"Martwe dusze" na listach Twojego Ruchu. Sprawą zajmą się śledczy?

Polska

Aktualizacja:

Twój Ruch nie zarejestrował list wyborczych w Szczecinie. Miejska Komisja Wyborcza zakwestionowała część podpisów na listach poparcia dla tej partii i zamierza zawiadomić o sprawie prokuraturę. Powodem jest to, że na listach TR znalazły się podpisy dwóch nieżyjących od kilku miesięcy osób.

Jak poinformował w czwartek PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinie sędzia Grzegorz Kasicki, na listach poparcia do wszystkich pięciu okręgów partia nie uzyskała wymaganego poparcia.

"Zakwestionowano dziesiątki podpisów"

Jak dodał, zakwestionowano dziesiątki podpisów pod listami w każdym z okręgów. Stwierdzono też nieprawidłowości polegające na tym, że poparcia miały udzielić TR dwie osoby nieżyjące od kilku miesięcy, a także te, które zmieniły miejsce zamieszkania bądź nie figurują w rejestrze wyborców - powiedział Kasicki. Dodał, że szczegółowa weryfikacji list TR wykazała, że te same osoby popierające kandydatów do różnych okręgów składały różniące się od siebie podpisy. Sędzia Kasicki zaznaczył, że z powodu podejrzenia podrobienia niektórych podpisów złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Trwa wewnątrzpartyjne dochodzenie

Po informacjach o problemach z listami poparcia z członkostwa w partii zrezygnowała wiceprzewodnicząca regionalnych struktur TR Marta Marska-Błahy.

- W związku z sytuacją, w jakiej zostałam postawiona, związaną z podstawami odmowy rejestracji niektórych list Komitetu Wyborczego TR w zachodniopomorskim w nadchodzących wyborach samorządowych, składam rezygnację z członkostwa w partii - napisała Marta Marska-Błahy u oświadczeniu przesłanym tvn24.pl.

- Niestety nie widzę możliwości dalszego działania w tej formacji - podkreśliła Marska-Błahy.

Szczeciński Twój Ruch wydał oświadczenie, w którym informuje, że podpisy na listach poparcia dla kandydatów zbierali zarówno członkowie partii, jak i sympatycy ugrupowania. "W dobrej wierze, mając zaufanie, przyjmowaliśmy wypełnione listy, które wcześniej rozdawaliśmy na różnych spotkaniach" - czytamy w oświadczeniu. Trwa wewnątrzpartyjne dochodzenie w tej sprawie.

W konsekwencji niezarejestrowania list kandydatów do rady miasta szczeciński Twój Ruch nie może także wystawić kandydata na prezydenta miasta. Prawo zgłaszania kandydatów na najważniejsze stanowisko w gminie ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

Nie pierwsze kłopoty

To nie pierwsze kłopoty partii w tegorocznych wyborach samorządowych. Twój Ruch nie wystawił też kandydatów do Rady Miejskiej Wrocławia. Nie zarejestrował ich na czas i tym samym partia nie będzie mogła również wystawić swojego kandydata na prezydenta miasta. Powodem miało być to, że w regionie "posypał się" zarząd. W ciągu jednego dnia z zarządu województwa odeszło pięć z dziewięciu osób, w tym przewodniczący i sekretarz.

Autor: eos/kka / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: