Kandydat na szefa MON: Wyjść z Iraku w 2008 r.

 
TVN24Kandydat na szefa MON, Bogdan Klich, mówi o planach resortu

Polskie wojska powinny zostać wycofane z Iraku w 2008 r.. Z kolei w Afganistanie charakter naszej misji powinien zostać przekształcony w wojskowo-cywilną - uważa kandydat na szefa obrony narodowej Bogdan Klich z PO.

Jak powiedział Klich, przyszły minister obrony powinien podjąć szybką decyzję o nieprzedkładaniu prezydentowi wniosku o przedłużenie naszej misji w Iraku.

- Powinna być podjęta przez rząd decyzja o tym, żeby nasz kontyngent wojskowy, wojsk operacyjnych w Iraku został wycofany w 2008 r. Jest to zobowiązanie polityczne ze strony Platformy Obywatelskiej i to tak znaczące, że z tego zobowiązania należy się pilnie wywiązać - podkreśla Klich.

Pytany, czy wycofanie polskich żołnierzy z Iraku w 2008 r. jest realne - biorąc pod uwagę oczekiwania naszych sojuszników, w tym Amerykanów - Klich powiedział: - Amerykanie oczekiwali od nas dużo, kiedy misja iracka była uruchamiana w 2003 r. i te oczekiwania spełniliśmy. - Jesteśmy jednymi z najbardziej wytrwałych i stabilnych sojuszników partnera amerykańskiego. Przypomnę tylko, że Wielka Brytania podjęła decyzję o wycofaniu części swojego kontyngentu i jest bardzo prawdopodobne, że cały kontyngent brytyjski zostanie wycofany do czerwca przyszłego roku - ocenił.

Afganistan w nowej formule Według polityka, należy zacząć rozmowy z NATO, by przekształcić misję w Afganistanie z czysto wojskowej w misję wojskowo- cywilną. Z czasem misja ta miałaby się zmienić w cywilno-wojskową. Jest to zgodne z założeniami bliskimi UE i NATO, aby komponent cywilny odgrywał w tej misji coraz większą rolę.

Kocham wojsko

Mam nadzieję, że moja miłość do wojska nie jest jednostronna, że to jest uczucie pełne wzajemności Klich o wojsku

- Mam nadzieję, że moja miłość do wojska nie jest jednostronna, że to jest uczucie pełne wzajemności - mówił Klich. - Mam w pamięci swój pobyt w ministerstwie obrony jako wiceminister w latach 1999-2000, gdzie zdaje się, jak słyszałem przez wiele lat, pozostawiłem po sobie dobrą pamięć – dodał.

Przypomniał, że jako wiceminister odpowiadał za współpracę Wojska Polskiego z zagranicą i z NATO. Dodał, że zajmował się polityką bezpieczeństwa i obrony także jako poseł do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości