Polska

"Dlaczego państwo ma stać na straży sumienia wszystkich obywateli"

Polska

"Dlaczego państwo ma stać na straży sumienia wszystkich obywateli"
tvn24Marzena Wróbel i Barbara Nowacka w "Kropce nad i"

- Jeśli ktoś jest osobą wierzącą i nie zgadza się z duchem tej ustawy, nikt go do in vitro nie będzie namawiał i zmuszał - powiedziała w "Kropce nad i" Barbara Nowacka z Twojego Ruchu. - Jestem przeciwko zamrażaniu istnień ludzkich - stwierdziła z kolei posłanka niezrzeszona Marzena Wróbel.

Ustawa o leczeniu niepłodności, która reguluje zasady zapłodnienia pozaustrojowego in vitro - przyjęta już przez Sejm - będzie najważniejszym punktem rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Senatu.

Marzena Wróbel wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie odrzucona w Senacie. - To jest bardzo zła ustawa. Zarodek w tej ustawie, którą zaproponował rząd, to zlepek komórek, a nie człowiek i organizm ludzki w najwcześniejszej fazie rozwoju - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że ona patrzy na in vitro z perspektywy dzieci, które zostały zamrożone, a nie tylko rodziców. - Patrzę na zamrażanie istnień ludzkich z ich perspektywy. Jestem przeciwko zamrażaniu istnień ludzkich - podkreśliła Wróbel.

Wyraziła nadzieję, iż PiS zmieni ustawę w sprawie in vitro, jeśli dojdzie do władzy.

"Jakie mamy moralne prawo?"

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka oceniła, że spór jest fundamentalny. - Dotyczy tego, czy państwo pozwala ludziom, bez względu na to jaką mają wiarę i pogląd, decydować o tym, czy będą korzystali z metody in vitro - mówiła. Jak podkreśliła, "jeśli ktoś jest osobą wierzącą i nie zgadza się z duchem tej ustawy, nikt go do in vitro nie będzie namawiał i zmuszał".

- Jeśli ktoś ma wolę i chęć skorzystania z tej metody i sam nie ma z tym problemu czy moralnych przeciwwskazań, dlaczego państwo polskie ma stać na straży sumienia wszystkich obywatelek i obywateli - pytała Nowacka. Podkreśliła, że osoby wierzące również korzystają z tej metody. - Jakie mamy moralne prawo mówić im, co mają robić - powiedziała. Zaznaczyła, że ona sama nie ma takiej odwagi. Zwróciła uwagę na fakt, że umówiliśmy się, by stosować rozdział Kościoła i państwa.

Jak powiedziała, bardzo się cieszy, że ludzie, którzy chcą mieć dzieci, mogą skorzystać z in vitro.

"Jestem przeciwko zamrażaniu istnień ludzkich"
"Jestem przeciwko zamrażaniu istnień ludzkich"tvn24

Autor: js/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości