- Są teologiczne uzasadnienia, w wyjątkowych sytuacjach, kary śmierci. I my tylko o takich mówimy. O bestialskich morderstwach popełnianych dla przyjemności - tłumaczył w "Faktach po Faktach" Adam Hofman, dlaczego PiS zamierza wprowadzić do kodeksu karnego taką karę. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości w swoich uzasadnieniach powołał się na encyklikę papieża Jana Pawła II.
- Nie tylko ks. prof. Ślipko [Tadeusz Ślipko, ksiądz, jezuita i filozof specjalizujący się w zagadnieniach etycznych - red.] napisał książkę, że w wyjątkowych sytuacjach wiara katolicka dopuszcza tego typu rozwiązania ostateczne, trudne ale sprawiedliwe. Także w niektórych encyklikach Jana Pawła II takie stwierdzenia się pojawiają - oznajmił Hofman.
Papieskie intencje
Powołał się na encyklikę JP II "Evangelium vitae" z 1995 roku. Napisane jest w niej, że kara śmierci nie powinna być stosowana poza przypadkami absolutnej konieczności, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa. "Dzisiaj jednak dzięki coraz lepszej organizacji instytucji penitencjarnych takie przypadki są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale" - przytoczyła fragment encykliki prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Kara śmierci nie jest dla człowieka, tylko dla czynu który on popełnia Adam Hofman
Śmierć jest czasem "sprawiedliwa"
Jednak jego zdaniem w niektórych przypadkach zabicie przestępcy jest "sprawiedliwe", dlatego PiS będzie dążyło do zaostrzania kar za brutalne przestępstwa, a także przywrócenia w polskim Kodeksie Karnym kary śmierci. - Kiedy ktoś morduje dziecko z przyjemnością i nie jest u niego zdiagnozowana choroba psychiczna, to moim zdaniem on [przestępca - red.] sam stawia się poza nawiasem społecznym - ocenił poseł i dodał: - Kara śmierci nie jest dla człowieka, tylko dla czynu który on popełnia.
Adam Hofman pytany co się stanie, jeśli polski parlament odrzuci możliwość wydawania wyroków śmierci. - Powinno się zrobić referendum w tej sprawie - odpowiada poseł.
Wystąpić z Rady Europy? "Korzyści będą większe"
Według rzecznika PiS mówienie o tym, że Polsce nie wolno radykalnie zaostrzyć prawa karnego jest "nieuprawnioną opinią". - Polska przyjęła Traktat Lizboński, ale nie Kartę Praw Podstawowych - mówił Hofman i tłumaczył, że dokumentach ratyfikowanych przez Polskę nie ma nic o zakazie wprowadzania kary śmierci.
- Nawet jeśli musielibyśmy wystąpić z Rady Europy [która zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka - red.], to korzyści są większe z tego, że przywróci się pewną sprawiedliwość - ocenił Hofman i stwierdził, że jego zdaniem nie jest właśnie sprawiedliwe to, że norwescy podatnicy będą musieli utrzymywać Andersa Breivika - mężczyzny, który w lipcu dokonał ataku terrorystycznego w Oslo i masowego morderstwa na wyspie Utoya. W sumie zabił 77 osób - 69 zginęło na Utoi, a 9 pod siedzibą premiera Norwegii.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24