Polska

Morawiecki do żołnierzy: jesteśmy w awangardzie wojsk specjalnych NATO

Polska


Premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Błaszczak wzięli udział w spotkaniu wigilijnym z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Krakowie. - Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "jesteśmy na pewno w awangardzie wojsk specjalnych NATO".

- Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona, wyćwiczona, żeby nie trzeba było umierać, żeby można było walczyć w profesjonalny sposób, z najlepszym sprzętem o bezpieczeństwo naszej ojczyzny - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy w awangardzie wojsk specjalnych NATO"

Premier, podczas spotkania wigilijnego z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych, które odbyło się w siedzibie dowództwa komponentu w Krakowie, zacytował generała Stanisława Maczka, który mawiał, że "żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale gdy przychodzi mu ginąć to ginie za Polskę".

- I rzeczywiście nasi żołnierze mają tego świadomość, że we wszystkich miejscach na całym świecie, gdziekolwiek są, pracują dla kraju, walczą dla kraju, jeśli trzeba to oddają życie również dla naszej ojczyzny - dodał Morawiecki.

Podziękował wszystkim jednostkom specjalnym Grom, Formoza, Agat, Nil, Jednostce Wojskowej Komandosów i 7 eskadrze działań specjalnych oraz - jak dodał - wszystkim tym, którzy walczą i ćwiczą po to, aby "zabezpieczać nasze granice i wschodnią flankę NATO".

- Jesteście nie tylko nieodzownym ogniwem naszego systemu bezpieczeństwa, ale (...) jesteśmy na pewno w awangardzie wojsk specjalnych NATO. To, że nasza sprawność jest przedmiotem zazdrości niejednego kraju Paktu Północnoatlantyckiego jest waszą ogromną zasługą - zaznaczył szef rządu.

"Wojsko Polskie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że kończący się rok był szczególny - był on rokiem 70. rocznicy powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej.

Jak wskazał, rok ten był również "bardzo ważny dla komponentu wojsk specjalnych". - To w tym roku przeszliście państwo, jako dowództwo, certyfikację. Już od 1 stycznia rozpoczniecie swój dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO - podkreślił Błaszczak.

W ocenie ministra żołnierze udowodnili "swoje wysokie umiejętności, wyszkolenie, swoją gotowość". - Wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, które jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt - podkreślił.

Zaznaczył, że certyfikacja, którą zdobyły wojska specjalne jest dowodem, że żołnierze Wojska Polskiego są świetnie przygotowani, żeby dbać o bezpieczeństwo ojczyzny. Przyznał, że w czasie rozmów z dowódcami i ministrami, dowódcami sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego słyszy "najlepsze opinie na temat profesjonalizmu żołnierzy Wojska Polskiego i ich zaangażowania".

Na zakończenie uroczystości wspólnie odmówiono modlitwę, a premier i szef MON podzielili się opłatkiem ze zgromadzonymi żołnierzami.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości