Ze świata

Ze świata

Triumf Camerona. Co dalej z imigrantami i unijnym referendum?

- Referendum dotyczące obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej dojdzie do skutku. Brytyjczycy narzekają na ogromną liczbę imigrantów, ale wiedzą, że wyjście z UE nie byłoby dla nich dobre - mówi Wioletta Wilk-Reguła, specjalistka w dziedzinie problematyki brytyjskiej. - Jego wynik już jest przesądzony. Większość Brytyjczyków chce zostać w UE - uważa David Kennedy, Szkot mieszkający w Polsce.

Niemiecki minister gospodarki: przyjęcie euro będzie dobre dla Polski

Przyjęcie euro będzie dobre dla Polski, bo wzmocni jej gospodarczą integrację ze strefą euro. Zwiększy też polsko-niemiecką wymianę handlową - mówi w wywiadzie dla PAP minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel. Jak dodaje, Polska jest i będzie magnesem inwestycyjnym w Europie Środkowej.

Szykuje się megaprzejęcie na rynku GMO. Monsanto połknie Syngentę?

Monsanto, czyli największy na świecie producent modyfikowanej genetycznie żywności złożył wartą 45 mld dolarów ofertę przejęcia koncernu Syngenta, który zajmuje się głównie sprzedażą nasion i środków pozwalających zwiększyć plony. Ale też, podobnie jak amerykański gigant, prowadzi badania na GMO.

Chiński gigant zmienia prezesa i podaje świetne wyniki

W pierwszym kwartale zysk Alibaby wzrósł o 45 proc. rdr i wyniósł 2,8 mld dol. - poinformowała spółka. Chiński gigant z branży e-commerce podał także, że jego nowym prezesem zostanie Daniel Zhang, który swoje stanowisko objąć ma 10 maja.

Gazprom mięknie. Będziemy mieli tańszy gaz?

Gazprom rozważa zaoferowanie Europie ustępstw, w tym tych dotyczących cen - pisze Reuters. Ma to pomóc rosyjskiemu gigantowi zakończyć długą batalię z Komisją Europejską, która może skończyć się dla Gazpromu miliardowymi grzywnami.

Ser feta wywróci wielomiliardowe porozumienie? Grecy się uparli

Grecki ser feta może być przyczyną podważenia zakończonych już negocjacji w sprawie mającej przynieść wielomiliardowe korzyści umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. Ateny chcą zmienić porozumienie, aby bardziej chronić nazwę "feta". Komisja Europejska mówi: nie.

Grecja nie ustępuje wierzycielom. "Będziemy trzymać się obietnic wyborczych"

- Grecja będzie trzymać się swoich obietnic wobec wyborców, a nie ustępować we wszystkim w negocjacjach z wierzycielami - powiedział Gabriel Sakellaridis, rzecznik greckiego rządu. Grecki parlament przyjął dziś ustawę torującą drogę do przywrócenia do pracy 4 tys. pracowników sektora publicznego zwolnionych w ramach niedawnych cięć. To może się nie spodobać zachodnim kredytodawcom, którzy chcą wymóc na Atenach kolejne reformy, a nie cofanie tych już dokonanych.

Koniec gotówki coraz bliższy. Kolejne kraje chcą z niej zrezygnować

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku rezygnacji z płatności gotówkowych. Duńskie Ministerstwo Finansów proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy. Blisko wyeliminowania gotówki z obiegu są też Szwedzi. W Polsce gotówka ma się dobrze, ale zdaniem ekspertów jako kraj mamy potencjał do rozwoju płatności bezgotówkowych.

Niemiecka płaca minimalna narusza unijne prawo? "Wkrótce decyzja"

Komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia Marianne Thyssen powiedziała w czwartek, że niebawem Komisja Europejska może podjąć decyzje dotyczące niemieckich przepisów o płacy minimalnej, obejmującej także zagranicznych kierowców przejeżdżających przez Niemcy tranzytem.

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA

Polska zajęła 47. miejsce w rankingu państw według indeksu TTCI, który obrazuje konkurencyjność krajów pod względem turystycznym. Liderem zestawienia jest Hiszpania, która wyprzedziła Francję, Niemcy i Stany Zjednoczone. Rosja awansowała aż o 18 oczek, pomimo międzynarodowej izolacji i niewielkich inwestycji w ten sektor.

Rosyjskie banki pod lupą EBC. Sprawdzi, czy pieniądze są w nich bezpieczne

Austriackie filie dwóch największych rosyjskich banków - Spierbank i VTB - przejdą stress testy Europejskiego Banku Centralnego - poinformował rzecznik EBC. - Banki zostały już poinformowane i będą ściśle współpracować z EBC w najbliższych miesiącach. Testy warunków skrajnych mają zakończyć się pod koniec b.r.

Rosyjski oligarcha ulega. LetterOne sprzeda złoża gazu

Spółka LetterOne należąca do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana, która wraz z kupnem spółki RWE Dea przejęła licencje na wydobycie surowców na Morzu Północnym, pozbędzie się ich. Zmusiły ją do tego groźby brytyjskiego rządu.