Łódź

Historia Łodzi na starych fotografiach

Łódź

Roman Wajnikonis | Roman WajnikonisUlica Piotrkowska w Łodzi - lipiec 1925 rok

O tym jak wyglądało życie w Łodzi i okolicach w okresie międzywojennym i po II wojnie można się przekonać oglądając zdjęcia opublikowane na jednym z portali społecznościowych. Pochodzą z prywatnego archiwum. Na fotografiach widać jak wyglądały ulice czy budynki oraz jak obchodzono np. Święto Żołnierza Polskiego.

Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl Justyna Wajnikonis-Maciejewska, zdjęcia są autorstwa jej dziadka oraz ojca. Dodaje, że postanowiła je opublikować ponieważ albumy i fotografie niszczą się a internet jest takim miejscem, w którym mogą one przetrwać wiele lat. Dodatkowo służą w przygotowaniu publikacji historycznych.

Fotografie ilustrują nie tylko życie codzienne w Łodzi i jej okolicach. Internauci odnajdą tam także zdjęcia Warszawy, Poznania czy nawet Londynu.

„Skaner nie przestawał pracować”

Zdjęcia pochodzą z rodzinnego archiwum. Fotografie, które wykonał dziadek pani Justyny, znajdowały się w rodzinnym domu oraz w Wiedniu.

- Okazało się, że część zdjęć znajduje się w Austrii u rodziny mojego ojca. Na szczęście udało się je wypożyczyć i zeskanować – wyjaśnia pani Justyna. Dodaje, że klisze ze zdjęciami jej ojca były schowane w garażu.

- Nie mogłam dopuścić aby zmarnowały się. Wywołałam je. Zdjęć rodzinnych nie opublikowałam ale resztę zeskanowałam i stworzyłam profil na portalu społecznościowym i je tam dodałam – mówi autorka strony.

Rodzinne hobby

Autorzy zdjęć nie są zawodowymi fotografami. Dziadek pani Justyny był adwokatem a ojciec jest inżynierem.

- Aparat jest nieodłączną częścią naszego życia i dlatego dziadek i ojciec robili dużo zdjęć. Z tego co wiem, najstarsze zdjęcie w naszym archiwum pochodzi z przełomu XIX i XX wieku – tłumaczy.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: JZ / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Roman Wajnikonis | Roman Wajnikonis

Pozostałe wiadomości