Polska

Ekolodzy odpowiedzą za naruszenie miru

Polska

Aktualizacja:
TVN24Ekolodzy wspięli się na komin elektrowni

Sześciu działaczy Greenpeace, którzy weszli na teren Elektrowni Bełchatów usłyszało zarzuty „naruszenia miru domowego”. Grozi im za to rok więzienia.

Dziesięciu innym działaczom, którzy weszli na komin elektrowni i namalowali na nim kilkumetrowy napis "Stop CO2" oraz zawiesili baner Greenpeace, po zejściu z komina prawdopodobnie zostanie dodatkowo przedstawiony zarzut zniszczenia mienia.

Elektrownia oceniła straty spowodowane akcją ekologów na co najmniej 100 tys. zł. Osobom, które weszły na komin grozi nawet do 5 lat więzienia.

Greenpeace zorganizował protest, bo nie podoba mu się rządowa „Polityka Energetyczna”, która - zdaniem ekologów - faworyzuje węgiel, jako główne źródło energii. Ekolodzy twierdzą, że obecna polityka energetyczna Polski jest anachroniczna w stosunku do europejskich trendów.

- Domagamy się zmiany tej polityki , po to by takie elektrownie, jak ta w Bełchatowie już więcej nie działały i po to by przestawić się na odnawialne źródła energii, dzięki którym będziemy chronić nasz klimat. Skandaliczne jest to, że polski rząd wspiera takie źródła energii, jak Elektrownia Bełchatów - mówiła koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej Greenpeace Magdalena Zowsik.

Według Greenpeace, Elektrownia Bełchatów to "hańbiący symbol całej polityki energetycznej kraju".

Greenpeace przeciw emisji gazów cieplarnianych TVN24

- Chcemy uświadomić decydentom i opinii publicznej, że ocieplenie klimatu nie bierze się znikąd, ale właśnie z takich miejsc, jak tutejsza elektrownia. Bełchatów jest największym w Polsce producentem dwutlenku węgla – rocznie wytwarza go tyle, ile Estonia i Słowenia razem wzięte. Zamiast zmniejszać emisje, elektrownia będzie je w najbliższym czasie zwiększała. To przedsiębiorstwo, jako część Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), należy do Skarbu Państwa i dlatego w jeszcze większym stopniu niż w przypadku innych firm kierunek jego rozwoju zależy od polityki państwa'- twierdzi Zowsik. Greenpeace podkreśla, że podczas prac nad aktualizacją "Polityki energetycznej" priorytetem rządu musi być zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych.

Dotychczas ochrona elektrowni zatrzymała sześć osób i przekazała je w ręce policji. - Ta grupa nie przedstawiła żadnych formalnych postulatów o celu i zakresie działań wobec elektrowni. Odpowiednie służby podjęły działania w celu jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i usunięcia osób nieupoważnionych z terenu elektrowni, która pracuje bez zakłóceń - powiedział Jacek Michel.

Aktywiści Greenpeace znani są z zaskakujących i często radykalnych form protestu, często przybierających formy wywieszania transparentów w nietypowych miejscach. Ostatnio protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa oraz przeciwko modyfikowanej żywności - tzw. GMO.

tea

Źródło: PAP, Greenpeace.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości