"W procedurze in vitro ceną urodzenia jednego dziecka jest śmierć jego rodzeństwa na etapie przed urodzeniem" - stwierdza Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W środę ustawą o leczeniu niepłodności, regulującą zasady zapłodnienia pozaustrojowego, zajmie się Senat. Biskupi zwrócili sie do senatorów z prośbą o "odważne odrzucenie proponowanej ustawy".
W ubiegłym tygodniu senacka komisja zdrowia niepodziewanie opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności, którą uchwalił Sejm. Na posiedzeniu nieobecnych było dwóch senatorów PO, a od głosu wstrzymała się kolejna - Helena Hatka, która zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek.
W środę ustawą o in vitro zajmie się Senat. Po raz kolejny w jej sprawie wypowiedział się Episkopat.
"Nie do przyjęcia"
Biskupi przypominają, że "osoby cierpiące na niepłodność nie muszą angażować się w niemoralną procedurę in vitro”. "Mogą one zwrócić uwagę na godziwe metody leczenia niepłodności, dobre dla zdrowia matki i dziecka oraz na adopcję" - przekazali w oświadczeniu biskupi.
Ich zdaniem ustawa w obecnym kształcie "jest nie do przyjęcia", ponieważ nie chroni życia nienarodzonych, przyzwalając na tworzenie nadliczbowych zarodków. Zwracają uwagę, że "nie poprawia ona również sytuacji małżeństw zmagających się z niepłodnością, a jedynie faworyzuje procedurę „in vitro”, która w żaden sposób nie leczy niepłodności".
"Nie możemy też milczeć, gdy pozbawia się dzieci ich podstawowego prawa do poznania swoich biologicznych rodziców. Co najważniejsze, w procedurze „in vitro” ceną urodzenia jednego dziecka jest śmierć jego rodzeństwa na etapie przed urodzeniem" - podkreśliło w oświadczeniu Prezydium Episkopatu.
Biskupi zaznaczają jednocześnie, że wszystkie dzieci, również te poczęte dzięki metodzie in vitro zasługują na "bezwarunkową miłość i ochronę".
Metody leczenia, adopcja
Hierarchowie podkreślają, że istnieją metody leczenia niepłodności. Wskazują na istnienie "dobrej z punktu widzenia moralnego naprotechnologii" oraz na możliwość adopcji.
Prezydium Episkopatu zwróciło się z prośbą do senatorów o odważne odrzucenie proponowanej ustawy, która w obecnym kształcie ma niewiele wspólnego z prawem naturalnym i stanowionym.
Autor: js//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com