Polska

Marszałek ograniczy się sam

Polska


- Sam będę namawiał parlament do zmian w regulaminie Sejmu, które chroniłyby marszałka i Sejm przed pokusami zarówno anarchizowania prac, jak i przed pełnowładztwem marszałka - zapowiada w wywiadzie dla "Faktu" marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Jego zdaniem, marszałek nie powinien móc blokować wniosku o swoje odwołanie. Zmiana w regulaminie powinna zmusić go do poddania takiego wniosku pod głosowanie po jak najkrótszym czasie refleksji. A nie po pół roku, jak to jest obecnie.

Z drugiej jednak strony Komorowski chce, aby głosowane mogło być tylko konstruktywne votum nieufności wobec marszałka, czyli z obowiązkiem wskazania i przegłosowania następcy. Kolejny punkt, w którym, zdaniem Komorowskiego, regulamin powinien ulec zmianie, to ograniczenie tzw. zamrażarki, czyli możliwości przetrzymywania projektu ustawy przez pół roku, a nawet, jak pokazała praktyka, dużo dłużej.

Według Komorowskiego, do rozważenia jest też propozycja, by kluby co jakiś czas mogły wprowadzić pod obrady projekt, który uważają za najważniejszy, nawet przy odmiennym zdaniu marszałka Sejmu.

Źródło: Fakt

Pozostałe wiadomości