Tom Verlaine nie żyje. Jego muzyka inspirowała m.in. Davida Bowiego

Autor:
wac//az
Źródło:
BBC, Vanity Fair

Tom Verlaine, wokalista, gitarzysta i autor tekstów zespołów The Neon Boys i Television, zmarł w sobotę 28 stycznia. "Był najlepszym rockandrollowym gitarzystą i podobnie jak Hendrix, potrafił poruszać się od sfer kosmosu po garażowego rocka" - napisał w mediach społecznościowych muzyk Mike Scott. Verlaine miał 73 lata.

O śmierci Toma Verlaine'a poinformowała Jesse Paris Smith, córka jego wieloletniej współpracowniczki, Patti Smith. Nie podała przyczyny śmierci, ograniczając się do komunikatu, że zmarł "po krótkiej chorobie". BBC przypomniało, że zespół Television, którego był frontmanem, "w latach swojej świetności" nagrał trzy przeboje, które znalazły się na liście UK TOP 40. W Wielkiej Brytanii zespół zyskał większą sławę niż w rodzinnych Stanach Zjednoczonych.

Verlaine - gitarzysta, wokalista, autor tekstów

Chociaż zespół zdobył rozgłos dzięki ruchowi punkowemu, muzyka Television była "bardziej złożona niż muzyka ich rywali", a Verlaine znany był m.in. ze skomplikowanych riffów inspirowanych jazzem. Po rozpadzie zespołu w 1978 roku muzyk wydał szereg albumów solowych, a jego piosenka "Kingdom Come" zainspirowała Davida Bowiego do nagrania własnej wersji, która znalazła się na albumie "Scary Monsters".

Verlaine był nie tylko gitarzystą i wokalistą, ale również głównym autorem tekstów piosenek zespołu. Urodzony jako Thomas Miller w New Jersey, pseudonim artystyczny przyjął na cześć francuskiego poety Paula Verlaine'a.

Jak odnotował magazyn "Vanity Fair", chociaż muzyk nigdy nie odniósł komercyjnego sukcesu, "wpływ Verlaine'a jako artysty i ikony śródmieścia (nowojorskiego - red.) odbijał się szerokim echem przez dziesięciolecia".

Muzycy żegnają Verlaine'a

"Był najlepszym rockandrollowym gitarzystą i podobnie jak Hendrix, potrafił poruszać się od sfer kosmosu po garażowego rocka" - napisał na Twitterze Mike Scott z zespołu The Waterboys. W innym wpisie przyznał, że po raz pierwszy usłyszał Verlaine'a w utworach Patti Smith "Hey Joe" i "Break It Up" oraz "Little Johnny Jewel" zespołu Television. "Najbardziej niesamowita, nie z tego świata gra na gitarze" - napisał Scott. Sama Patti Smith pożegnała muzyka krótkim wpisem z dołączonym czarno-białym zdjęciem: "Czas, kiedy wszystko wydawało się możliwe. Żegnaj, Tom".

Michael Stipe z zespołu R.E.M napisał na Instagramie, że Verlaine miał "przekonanie, że muzyka i sztuka mogą zmienić materię, życie, doświadczenie". "Wprowadziłeś mnie w świat, który przewrócił moje życie do góry nogami. Jestem Ci dozgonnie wdzięczny" - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Annie Wersching. Aktorka zmarła w wieku zaledwie 45 lat

Autor:wac//az

Źródło: BBC, Vanity Fair

Pozostałe wiadomości