Wspomnienie prezydenta Hoovera. Ambasador USA: przyjeżdżał tu, bo widział wielki naród

[object Object]
Ambasador Georgette Mosbacher na koncercie galowym "Uczcijmy Hoovera" w Krakowietvn24
wideo 2/6

Akcję "Hoover Table", upamiętniającą postać Herberta Hoovera - 31. amerykańskiego prezydenta - zakończył w czwartek koncert galowy "Uczcijmy Hoovera" z udziałem ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Uroczysty koncert odbył się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.

Obecna na wydarzeniu ambasador Georgette Mosbacher wygłosiła przemówienie, w którym opowiedziała o spotkaniu Herberta Hoovera i Jana Paderewskiego oraz początku ich przyjaźni.

- Ta przyjaźń zainspirowała Hoovera do odwiedzenia Polski aż cztery razy - podkreśliła dyplomatka. Dodała, że "przyjeżdżał, bo widział wielki naród i wielki kraj w potrzebie".

Akcja "Hoover Table" przeprowadzona została z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie jako część obchodów 100-lecia stosunków polsko-amerykańskich. W ramach projektu biorący w nim udział krakowscy restauratorzy zobowiązali się przekazać zysk z wybranych stolików w ich lokalach na specjalne konto Polskiego Instytutu Filantropii.

Hoover i pomoc dla Warszawy

Podczas czwartkowej gali "Uczcijmy Hoovera" aktor Tadeusz Huk odczytał tekst poświęcony 31. prezydentowi USA Herbertowi Hooverowi.

- W 1920 roku Hoover zorganizował w Nowym Jorku "Obiad Nieobecnego Gościa" na rzecz polskich dzieci. Świeca symbolizowała dogasające życie dziecka. Tysiąc zaproszonych gości zapłaciło po 1000 dolarów za obiad wartości 22 centów, dziennej racji w punktach dożywiania. Potentatom biznesu zaserwowano tak jak dzieciom w Polsce porcję ryżu, ziemniaków i kakao podane w blaszanych naczyniach bez serwetek - mówił aktor.

Hoover kilkukrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się z gorącym przyjęciem. Z okazji 100-lecia stosunków polsko-amerykańskich Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie odnalazł i zaprezentował dokument przyznania amerykańskiemu działaczowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatni raz w naszym kraju Herbert Hoover pojawił się w 1946 roku, by organizować pomoc dla zrujnowanej Warszawy.

Akcję zakończył koncert galowy w wykonaniu pianisty Neala Larrabee i Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Po koncercie wręczono statuetki darczyńcom akcji Hoover Table.

"Przyjeżdżał, bo widział wielki naród"

Kariera polityczna

Herbert Hoover był działaczem Partii Republikańskiej. Prezydentem USA został w marcu 1929 roku i był nim do marca 1933 roku.

Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 1932 roku Hoover znacząco stracił na popularności. Kiedy ubiegał się o reelekcję, jego głównym przeciwnikiem był Franklin Delano Roosevelt. Kontrkandydat uzyskał w głosowaniu powszechnym niespełna 23 miliony głosów wobec niecałych 16 milionów dla urzędującego prezydenta. Hoover zwyciężył jedynie w sześciu stanach, podczas gdy Roosevelt – w czterdziestu dwóch.

Publicznie krytykował program rooseveltowskiego Nowego Ładu (program reform ekonomiczno-społecznych wprowadzonych w USA przez prezydenta Roosvelta). Na przełomie lat 30. i 40. był przeciwny sankcjom na państwa faszystowskie i nie chciał by Stany Zjednoczone dołączyły do II wojny światowej. Sprzeciwiał się także jakiejkolwiek współpracy z ZSRR i chciał kontynuacji polityki nieuznawania tego kraju.

Po opuszczeniu Białego Domu, Hoover zamieszkali w Palo Alto, gdzie pracował w Instytucie Wojny, Rewolucji i Pokoju. Zmarł 20 października 1964 w Nowym Jorku.

Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości