Wypadek limuzyny. Wiceszef MON przeprasza

[object Object]
Limuzyna wiozła wiceministra Bartosza Kownackiego tvn24
wideo 2/4

Bardzo przepraszam za to zdarzenie - powiedział czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Limuzyna, którą jechał, w środę zderzyła się w Warszawie z innym samochodem. Cywilny kierowca wiceministra został ukarany mandatem.

- Bardzo przepraszam za to zdarzenie, które w dniu wczorajszym miało miejsce. Każdy z nas chciałby uniknąć, każdemu z nas zdarzają się kolizje i najlepiej, żeby było ich jak najmniej. One nie powinny mieć miejsca i w związku z tym osoba winna, czyli pracownik, który spowodował tę kolizję, został ukarany mandatem. I sprawę uznajemy za zamkniętą - powiedział wiceminister Bartosz Kownacki na konferencji prasowej w czwartek.

W środę w Warszawie limuzyna Kownackiego zderzyła się z samochodem osobowym na warszawskim Powiślu. W kolizji nikt nie ucierpiał.

Zrezygnował z ochrony. Uznał za niepotrzebną

Kownacki przyznał, że nie korzysta z ochrony Żandarmerii Wojskowej, w przeciwieństwie do poprzednich wiceszefów MON odpowiedzialnych za zakupy uzbrojenia. - Ja z takiej ochrony zrezygnowałem, uznając ją za niepotrzebną. Być może to mój błąd. Być może powinienem z takiej ochrony korzystać. Uznałem, że to niestosowne. Mimo że to jest samochód Żandarmerii Wojskowej, może transportować mnie pracownik cywilny - wyjaśniał.

Kownacki tłumaczył, że przejazd, podczas którego doszło do kolizji był służbowy - ze spotkania z szefem BBN Pawłem Solochem na "ważne i dość nagłe spotkanie w MON". Limuzyna wioząca Kownackiego wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle z włączonym sygnałem dźwiękowym i świetlnym, czyli jako pojazd uprzywilejowany.

W związku z tym pojawiają się jednak wątpliwości. Kodeks drogowy dopuszcza łamanie przepisów, w tym przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, przez pojazdy uprzywilejowane - przy zachowaniu przez kierowcę szczególnej ostrożności - w trzech przypadkach: ratowania życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, jeśli pojazd taki jedzie w kolumnie (w tym przypadku jechało tylko jedno auto) oraz gdy trzeba zapewnić bezpieczeństwo osobom objętym ochroną (z której Kownacki zrezygnował). Nie wystąpił więc żaden z przewidzianych w kodeksie przypadków.

Kownacki: sprawę kolizji uważam za zamkniętą
Kownacki: sprawę kolizji uważam za zamkniętątvn24

Wypadek wiceministra

Do stłuczki doszło na skrzyżowaniu ul. Ludnej i Wioślarskiej. Należąca do ŻW limuzyna BMW, która podróżował Kownacki, miała rozbitą maskę i prawy bok z przodu. W drugim z uczestniczących w kolizji samochodów - terenowym volvo - widać było, że zadziałały poduszki powietrzne. Kierowca Kownackiego został ukarany za wykroczenie polegające na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy niezachowaniu należytej ostrożności. Przyjął mandat. 26 stycznia na drodze krajowej nr 10 w Lubiczu Dolnym k. Torunia, doszło do wypadku z udziałem samochodu, w którym jechał szef MON Antoni Macierewicz. W kolizji uczestniczyło osiem pojazdów, w tym dwa z kolumny Żandarmerii Wojskowej. Śledztwo ws. nieumyślnego naruszenia przez żołnierza z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym wszczęła pod koniec lutego poznańska prokuratura.

Autor: mw / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości