Polska

"Ani grosza" dla więźniów z Kiejkut. Miller: nie można płacić mordercom

Polska

tvn24Szef SLD uważa, że Polska nie powinna wykonywać wyroku ETPC

- Jeżeli trybunał jest taki hojny, to niech zacznie ferować wyroki, które w konsekwencji wypłacałyby ofiarom odszkodowania, a nie ich mordercom - tak szef SLD Leszek Miller skomentował w RMF FM odrzucenie przez Trybunał w Strasburgu odwołania polskiego rządu od wyroku ws. więzień CIA. Oznacza to, że Polska będzie musiała zapłacić odszkodowanie dwójce więźniów przetrzymywanych w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA w naszym kraju. Tym samym wyrok ten stał się ostateczny.

- Ani grosza, nie można płacić mordercom. Jeżeli trybunał jest taki hojny, to niech zacznie ferować wyroki, które w konsekwencji wypłacałyby odszkodowania ofiarom, a nie ich mordercom - powiedział na antenie RMF FM Leszek Miller, który był premierem Polski w latach, gdy miały być w naszym kraju zorganizowane więzienia CIA.

Miller na pytanie, co w takim razie Polska powinna zrobić z orzeczeniem ETPC odparł, że "nic". - W żadnym wypadku nie powinna płacić - podkreślił.

Dodał, że "w Polsce obowiązuje przede wszystkim polskie prawo".

Odrzucona skarga

W lipcu ub.r. ETPC uwzględnił skargi na Polskę, złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego. Obaj twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała. Polska wnosiła o odrzucenie skarg, co uzasadniała m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo w sprawie, a zajmując wcześniej stanowisko, rząd mógłby wpłynąć na niezależną prokuraturę.

Rząd w październiku ub.r. odwołał się od wyroku Trybunału. Polska wniosła, by Wielka Izba rozpatrzyła odwołanie od wyroku z lipca ub.r. We wtorek ogłoszono jednak, że Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu. ETPC nie uzasadnia decyzji o odrzuceniu odwołań. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało wykonanie wyroku.

Autor: eos/ja / Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: