Polska

Ćwiąkalski woli być ministrem niż prokuratorem generalnym

Polska

Aktualizacja:
PAPĆwiąkalski: Zmiany w resorcie sprawiedliwości już od 1 stycznia 2009 r.

- Jeśli dojdzie do rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego - będę ministrem – zapowiedział Zbigniew Ćwiąkalski w TVN24. Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że zmiany te będą możliwe od 1 stycznia 2009 roku.

Minister Ćwiąkalski stwierdził, że będzie się bardzo cieszył z rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Jak uzasadnił, taka sytuacja umożliwiłaby lepsze wykonywanie swoich obowiązków jako ministra. - Teraz 90 proc. pytań od dziennikarzy kierowanych do mnie dotyczy spraw prokuratorskich - mówił w TVN24 Ćwiąkalski.

Pytany o odległy termin, w którym możliwe byłoby rozdzielenie tych funkcji, minister stwierdził, że nie można tego przeprowadzić w bieżącym roku budżetowym.

Zapewnił, że prokuratorem generalnym nie będzie mógł być polityk (poseł lub członek partii). Funkcję tę będą mogli pełnić wyłącznie prokuratorzy i sędziowie.

O projekcie nowej ustawy o prokuraturze pisała piątkowa "Gazeta Wyborcza". Najważniejszym elementem ustawy jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Prokuratora generalnego ma powoływać prezydent na siedmioletnią kadencję - z dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP