Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.
Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. PiS przedstawia Nawrockiego jako kandydata "obywatelskiego" i "bezpartyjnego". Nie jest on członkiem Prawa i Sprawiedliwości ani żadnej innej partii. Prezesowi IPN zabrania tego ustawa.
Podczas niedzielnej popołudniowej konwencji w Hali Sokół, Nawrocki zaprezentował się przy muzyce z filmu "Rocky". Na scenie wygłosił przemówienie, w którym odniósł się do konkretnych kwestii, między innymi bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Padły też konkretne propozycje.
1. "Pierwsza obietnica" Nawrockiego
- Jako naród musimy wreszcie podjąć trud wygaszania wojny polsko-polskiej. To jest moja pierwsza obietnica i propozycja. Jeśli zaufają mi państwo jako kandydatowi obywatelskiemu, skończy się wojna polsko-polska - przekonywał.
2. "Uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za nadgodziny"
Kandydat zapowiedział też, że wyjdzie z nowymi inicjatywami ustawodawczymi.
- Dla ratowania dobrobytu ciężko pracujących Polaków wyjdę z kolejnymi inicjatywami ustawodawczymi. Pierwszą będzie uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za wypracowane nadgodziny - poinformował.
3. Nawrocki o "ataku władzy na niezależne instytucje"
Nawrocki odniósł się też do kwestii praworządności.
Stwierdził, że "doszło do niebywałego chaosu w sferze funkcjonowania prawa i w wymiarze sprawiedliwości".
Mówił też, że zagrożone jest funkcjonowanie instytucji, które w czasie swoich rządów przejęło PiS. - Polacy gubią się już w nowych komunikatach, kto jest, a kto być może nie jest polskim sędzią. Artykuł siódmy konstytucji mówiący o praworządności jest konsekwentnie łamany. Kwestionowane są decyzje i wyroki Sądu Najwyższego, czy istota tak ważnego organu, jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Trwa niepokojący atak na niezależne od władzy wykonawczej instytucje, a ja jestem prezesem jednej z takich instytucji, więc znam ten nieuzasadniony atak - mówił.
4. Nawrocki o "naiwności" w postawie wobec Rosji
Nawrocki odniósł się też do obecnej sytuacji geopolitycznej w naszym regionie, w tym do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Naiwnością było uzależnienie od rosyjskich surowców. Dziś już to wiem. Naiwnością było przekonanie, że Nord Stream 2 jest projektem biznesowym. Naiwnością był brak reakcji Europy na rosyjski proces zbrojeniowy. Naiwnością było przekonanie, że Rosję uda się oswoić. Dziś też już to wiemy - wyliczał.
5. Nawrocki o "wielkich projektach". Wymienił CPK
Nawrocki zapewniał też, że "nie będzie wielkiej Polski bez wielkich projektów, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, z pełną siecią kolejową, z transportem żeglugowym".
- Polacy muszą być po prostu bliżej siebie, bliżej swojej pracy, bliżej swoich przyjaciół, w dobrze skomunikowanej Polsce, która jest centrum Europy - powiedział. - Dzisiaj, w 35. roku III Rzeczpospolitej, mamy odstąpić od budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego? Czy my współcześni nie damy rady? - pytał.
6. Nawrocki o wartościach i o "ściąganiu krzyży w urzędach polskiej stolicy"
Nawrocki mówił też o wartościach chrześcijańskich, których "nie możemy się przecież wstydzić". - Nie możemy się tych wartości wstydzić i ściągać krzyży w urzędach polskiej stolicy - stwierdził Nawrocki.
CZYTAJ W KONKRET24: Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"
7. Nawrocki o "obywatelach Unii Europejskiej polskiego pochodzenia"
Nawrocki mówił też o potrzebie podkreślania polskiej tożsamości w ramach struktur Unii Europejskiej. - Polska nie potrzebuje kierunku scentralizowanego państwa zamieszkałego przez obywateli Unii Europejskiej polskiego pochodzenia - zaznaczył.
8. Bezpieczeństwo i skuteczna obrona granic
Kandydat nawiązał też do kwestii bezpieczeństwa militarnego. Mówił, że "w niespokojnych czasach wojen" musi ono stać się na lata "linią demarkacyjną sporów politycznych". Wyraził niezadowolenie z tego, że - jak stwierdził - "przedstawiciele obozu władzy regularnie obrażali nowego prezydenta elekta USA Donalda Trumpa", w kontekście strategicznego sojuszu z USA. Dodał ponadto, że wierzy "w Polskę skutecznie broniącą swoich granic, a nie w Polskę płacącą nielegalnym imigrantom za wyjazd z naszego kraju".
9. Nawrocki o "szaleństwach klimatycznych"
Kandydat PiS mówił także o kwestiach związanych z ekologią.
- Ekologia - tak, szaleństwo klimatyczne kosztem polskich domów, przedsiębiorców i pracowników - nie - zadeklarował prezes IPN.
10. O rozwoju nowych technologii
Nawrocki mówił także o rozwoju rynku nowych technologii, które - jego zdaniem - są dobre wtedy, gdy "służą człowiekowi i bezpieczeństwu" Polski.
Jako przykład dobrego zastosowania nowych technologii podał utworzenie wojsk ochrony cyberprzestrzeni czy centrum implementacji Sztucznej inteligencji. Mówił, że takie inicjatywy wymagają "społecznej i etycznej inicjatywy państwa". - W zgiełku sporów nie możemy przespać zmiany dynamiki cywilizacyjnej - stwierdził. Nawrocki obiecał, że będzie dążył do likwidacji barier w dziedzinie nowych technologii. - Powiedzmy tym, którzy działają w dziedzinie nowych technologii, że i oni są potrzebni Polsce - zaapelował.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP