"Zimna wojna" zdominowała listę nominacji do Orłów

TVN24

Wśród nominowanych w tym roku jest "Zimna wojna"Kino Świat
wideo 2/36

"Kamerdyner", "Zimna wojna", "Kler", "Fuga" i "7 uczuć", znalazły się wśród filmów nominowanych w głównych kategoriach do 21. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Najwięcej, bo aż 12 nominacji, zdobyła "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Nominacje zostały ogłoszone w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą: Janusz Kondratiuk za "Jak pies z kotem", Wojciech Smarzowski za "Kler" i Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę". scenariusz - Marek Koterski za "7 uczuć", Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za "Kler" oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za "Zimną wojnę".

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są: Joanna Kulig za "Zimną wojnę", Gabriela Muskała występująca w "Fudze", Anna Radwan za rolę w "Kamerdynerze".

Janusz Gajos za rolę w "Kamerdynerze", Jacek Braciak występujący w "Klerze" i Tomasz Kot za "Zimną wojnę" znaleźli się wśród nominowanych aktorów.

W kategorii odkrycie roku nominowani zostali: Paweł Maślona za reżyserię "Ataku paniki", Gabriela Muskała za scenariusz do "Fugi" oraz Jagoda Szelc za reżyserię filmu "Wieża. Jasny dzień". "Dogman" Matteo Garrone, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha to trzy nominowane w kategorii Najlepszy Film Europejski.

Zwiastun "Kamerdynera" Filipa Bajona Next Film

Ponad 100 produkcji we wstępnej rywalizacji

Ustanowione w 1999 roku Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową w 19 kategoriach.

Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 polskich filmów, które spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 roku. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny akademicy wyłaniali nominowanych spośród 42 tytułów, zaś do tytułu Najlepszego Filmowego Serialu Fabularnego pretendowało 16 produkcji.

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego Kino Świat

Głosami widzów przyznana zostanie Nagroda Publiczności. 7 marca poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: R. Pijański, materiały prasowe