Kultura i styl

"Nie" dla "Ostatniej Wieczerzy" na EXPO

Kultura i styl

"Nie" dla "Ostatniej Wieczerzy" na EXPO. "Ze względów politycznych wyjazd obrazu jest wstrzymany"
tvn24Obraz "Ostatnia Wieczerza" miał być ozdobą polskiego pawilonu na EXPO

Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.

- Wszystko przygotowałem. Prowadziliśmy korespondencję dosyć obfitą na temat, nie tylko finansowy, ale i organizacyjny. - mówi w rozmowie z TVN24 Świeszewski. - Już byłem w drodze na lotnisko, ze stolarzem. Kontener już jechał po odbiór obrazu. Wszystko było przygotowane. No i dostałem telefon w trakcie jazdy na lotnisko, że ze względów politycznych wyjazd obrazu jest wstrzymany - dodaje. - Obraz miał stać, zgodnie z naszą umową ustną i przedwstępną, 1 maja na otwarciu [EXPO - przyp. red.], więc obraz miał być już 27 kwietnia w Mediolanie. Ja to wszystko przez dwa tygodnie przygotowywałem - relacjonuje artysta. - Nikt mi nie powiedział, że mam przestać te prace prowadzić, wręcz odwrotnie - żali się Świeszewski.

"Wszyscy wody w usta nabrali"

- Po odwołaniu tego całego przedsięwzięcia nikt do mnie już nie zadzwonił, nikt nie powiedział, mimo moich maili i interwencji co będzie dalej, jak z rozliczeniem. Po prostu wszyscy wody w usta nabrali - dodaje autor "Ostatniej Wieczerzy". Praca Świszewskiego, profesora gdańskiej ASP, miała być wystawiona w pawilonie polskim podczas tegorocznych EXPO w Mediolanie. Na głośnym obrazie, którego pokaz w 2005 roku wywołał wiele dyskusji, malarz sportretował swoich znajomych - pisarzy, poetów i naukowców - jako apostołów. Mimo krytyki w 2006 obraz został nagrodę Episkopatu Polski.

Autor: dln\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości