Właściciele "szkieletora" po długiej batalii uzyskali pozwolenie na rozpoczęcie prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2018 roku Kraków zyska elegancki biurowiec, a jeden z niechlubnych symboli miasta przejdzie do historii. Inwestycja warta jest około 100 mln euro.
- Dopiero co uprawomocniło się pozwolenie na budowę - mówi Jakub Wazowicz z firmy GD&K Group, współwłaściciela "szkieletora". - Teraz musimy wyjaśnić z miastem jeszcze kwestię pewnych naliczeń, które ciążą nad budynkiem - dodaje.
Jak tłumaczy Wazowicz, urząd miasta naliczył szereg różnych opłat związanych z opóźnieniem rozpoczęcia przebudowy i zobowiązaniami, które ciążyły na budynku, kiedy był jeszcze w rękach poprzedniego właściciela - firmy Węglozbyt. Rozmowy z urzędnikami przerwały wybory, teraz firma GD&K Group chce wrócić do pertraktacji.
Prace mają ruszyć za kilka miesięcy
Właściciele "szkieletora" rozglądają się już za wykonawcą, który zmodernizuje budynek. Według koncepcji inwestora przy istniejącym obiekcie mają stanąć cztery niższe budynki. Przed kompleksem biurowców, od strony ulicy Lubomirskiego powstanie plac miejski. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w trzecim kwartale 2015 roku ruszymy z pracami - wyjaśnia Jakub Wazowicz. Przewiduje, że w 2018 roku zmodernizowany wieżowiec będzie już gotowy.
Modernizacja za 100 mln euro
- Trwa wycena przebudowy "szkieletora" - opowiada Wazowicz. - Nie mamy jeszcze ostatecznych kalkulacji, ale według ostatnich szacunków koszt modernizacji budynku ma wynieść około 100 mln euro - dodaje. Przestrzeń budynku przeznaczona będzie głównie na biura, ale inwestor przewiduje też część hotelową.
GD&K Group "szkieletora" nabyło w 2005 roku. Od tamtego czasu starało się uzyskać zgodę na przebudowę obiektu. Koncepcje "liftingu" były oprotestowywane, później pojawiły się problemy z sąsiadami (nie zostali poinformowani o modernizacji "szkieletora").
Straszy od 35 latBudynek, popularnie zwany "szkieletorem" miał być docelowo biurowcem Naczelnej Organizacji Technicznej. Jego budowę rozpoczęto w 1975 roku. Cztery lata później z powodu braku pieniędzy prace przerwano. Od tamtej pory żelbetowa konstrukcja stoi nieukończona.
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: mat. inwestora/ Wikipedia | Janusz Klimek