Polska

"Gumkowanie wyroków". Orzeczenia TK znikły z portalu, bo "komplikowały rzeczywistość"

Polska

Zostały usunięte trzy wyroki Trybunałutvn24
wideo 2/22

Trzy nieopublikowane w Dzienniku Ustaw wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - oświadczył wiceprezes TK Stanisław Biernat. Przyczyny tego działania nie zostały ujawnione - dodał.

Ponieważ rozstrzygnięcia te nie weszły do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną - tłumaczył w odpowiedzi na oświadczenie Biernata wybrany głosami PiS na sędziego TK Mariusz Muszyński.

Trzy wyroki usunięte

"Kilka dni temu z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte trzy wyroki Trybunału: wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16" - napisał Stanisław Biernat w oświadczeniu.

Jak dodał, "są to te same wyroki, które nie zostały ogłoszone dotąd w Dzienniku Ustaw, co rażąco narusza art. 190 ust. 2 Konstytucji RP. Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione" - zaznaczył.

Biernat napisał, że "warto będzie śledzić ciąg dalszy" tej sprawy.

"Czy usunięcie wyroków z bazy orzeczeń będzie miało znaczyć, że ich w ogóle nigdy nie było. (...) Czy też w miejsce "wygumkowanych" wyroków zostaną wydane nowe orzeczenia, z tymi samymi sygnaturami, ale o innej treści, np. postanowienia o umorzeniu postępowania, ze względu na to, że dotyczą przepisów, które utraciły już moc obowiązującą" - pytał.

Jak zaznaczył, "usunięcie śladów po niewygodnych wyrokach nie mogło się udać: odwołania do wyroku K 47/15 występują nadal w 75 uzasadnieniach do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. zamieszczonych w trybunalskiej bazie orzeczeń, a odwołania do wyroku K 39/15 – w 15 uzasadnieniach orzeczeń".

Nieopublikowane wyroki

Chodzi o wyroki: z 9 marca 2016 roku - o niekonstytucyjności noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS z grudnia 2015 roku. Wyrok z 11 sierpnia 2016 roku - o częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o Trybunale Konstytucyjnym z lipca 2016 roku. oraz z 7 listopada 2016 roku - w sprawie przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

PiS oraz rząd nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki i nie zostały one opublikowane. Zgodnie z obowiązującą ustawą o Trybunale Konstytucyjnym opublikowane zostały wszystkie zaległe wyroki, oprócz tych trzech.

- Co do tego, jaki charakter mają te rozstrzygnięcia, jest dyskusja, bo zostały one wydane z naruszeniem prawa - powiedział w niedzielę sędzia Trybunału Mariusz Muszyński. - Ponieważ nie weszły one do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną - dodał.

Komentując oświadczenie sędziego Biernata w tej sprawie, Muszyński oświadczył: - Sędzia Biernat wyraźnie nudzi się na urlopie.

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego przebywa do końca swojej kadencji, czyli do 26 czerwca, na urlopie, którego wykorzystanie zaleciła mu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Autor: KB//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: