TVN24 | Ciekawostki

Pytanie w "Milionerach" o postać Mefistofelesa w "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj//now
Źródło:
"Milionerzy" TVN

W "Fauście" Goethego Mefistofeles zjawia się pod postacią pudla. A w "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza? Pod postacią wyżła, na kogucie, pod postacią buta czy na dnie kielicha? Na to pytanie, za 250 tysięcy złotych, w "Milionerach" odpowiadał pan Marek Kalus z Iskrzyczyna w województwie śląskim.

Uczestnik "Milionerów" swoją grę rozpoczął już w środowym odcinku. Wtedy odpowiedział poprawnie na dwa pytania, nie używając przy tym żadnego z kół ratunkowych. Pan Marek Kalus wygraną w programie chciałby przeznaczyć na realizacje swojego wielkiego marzenia - rejs jachtem dookoła globu.

W czwartkowym odcinku uczestnik natrafił między innymi na pytanie o postać Mefistofelesa, warte 250 tysięcy złotych.

U Goethego w "Fauście" Mefistofeles zjawia się pod postacią pudla. A w "Pani Twardowskiej" Mickiewicza?

A: pod postacią wyżła B: na kogucie C: pod postacią buta D: na dnie kielicha

Mefistofeles jest symbolem zła, diabła. W "Fauście" Johanna Wolfganga von Goethego pojawił się pod postacią czarnego pudla, natomiast w balladzie "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza Mefistofeles zjawił się na dnie kielicha.

Wtem gdy wódkę pił z kielicha. Kielich zaświstał, zazgrzytał; Patrzy na dno: Co u licha? Po coś tu, kumie, zawitał?   Diablik to był w wódce na dnie, Istny Niemiec, sztuczka kusa; Skłonił się gościom układnie, Zdjął kapelusz i dał susa.

Poprawną odpowiedzią na powyższe pytanie jest więc D: na dnie kielicha.

Autor:paj//now

Źródło: "Milionerzy" TVN

Pozostałe wiadomości