TVN24 | Kultura i styl

Słoweński pisarz Goran Vojnovic nagrodzony Angelusem

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Słoweński pisarz Goran Vojnovic otrzymał w sobotę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Został nagrodzony za powieść "Moja Jugosławia". Gala odbyła się we Wrocławiu, wręczono również Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Do ostatniego etapu nagrody Angelus jury zakwalifikowało siedem tytułów spośród 105 pozycji. Oprócz "Mojej Jugosławii" w finale znalazły się powieści: "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki, "Stramer" Mikołaja Łozińskiego, "Granica. Na krawędzi Europy" Kapki Kassabovej z Bułgarii, "Dzieci Kronosa" rosyjskiego prozaika Siergieja Lebiediewa, "Zapomnienie" Tani Malarczuk oraz "Internat" Serhieja Żadana (oboje z Ukrainy).

Przewodniczący Jury Mykoła Riabczuk podkreślił, że książki, które znalazły się w finale nagrody są "bardzo środkowoeuropejskie". - W każdej z nich żyje historia, która nadal trwa. Historia bardzo bolesna. W ostateczności spieraliśmy się o dwie książki - obie o wojnie. Cztery do trzech zwyciężył Goran Vojnovic - powiedział Riabczuk. Słoweński pisarz nie odebrał osobiście nagrody, ale śledził galę, łącząc się z jej uczestnikami przez internet.

Od 2014 roku, dla uhonorowania Natalii Gorbaniewskiej, rosyjskiej poetki i dziennikarki, która była pierwszą przewodniczącą jury Angelusa, przyznawana jest nagroda jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie jednej z siedmiu książek finałowych, wskazanej przez czytelników. W tym roku otrzymał ją Siergiej Lebiediew za "Dzieci Kronosa". Po raz pierwszy temu wyróżnieniu towarzyszy stypendium artystyczne umożliwiające trzymiesięczną rezydencję we Wrocławiu.

Nagrodzona została również tłumaczka Joanna Pomorska, która przełożyła powieść Vojnovicia - otrzymała 20 tysięcy złotych.

Nagroda Angelus

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim.

Laureatem ubiegłorocznej nagrody został bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, którego nagrodzono za powieść "Fizyka smutku".

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus przyznano po raz piętnasty - została wręczona w sobotę wieczorem podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Z powodu epidemii uroczystość odbyła się bez udziału publiczności.

Podczas gali wręczono też Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Otrzymali ją: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za całokształt twórczości (100 tysięcy złotych), Konrad Góra za książkę roku (50 tysięcy złotych) oraz Jakub Pszoniak za debiut roku (20 tysięcy złotych). Nagrody wręczył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości