TVN24 | Polska

Premier o możliwym powrocie obowiązku kwarantanny: zastanawiamy się nad państwami południa Europy

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akr/pm
Źródło:
TVN24, Dziennik Gazeta Prawna
Premier o możliwym powrocie obowiązku kwarantanny: zastanawiamy się nad państwami południa Europy
Premier o możliwym powrocie obowiązku kwarantanny: zastanawiamy się nad państwami południa EuropyTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier o możliwym powrocie obowiązku kwarantanny: zastanawiamy się nad państwami południa Europy

Niewykluczone jest, że podobnie jak kilka innych krajów europejskich będziemy musieli wrócić do stosowania tego rozwiązania - przyznał Mateusz Morawiecki mówiąc o obowiązku kwarantanny dla osób wracających do Polski z zagranicy. Podkreślił, że brane są pod uwagę kraje z południa Europy, między innymi Hiszpania.

Od trzech dni nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przekraczają pół tysiąca. We wtorek odnotowano ich 502, w środę - 512, zaś w czwartek - 615. Czwartkowy bilans jest najwyższym od początku epidemii w kraju.

Według ostatnich, podanych w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia danych, liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 9679. Dzień wcześniej, w środę, były to 9532 przypadki. Od początku pandemii liczba aktywnych przypadków rosła do 17 czerwca. Potem zaczęła spadać i tak było przez miesiąc. Od 17 lipca znów rośnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Rozpatrywany jest wariant przywrócenia kwarantanny"

Czy wzrost zachorowań na COVID-19 spowoduje, że rząd podejmie decyzję o ewentualnej kwarantannie dla osób powracających do kraju z innych państw? "Analizujemy w tej chwili sytuację w innych krajach. Na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów. Pod uwagę brana jest np. Hiszpania" - powiedział rządu Piotr Mueller w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Rzecznik wskazał, że możliwe decyzje o podjęciu takich środków, zapadną w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Rząd zaczyna jednak już teraz komunikować taką ewentualność, ze względu na turystów, którzy rozważają wakacyjne wyjazdy za granicę.

"Nie przewidujemy lockdownu na takim poziomie, jaki miał wcześniej miejsce"

Mueller podkreślił także, że "w tej chwili sytuacja na całym świecie jest dynamiczna, dlatego rząd na razie nie planuje wycofywania się ze stanu epidemii".

"Ale żeby było jasne - nie przewidujemy lockdownu na takim poziomie, jaki miał wcześniej miejsce" - zapewnił. Jak zauważa dziennik, nie jest jednak wykluczone, że niektóre obostrzenia nie powrócą w zakresie regionalnym.

"Obywatele wiedzą już, jak reagować w niektórych sytuacjach, gdzie się zgłaszać, jakie środki ochronne stosować. Wzmacniamy też pracę zdalną, są określone limity w komunikacji publicznej. To zasady, które obowiązują, choć pewne akcje informacyjne w zakresie przestrzegania tych ograniczeń trzeba będzie wzmocnić, bo widać pewne poluzowanie zachowań – ocenił rzecznik rządu.

Te restrykcje nadal obowiązują. ZOBACZ LISTĘ >>>

Premier o możliwości przywrócenia kwarantanny

O możliwości przywrócenia dwutygodniowej kwarantanny dla osób wracających do Polski mówił też na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że niewykluczone, że podobnie jak kilka innych krajów europejskich będziemy musieli wrócić do stosowania tego rozwiązania.

- Zastanawiamy się nad państwami południa Europy, szczególnie teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam rzeczywiście tych przypadków koronawirusa jest dużo - powiedział premier.

Kwarantanna po powrocie do kraju

Ze względu na epidemię w marcu w Polsce zamknięte zostały granice dla cudzoziemców, zawieszone międzynarodowe połączenia osobowe lotnicze i kolejowe, a wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski musieli poddać się rygorowi kwarantanny.

Natomiast od poniedziałku 15 czerwca część krajów Unii Europejskiej otworzyła swoje granice. Polska w nocy z 12 na 13 czerwca przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Zniosła także obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

16 czerwca zostały przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Wciąż zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:akr/pm

Źródło: TVN24, Dziennik Gazeta Prawna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości