Łódź

"Tata Kazika" do dekomunizacji. Ulica Staszewskiego może zniknąć

Łódź

upload/tvn24/video_watermark_tvn24/Tata kazika.mp4
TVN24 ŁódźUlica Staszewskiego przez lata była ulicą Kolejową

Działał w Armii Krajowej, pisał kultowe dziś teksty, ale współpracował z SB. Dlatego nazwisko Stanisława Staszewskiego, autora piosenek "Baranek" czy "Celina" znalazło się na dekomunizacyjnej liście wojewody. Uwzględnił tam patronów ulic i placów, którzy byli związani z komunistyczną dyktaturą.

Staszewskiego w Pabianicach liczy sobie niecałe 180 metrów. Jest przy niej kilka domów i restauracja. Miejscowi mieli niewiele czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego patrona ulicy. Stanisław Staszewski został upamiętniony przez radnych miejskich dwa lata temu. Wszystko działo się z inspiracji samorządowców związanych z Prawem i Sprawiedliwością.

Autor wielu popularnych piosenek, znanych z interpretacji Kazika Staszewskiego (syna poety) oraz Jacka Kaczmarskiego, urodził się w Pabianicach.

Stanisław Staszewski współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Co prawda przez półtora roku i to w latach 50., ale zawsze. Mówił otwarcie o tym jego syn, jeszcze zanim radni zaczęli rozważać uhonorowanie Stanisława Staszewskiego. Samorządowcom przeszłość poety nie przeszkadzała.

Nowa lista

Teraz niewykluczone, że poeta straci "swoją" ulicę. Bo jego nazwisko znalazło się na liście osób związanych z poprzednim, totalitarnym ustrojem przygotowanej przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Dlaczego?

We wrześniu ubiegłego roku w życie weszła tak zwana ustawa dekomunizacyjna. Dawała ona samorządom 12 miesięcy, żeby zmienić nazwy m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. W przypadku niewywiązania się samorządów z ustawowego obowiązku, sprawa miała trafić do wojewody. I tak stało się w tym przypadku.

Dekomunizacja?

Urząd wojewódzki wystąpił do pabianickich radnych o treść uchwały, która nadawała patronat Stanisława Staszewskiego jednej z ulic.

- Wojewoda otrzymał już od radnych dokumenty, wraz z uzasadnieniem. Zostały one przesłane do Instytutu Pamięci Narodowej - opowiada Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody.

Opinia IPN ma być - jak podkreśla Zalewska - wiążąca dla wojewody.

- Jeżeli instytut będzie widział potrzebę zmiany patrona, to będzie on zmieniony - mówi rzeczniczka przed kamerą TVN24.

Wizja zmian nie podoba się mieszkańcom ulicy Staszewskiego.

- Tym razem nie daruję. Ostatnia zmiana nazwy kosztowała mnie blisko tysiąc złotych. Płaciłem za wymianę dokumentów, tabliczek i druków. Wtedy mi nikt za to pieniędzy nie oddał - podkreśla jeden z mieszkańców.

Twórca "Baranka" i Petrochemii

Stanisław Staszewski urodził się w 1925 roku. Po wybuchu II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Jak pisał Wiesław Weiss w książce "Kult Biała Księga", Staszewski w 1942 roku był więźniem Pawiaka, gdzie niemal zmarł.

Poeta po wojnie rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył architekturę. Pracował przy budowie zakładów Petrochemii. Kiedy nie projektował, pisał. Jest autorem znanych do dziś piosenek "Baranek" czy "Celina".

Artysta zmarł w 1973 roku. Dwadzieścia lat później jego syn, Kazik Staszewski wydał dwie płyty "Tata Kazika" i "Tata 2", na których zawarł swoje interpretacji piosenek ojca.

Autor: bż/mś / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości