Kraków

Tablica gloryfikująca system totalitarny zdjęta po latach

Kraków

TVN24 KrakówKomunistyczną pamiątkę zdemontowano po 30 latach

Wielokrotnie oblewana farbą i dewastowana, w końcu zniknęła z budynku dawnych koszar 12. pułku piechoty w Wadowicach. Pracownicy techniczni Instytutu Pamięci Narodowej zdemontowali tablicę ku czci walczących z podziemiem niepodległościowym i opozycją polityczną.

We wtorek z budynku dawnych koszar 12 pułku piechoty w Wadowicach zdjęto tablicę gloryfikującą system totalitarny. Wmurowana 9 maja 1985 roku, w rocznicę zakończenia II wojny światowej wychwalała walkę z opozycją polityczną komunistycznej władzy.

Zawisła obok pamiątki o poległych bohaterach

- Była to odpowiedź ówczesnych władz, które chciały w ten sposób zakłócić upamiętnionych na wmurowanej rok wcześniej, bo w 1984 roku, tablicy poświęconej pamięci żołnierzy 12 pp w Wadowicach. Ze względów propagandowych w treści nowej tablicy walki "o utrwalenie władzy ludowej w latach 1945-1951” powiązano z wyrażeniem hołdu wobec żołnierzy 18 Kołobrzeskiego pułku poległych "w bojach o wolność i niepodległość Polski Ludowej w czasie II wojny światowej”. Należy zaznaczyć, że ta jednostka w okresie wojny w ogóle nie funkcjonowała na terenie Wadowic ani w Małopolsce – mówi Dorota Korohoda asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Wielokrotnie dewastowana

Pełny napis brzmiał: "Wieczna chwała żołnierzom 18 Kołobrzeskiego pp poległym w bojach o wolność i niepodległość Polski Ludowej w czasie II Wojny Światowej oraz w walce o utrwalenie władzy ludowej w latach 1944 -1951”. Mieszkańcy miasta od lat buntowali się przeciwko istnieniu komunistycznej pamiątki. Tablicę wielokrotnie dewastowano między innymi oblewając ją farbą.

Obecnie budynek jest w rękach prywatnych. Aby usunąć zakłamującą historię pamiątkę, IPN potrzebował zgody jego właściciela, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewody oraz konserwatora zabytków. Teraz dawna siedziba koszar ma przejść gruntowny remont.

Autor: Jork/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości