Polska

Mija 10 lat od śmierci profesora Bronisława Geremka

Polska

Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym
Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym tvn24
wideo 2/7

10 lat temu w wypadku samochodowym zginął Bronisław Geremek, historyk, opozycjonista w czasach PRL i minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. W imieniu rządu polskiego podpisał akt wejścia naszego kraju do NATO.

Geremek urodził się 6 marca 1932 r. w Warszawie. Z wykształcenia był historykiem. W latach 1955-85 współpracował z Instytutem Historii PAN w Warszawie, a od 1960 do 1965 roku wykładał także na paryskiej Sorbonie.

Był opozycjonistą w PRL, a w wolnej Polsce szefem MSZ, posłem na Sejm kilku kadencji, od 2004 roku eurodeputowanym.

Od PZPR do "Solidarności"

W latach 1950-68 Bronisław Geremek był członkiem PZPR, z której wystąpił w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 70. działał w opozycji demokratycznej, był współzałożycielem i wykładowcą Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 roku był członekiem NSZZ "Solidarność" i ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W stanie wojennym był internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego i zespołowi doradców przewodniczącego "Solidarności" Lecha Wałęsy. Podczas obrad Okrągłego Stołu współprzewodniczył zespołowi ds. reform politycznych.

Poseł, szef MSZ, eurodeputowany

W 1989 roku po raz pierwszy zdobył poselski mandat. Od 1990 roku Bronisław Geremek zasiadał we władzach Unii Demokratycznej, a po połączeniu z KLD w 1994 roku - Unii Wolności. W latach 1997- 2000 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.

12 marca 1999 w imieniu rządu polskiego podpisał akt wejścia naszego kraju do NATO. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku został wybrany z list komitetu Unii Wolności. W Parlamencie Europejskim był członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - ALDE.

Ma na swoim koncie wiele odznaczeń i wyróżnień. Wśród nich m.in Wielki Krzyż z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN oraz Pour le Mérite. W 2002 prezydenta Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Orderem Orła Białego.

"Zaczyna się od nienawiści skierowanej przeciw narodowi, klasie społecznej, grupie ludzi. (…) Współczesna historia nie zamknęła jeszcze rozdziału nienawiści. (…) Wymaga to wspólnego działania na skalę międzynarodową, wymaga solidarności. (…) Niezbędne jest poczucie solidarności, ale też gotowość do walki. Świat nie powinien był przyglądać się bezradnie i bezsilnie, gdy w Niemczech palono książki na stosach lub gdy w Afganistanie burzono pomniki kultury. Zawsze po tym przychodzi kolej na ludzi”. Fragmenty przemówienia prof. Bronisława Geremka w niemieckim Bundestagu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu, 28 stycznia 2002 roku

Zginął w wypadku

Bronisław Geremek 13 lipca 2008 roku zginął w wypadku samochodowym na drodze krajowej nr 2 niedaleko Nowego Tomyśla w województwie wielkopolskim. Mercedes Bronisława Geremka zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fiatem ducato. Według ustaleń prokuratury, najprawdopodobniej zasnął za kierownicą. Miał 76 lat.

Autor: js//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości