W szpitalach brakuje miejsc, "kładliśmy już pacjentów w salach konferencyjnych"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków/PAP
"Powinien powstać szpital polowy"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Powinien powstać szpital polowy"

Oddziały internistyczne w krakowskich szpitalach są przekształcane w tak zwane covidowe, a pacjenci z nich przenoszeni do innych części placówek. Część łóżek umieszczono w salach konferencyjnych.

O braku wolnych miejsc poinformował miedzy innymi szpital im. Józefa Dietla w Krakowie. – W tej chwili sytuacja jest dramatyczna. Mieliśmy takie dni w tym tygodniu, że kładliśmy pacjentów w salach konferencyjnych przy oddziałach szpitalnych, bo po prostu nie było miejsca, żeby ich położyć na salach szpitalnych. Mamy 30-łóżkowy oddział pacjentów covidowych, który praktycznie zapełnił się w ciągu doby – mówi Marcin Mikos, zastępca dyrektora szpitala im. Józefa Dietla.

Co robić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie? Radzi ratownik medyczny.

Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego przekonuje, że w Krakowie powinien powstać szpital polowy. – Tą liczbą łóżek, którą dysponuje obecnie ochrona zdrowia, nie opanujemy żadnej epidemii – przekonuje Friediger.

"Zastanowiłbym się, w której krakowskiej szkole możemy szykować łóżka dla chorych".

Sytuacja w Małopolsce

1264 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Małopolsce potwierdziły badania laboratoryjne – wynika z sobotniego raportu służb sanitarnych. To więcej niż w piątek, ale mniej niż w czwartek, gdy dobowy przyrost zakażeń w regionie – 1305 – był największy od początku pandemii.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa jest w Krakowie - 489 osób, wszystkie to tzw. przypadki rozproszone, oraz w powiatach: krakowskim - 95 osób, suskim - 83 osoby, myślenickim - 72 osoby, nowotarskim - 64 osoby, wadowickim - 61 osób i limanowskim - 60 osób. Obecnie 35 z tych osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała o usunięciu dziesięciu przypadków zachorowań błędnie wskazanych we wcześniejszych raportach oraz jednego przypadku z raportu zgonów i ozdrowieńców.

Do tej pory w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 22 tys. 75 osób. Przypadków jeszcze niewyleczonych jest 8766. W kwarantannie pozostaje 19 592 osoby, z czego 14 777 jest objętych kwarantanną domową. W ciągu ostatniej doby w laboratorium sanepidu i laboratoriach z nim współpracujących wykonano 4813 testów.

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP