TVN24 | Polska

"Krew zamordowanych stała się ziarnem, które wydało obfity plon"

TVN24 | Polska

Autor:
kb\mtom
Źródło:
PAP
List prezydenta odczytała szefowa kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych podczas mszy za ofiary Grudnia '70 odprawionej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku
List prezydenta odczytała szefowa kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych podczas mszy za ofiary Grudnia '70 odprawionej w bazylice św. Brygidy w GdańskuTVN24
wideo 2/6
TVN24List prezydenta odczytała szefowa kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych podczas mszy za ofiary Grudnia '70 odprawionej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

"Pół wieku temu nasi rodacy zapłacili najwyższą cenę, walcząc o wolność i prawo do godnego życia. Krew zamordowanych stała się ziarnem, które wydało obfity plon, była zasiewem pokojowej rewolucji Solidarności" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 50. rocznicy Grudnia'70. "Cześć i chwała bohaterom Grudnia '70. Wieczna pamięć ofiarom komunizmu i poległym za wolną Polskę" - zaznaczył.

Okolicznościowy list prezydenta przeczytała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych podczas uroczystej mszy za ofiary Grudnia'70 odprawionej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

"Pół wieku temu nasi rodacy zapłacili najwyższą cenę, walcząc o wolność, sprawiedliwość i prawo do godnego życia. Ich odwaga, determinacja i poświęcenie nie poszły na marne. Krew zamordowanych stała się ziarnem, które wydało obfity plon, była zasiewem ogólnopolskiego zrywu, pokojowej rewolucji Solidarności" - napisał w liście prezydent.

Obchody 50. rocznicy Grudnia '70. Czytaj więcej >>>

Zwrócił uwagę, że władze PRL usiłowały ukryć prawdę i zatrzeć pamięć o Grudniu'70, ale Polacy tę prawdę i pamięć ocalili. "Masakrę zapamiętano w całym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Wybrzeżu. Mimo zwalniania z pracy, inwigilacji, szykan i publicznego zaprzeczania tragedii, Polacy czcili poległych i nigdy nie zapomnieli" - dodał.

Zobacz reportaż "Tego się nie da zapomnieć". Grudzień '70 w TVN24

"Cześć i chwała bohaterom Grudnia'70. Wieczna pamięć ofiarom komunizmu i poległym za wolną Polskę"

Prezydent zaznaczył, że "Sierpień '80 wydarzył się właśnie dzięki Grudniowi'70". "Nie przypadkiem wśród postulatów strajkujących znalazło się przywrócenie do pracy osób zwolnionych w protestach. Właśnie podczas sierpniowych strajków zaczęto zbierać fundusze na budowę Pomnika Poległych Stoczniowców, który wkrótce stanął przed Stocznią Gdańską. Pamięć i prawda zwyciężyły, chociaż droga do wolności trwała jeszcze przez całą dekadę walki z reżimem" - nadmienił.

"Dzisiaj my, obywatele niepodległej Rzeczypospolitej, oddajemy cześć bohaterom Grudnia'70. Im bowiem zawdzięczamy, że jesteśmy ludźmi wolnymi i żyjemy we własnym, suwerennym państwie. Ojczyzna i naród nigdy o tym nie zapomną. Cześć i chwała bohaterom Grudnia'70. Wieczna pamięć ofiarom komunizmu i poległym za wolną Polskę" - zakończył swój list Duda.

Autor:kb\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości