Ze świata

Ze świata

Elegancja pachnie whisky. To innowacyjny materiał

Naukowcy z edynburskiego Heriot Watt University opracowali tkaninę o zapachu whisky. Projekt jest realizowany na zlecenie dwóch słynnych szkockich marek - whisky Johnnie Walker Black Label oraz ręcznie tkanego na Hebrydach tweedu Harris Tweed.

Dobre dane z rynku pracy i wzrosty na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty i nowy rekord indeksu Dow Jones po bardzo dobrych danych z rynku pracy w USA. Entuzjazm na rynku ograniczały jednak spekulacje, że dane tego dnia przybliżają termin podwyżki stóp proc. przez Rezerwę Federalną.

Rating Włoch w dół. Blisko poziomu śmieciowego

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek rating Włoch z BBB do BBB-. Decyzję tę uzasadniono silnym wzrostem zadłużenia publicznego, któremu - jak podaje komunikat - towarzyszy stale słaby wzrost gospodarczy i niska konkurencyjność.

8 milionów Włochów bez pracy. Roztrwoniony kapitał ludzki

Roztrwoniony kapitał ludzki, 8 milionów osób nieaktywnych zawodowo, powszechny lęk przed ubóstwem i ryzyko niepokojów na przedmieściach wielkich miast - taki społeczny obraz Włoch przedstawił krajowy Instytut Statystyczny Censis w swym dorocznym raporcie.

Rosję czeka seria upadków? Koncerny i banki utopione w obligacjach

Spadająca wartość rubla, zachodnie sankcje i załamanie na rynku cen ropy naftowej sprawiają, że rosyjskie koncerny mogą mieć problem z wykupem obligacji. Chodzi o około 650 mld dolarów, które przedsiębiorstwa zaciągnęły poza granicami kraju. Niektóre z nich mogą mieć problem ze spłatą - pisze agencja Reuters.

Miliony odkryte w Watykanie. To "stajnia Augiasza"

Podczas kontroli watykańskich finansów odnaleziono setki milionów euro, których nie wykazano w żadnych budżetach - ujawnił kardynał odpowiedzialny za reformę kościelnej kasy prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. - Dotykamy stajni Augiasza - komentuje dr Magdalena Ogórek.

Piątek należy do dolara. Mocniejszy wobec wszystkich walut

W piątek oczy inwestorów były skierowane za ocean, gdzie swoją siłę pokazał dolar - wspierany danymi z amerykańskiego rynku pracy. Mocnemu dolarowi nie oparł się złoty. Około godz. 17-tej za euro trzeba było zapłacić 4,16, za dolara ponad 3,38, a za franka 3,46 zł.

Dobre dane z USA. Jest więcej pracy

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 321 tys., podczas gdy w październiku - o 243 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Analitycy spodziewali się wzrostu, ale mniejszego - te dobre dane sprawiły, że amerykańska waluta umocniła się.

Niemcy tną prognozy dla swojej gospodarki. Pomimo dobrych danych z przemysłu

Zamówienia niemieckiego przemysłu w październiku wzrosły znacznie bardziej niż prognozowano. Pomimo tego Bundesbank ściął prognozy wzrostu dla największej europejskiej gospodarki. Zdaniem szefa niemieckiego banku centralnego zwiększone zamówienia to oznaki, że słabość wkrótce zostanie przezwyciężona.

Gospodarka strefy euro rośnie nieco szybciej

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w II kw. wzrósł o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w kolejnym wyliczeniu.

Apple przed sądem. Koncern usuwał z iPodów muzykę od konkurencji?

Apple usuwał z iPodów ponad 8 mln użytkowników muzykę zakupioną w konkurencyjnych do iTunes sklepach - twierdzą prawnicy w toczącej się właśnie sprawie sądowej przeciwko koncernowi z Cupertino. Skarżący się w pozwie zbiorowym klienci firmy spod znaku nadgryzionego jabłka żądają od niej 350 mln dolarów odszkodowania. Apple tłumaczy się, że chciał ochronić klientów przed hakerami.

Mull w TVN24 BiŚ: oskarżenia Rosji są śmieszne

Myślę, że podstawa takich komentarzy jest fałszywa - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W ten sposób odniósł się do słów Władimira Putina o tym, że Stany Zjednoczone zagrażają Rosji.

Ropa tanieje. Arabia Saudyjska flirtuje z Azją

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, podobnie zachowują się notowania Brent na ICE - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 66,35 USD, po spadku o 46 centów.

Bilans: orędzie Putina, nowy Bond, South Stream

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w dorocznym orędziu pełną amnestię dla "kapitałów powracających z zagranicy". Sony Pictures ma ogromne problemy po ataków hakerów. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odpiera zarzuty Rosji, że KE zablokowała budowę gazociągu South Stream.

Gigant na kolanach po ataku hakerów. "To Sonypokalipsa"

Atak hakerów na Sony Pictures to cios, który powalił kalifornijskie studio na kolana - pisze CNN Money. Zainfekowane zostały nie tylko komputery koncernu. Do sieci wyciekły także filmy, które nie miały jeszcze swojej premiery kinowej oraz ważne dokumenty, zawierające takie dane jak wynagrodzenia pracowników, numery ich ubezpieczenia społecznego oraz informacje na temat stanu ich zdrowia.

Kapitał z nielegalnego źródła? Putin przymknie oko

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w czwartek pełną amnestię dla "kapitałów powracających z zagranicy". Poinformował, że krajowe banki, które ucierpiały w wyniku zachodnich sankcji, zostaną wsparte pieniędzmi z Funduszu Dobrobytu Narodowego.

Obława na chińskich hakerów. Aresztowano ich w... Kenii

Kenijska policja zatrzymała w ciągu ostatnich dni 77 obywateli Chin wynajmujących apartamenty w willowych osiedlach Nairobi, gdzie zainstalowali ultranowoczesne urządzenia mogące służyć do celów szpiegowskich lub np. do włamywania się na konta w bankach.

Szef Apple'a poparł nowe prawo antydyskryminacyjne. Broni pracowników

Szef Apple Tim Cook, który niedawno publicznie przyznał, że jest gejem, podpisuje się pod ustawą antydyskryminacyjną - pisze Reuters. Wszystko, aby bronić pracowników państwowych instytucji (w tym szkół) w jego rodzinnym stanie Alabama, przed szykanami ze względu na orientację seksualną.

Po orędziu Putina. "Oddanie przez Rosję Krymu? Niemożliwe."

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył w czwartek, że nałożone na jego kraj sankcje stanowią kontynuację "antyrosyjskiej" polityki Zachodu. Oznajmił również, że Moskwa nie pozwoli, by rozmawiano z nią z pozycji siły. Przemówienie prezydenta Rosji komentował Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie i Ryszard Żółtaniecki, były ambasador RP w Grecji.