Ze świata

Ze świata

Rubel wciąż znacząco traci na wartości. Przez tanią ropę

Środowa sesja na giełdzie walutowej w Moskwie przebiegała pod znakiem dalszego spadku kursu rubla. Wieczorem za dolara płacono 66,22 rubli, czyli o 1,5 proc. więcej niż na wtorkowym zamknięciu. Za euro dawano 78,03 rubli, tj. o 1,3 proc. więcej niż we wtorek na koniec dnia.

Mniej ataków piratów na statki. Jest bezpieczniej

W ostatnich latach spadła liczba ataków piratów na statki, ale wody w Azji Południowo-Wschodniej stały się nowym punktem zapalnym - poinformowało w środę Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) z siedzibą w Kuala Lumpur.

Obama chce zmusić firmy do wspólnej walki z cyberprzestępcami

Prezydent USA Barack Obama wezwał we wtorek Kongres do ustanowienia prawa, które może pomóc rządowi walczyć z cyberprzestępczością. Chodzi zwłaszcza o ustawę, która ma skłonić sektor prywatny do dzielenia się z rządem informacjami o zagrożeniach w sieci.

Koniec zaciskania pasa? KE będzie bardziej elastyczna

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że będzie elastyczniej stosować zasady dyscypliny finansowej wobec krajów, które wdrażają reformy bądź dołożą się do nowego funduszu na inwestycje. Skorzystają na tym przede wszystkim państwa trzymające deficyt w ryzach.

KE: umowa o wolnym handlu z USA budzi sceptycyzm

KE opublikowała wyniki konsultacji w sprawie klauzuli rozstrzygania sporów państwo-inwestor, czyli najbardziej kontrowersyjnej części negocjowanej między UE a USA umowy o wolnym handlu (TTIP). Pokazały one bardzo duży sceptycyzm społeczeństwa w tej sprawie.

Rubel najsłabszy od czterech tygodni. Przez tanią ropę

Pod presją gwałtownie spadających cen ropy naftowej na świecie dramatycznie słabnie waluta narodowa Rosji. Na giełdzie w Moskwie jej kurs dołuje już trzecią sesję z rzędu. Od piątku rubel stracił 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.

KE zaprezentowała projekt ws. funduszu inwestycyjnego

Komisja Europejska przyjęła i zaprezentowała we wtorek projekt rozwiązań prawnych, które przewidują utworzenie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). To krok, który ma pozwolić określić się stolicom, czy są gotowe dołożyć się do tego projektu.

"Kraje stojące za spadkiem cen ropy będą żałować swojej decyzji"

Prezydent Iranu Hassan Rowhani ostrzegł we wtorek, że kraje stojące za spadkiem cen ropy na światowych rynkach będą żałowały swych decyzji. Jego zdaniem Arabia Saudyjska i Kuwejt ucierpią na tym bardziej niż Iran. - Ci, którzy planowali zmniejszenie cen wymierzone w interesy innych krajów, będą żałowali swej decyzji - oświadczył irański prezydent w przemówieniu transmitowanym w telewizji państwowej.

Ropa najtańsza od sześciu lat, a to jeszcze nie koniec spadków

Ropa naftowa zanotowała kolejne minima. W dostawach na luty za ropę WTI dziś w nocy trzeba było zapłacić poniżej 45 dolarów. W Nowym Jorku było to 44,41, a w Singapurze 44,46 dolarów. Z kolei za Brent na handlu w Londynie 45,23 dolarów. To najniższa cena od sześciu lat. W sumie od połowy ubiegłego roku spadek sięgnął 59 proc.

Detroit pod znakiem hybryd i SUV-ów. Golf samochodem roku w USA

Na trwających właśnie targach motoryzacyjnych w Detroit wśród nowości królują auta hybrydowe i duże SUV-y. W poniedziałek nagrodę Samochodu Roku Ameryki Północnej 2015 otrzymał jednak nowy volkswagen golf. Z kolei wśród samochodów użytkowych zwyciężył ford F-150.

Co z Schengen, czy Polska jest zagrożona i jak zarobić na górnictwie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy po atakach na Francję zmienione zostaną zasady obowiązujące w unijnej strefie Schengen. Wrócimy do słów szefa polskiego MSZ Grzegorza Schetyny, który w programie "Świat" podkreślił, że "trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów". Dziś także spróbujemy odpowiedzieć, czy da się w Polsce zarabiać na górnictwie.

Jak nie South Stream, to węzeł gazowy. Bułgaria lobbuje

Po rezygnacji Rosji z projektu gazociągu South Stream, Bułgaria chce zbudować na swoim wybrzeżu węzeł gazowy i dostarczać za jego pośrednictwem surowiec do innych krajów Unii Europejskiej. W Brukseli lobbował za tym premier tego kraju Bojko Borisow.

Żywność najtańsza od czterech lat

W grudniu 2014 r. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 188,6 pkt. i w stosunku do listopada obniżył się o 1,7 proc. W stosunku do grudnia 2013 r. był o 8,5 proc. niższy. Ceny żywności na świecie są najniższe od czterech lat.

"Ropa musi kosztować 100 dolarów". Goldman Sachs tnie prognozy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki, choć i tak są już najniższe od ponad 5 i pół roku. Analitycy Goldman Sachs obniżają prognozy cen surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,40 USD, po zniżce o 96 centów, czyli 2 proc.