Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania zmian we władzach Polskiego Radia. Uznał, że rada nadzorcza nie miała prawa podjąć takich decyzji – pisze "Rzeczpospolita". Decyzja sądu oznacza, że prezesem (choć zawieszonym) Polskiego Radia pozostaje Krzysztof Czabański, a jego zastępcą (także zawieszonym) Jerzy Targalski.
Niecałe trzy tygodnie temu Rada Nadzorcza Polskiego Radia podjęła decyzję o odwołaniu prezesa Krzysztofa Czabańskiego i członka zarządu Jerzego Targalskiego. Nowe władze miały zostać wyłonione w drodze konkursu do połowy lutego.
Decyzja podjęta w niepełnym składzie - decyzja nieważna
Rada Nadzorcza natychmiast wystąpiła o uprawomocnienie odwołania Czabańskiego i Targalskiego. Krajowy Rejestr Sądowy odmówił jednak wpisania zmian do rejestru. Zdaniem KRS, Rada Nadzorcza po wcześniejszym oddelegowaniu do pracy w zarządzie swojego członka - Bogusława Kiernickiego, podejmowała decyzje w niepełnym składzie.
- Od dawna zwracaliśmy Radzie Nadzorczej uwagę, że po oddelegowaniu pana Kiernickiego nie może podejmować decyzji do chwili uzupełnienia swojego składu. Cieszę się, że KRS podzielił nasze stanowisko - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.
W TVP sytuacja była podobna
Kilka tygodni temu w podobnej sytuacji znalazł się zarząd Telewizji Publicznej. Rada nadzorcza zawiesiła prezesa Andrzeja Urbańskiego oraz dwóch wiceprezesów: Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Na p.o. prezesa TVP wyznaczyła Piotra Farfała. Zawieszony zarząd protestował, bo decyzja rady została podjęta w niepełnym składzie. Z funkcji członka rady nadzorczej zrezygnował Janusz Niedziela. KRS nie uznał zastrzeżeń prawników Urbańskiego. Powołał się na statut spółki. Mówi on, że rada może liczyć od 5-9 członków.
Natomiast zgodnie ze statutem Polskiego Radia, rada nadzorcza musi liczyć dokładnie 9 osób i taka liczba potrzebna jest do podejmowania przez nią legalnych decyzji. W związku z odwołaniem jednego członka (w tym wypadku Bogusława Kiernieckiego) odwołanie Czabańskiego i Targalskiego było bezpodstawne - uznał KRS.
Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"