Senator klubu PiS: wybór Lidii Staroń będzie nas kosztował około trzech milionów złotych

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Bosacki i Jackowski o kandydaturze Staroń na RPO
Bosacki i Jackowski o kandydaturze Staroń na RPOTVN24
wideo 2/6
TVN24Bosacki i Jackowski o kandydaturze Staroń na RPO

Jestem przekonany, że większość w Senacie odrzuci kandydaturę Lidii Staroń i po raz kolejny ustrzeże obywateli przed niekompetentnym kandydatem PiS-u. Brakuje jej wymaganej w ustawie wiedzy prawniczej - mówił w TVN24 szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. Senator klubu PiS Jan Maria Jackowski zapowiedział, że poprze kandydaturę Staroń, choć jednocześnie przyznał rację Bosackiemu "w sprawie wiedzy prawniczej" kandydatki.

W piątek Senat będzie głosować nad kandydaturą senator niezależnej Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Popiera ją Prawo i Sprawiedliwość. We wtorek jej kandydaturę zaakceptował Sejm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Jestem przekonany, że większość w Senacie ją odrzuci"

W czwartek o Lidii Staroń mówili w programie "Tak jest" w TVN24 senatorowie.

Marcin Bosacki, przewodniczący senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że będzie głosował przeciwko kandydaturze Staroń. - Jestem przekonany, że większość w Senacie ją odrzuci i po raz kolejny Senat ustrzeże obywateli przed kandydatem PiS-u, który jest - powiem to dyplomatycznie - niekompetentny - dodał.

Tłumaczył też, dlaczego senacki Konwent Seniorów zdecydował o głosowaniu już w piątek. - Dlatego zdecydowaliśmy się tak szybko rozstrzygnąć losy tej kandydatury, bo wszyscy ją dobrze znamy i mamy o niej wyrobione zdanie - powiedział Bosacki.

- Jej kompetencje są ubogie. Dość powiedzieć, że na ponad 400 posiedzeń komisji praw człowieka, w których brała udział, odezwała się 10 razy. Brakuje jej tego, co jest wymogiem ustawowym, czyli wiedzy prawniczej. Pani Lidia Staroń na razie się taką wiedzą nie wykazała - ocenił senator.

Wybór Staroń "będzie oznaczał konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających"

Jan Maria Jackowski, senator z klubu PiS, ocenił, że "niedobrze jest, jeśli obecnie urzędujący senator ubiega się o funkcję". - Jeżeli zostanie wybrany, będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających. To jest koszt około trzech milionów złotych - wskazywał.

- Ale taka decyzja zapadła i jutro będziemy głosować. Z tego co wiem, to prawie cały klub PiS będzie głosował zgodnie z zaleceniem klubowym. Ja też - zapowiedział.

Mówił, że Staroń "jest znana z działań interwencyjnych dotyczących mieszkańców spółdzielni". - Była wnioskodawczynią całego szeregu różnych ustaw dotyczących prawa spółdzielczego - przypomniał.

Przyznał jednak rację Bosackiemu "jeśli chodzi o wiedzę prawniczą" Staroń. - Chyba nie było na tej funkcji po 1989 roku osoby, która nie legitymowałaby się takim wykształceniem i przygotowaniem. Trzeba też pamiętać, że biuro rzecznika to cały zespół wybitnych prawników, którzy wspierają rzecznika - zaznaczył.

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości