Ze świata

Ze świata

Kto wygra wyścig do Białego Domu? Wybory w USA oczami kobiet

Jakie były najważniejsze momenty kampanii wyborczej? Kogo wybiorą Amerykanie? Czy Trump zakwestionuje wynik wyborów, jeżeli okażą się niekorzystne dla niego? To tylko niektóre z pytań, na które próbowały odpowiedzieć uczestniczki Debaty Kobiet w TVN24 BiS: Anna Dziewit-Meller - pisarka, dziennikarka, Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej", Małgorzata Niezabitowska - dziennikarka i była rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Prezydentem USA zostanie kobieta? "Hillary Clinton musi starać się bardziej"

- W Stanach Zjednoczonych kobieta, która chce pełnić stanowisko prezydenta musi starać się bardziej niż mężczyzna. Hillary Clinton musi starać się bardziej, a w amerykańskiej polityce gra się mocnymi kartami. Trzeba tam mieć mocne asy w rękawie i pokazywać, że jest się silnym kandydatem - mówiła w TVN24 BiS Kinga Rusin z "Dzień dobry TVN".

Los Angeles, czyli miasto inne niż z filmów

Amerykanie są bardzo otwartym narodem. Wyjątkowo łatwo jest nawiązać kontakt, zacząć rozmowę - mówi Katarzyna Kowalczyk, która razem ze swoją siostrą bliźniaczką przez trzy tygodnie podróżowała po Zachodnim Wybrzeżu USA. Dziewczyny zobaczyły m.in. siedem parków narodowych w czterech amerykańskich stanach, zwiedziły też Los Angeles, Las Vegas i San Francisco. Katarzyna zwraca uwagę, że "Miasto Aniołów" jest miastem kontrastów, czego nie można dostrzec na filmach. - Obok kultowych miejsc takich jak Hollywood czy Beverly Hills, gdzie spotkać można gwiazdy światowego kina, żyje tam mnóstwo bezdomnych - zaznacza gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Prezydent USA. Czy to się opłaca? W porównaniu do prezesów zarabia grosze

400 tys. dolarów - tyle w 2015 roku wyniosła pensja prezydenta USA Baracka Obamy. Ale to nie wszystko. Przywódca Stanów Zjednoczonych może liczyć na różne dodatki na wydatki służbowe i 50 tys. dolarów na… rozrywki. - Amerykanie jako pragmatyczne społeczeństwo uważają, że praca prezydenta jest ciężka i musi być on wypoczęty, bo tylko wypoczęty prezydent może podejmować dobre decyzje - tłumaczył w TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak, amerykanista. Dyplomata Ryszard Żółtaniecki przypominał, że prezydenci Stanów Zjednoczonych prawie zawsze są bogaci z domu. - To nie są ludzie, którzy przychodzą do polityki, licząc na to, że 400 tys. dolarów będzie kapitałem, z którego będą żyli przez resztę życia - podkreślał.

American dream, czyli wymarzone podróże po Stanach

Mirka Misiewicz zwiedziła Stany Zjednoczone podczas swoich 14 podróży. Na antenie TVN24 BiS opowiadała, że urzekło ją zwłaszcza piękno natury, skrywane w parkach narodowych. Konna przejażdżka z Indiami, musical na Brodway'u czy wycieczka śladami prezydentów to tylko ułamek amerykańskiej przygody, jaką przeżyła podróżniczka.

Najbardziej ekskluzywny klub świata. "Nagle okazuje się, że wszyscy są wielkimi przyjaciółmi"

Takiej pomocy inni politycy mogą tylko pozazdrościć. Zwycięzca wyścigu do Białego Domu może bowiem liczyć na wsparcie klubu byłych prezydentów. Jak mówi Dorota Malesa, autorka bloga "50shadesofstates", "byli prezydenci mogą uratować Trumpa z wielu opresji, w które może się wpakować". Jak dodaje, sama Hillary Clinton już zapowiedziała, że w wielu kwestiach będzie radziła się Baracka Obamy. - To z kim walczy na co dzień nie ma żadnego znaczenia. Nagle okazuje się, że wszyscy są wielkimi przyjaciółmi, bo chodzi o urząd prezydenta - zauważa reporterka "Dzień dobry TVN", jednocześnie zwracając uwagę na relacje Billa Clintona i Georga Busha seniora.

Słuchawki za ćwierć miliona złotych. "Muzyka czyni życie lepszym"

Ponad 160 wystawców i produkty 500 firm - to najważniejsze liczby Audio Video Show, które odbyło się w ostatni weekend na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na miejscu na wszystkich audiofilów czekały m.in. najdroższe słuchawki świata warte - bagatela - 250 tys. zł. - Muzyka czyni nasze życie lepszym i polecałbym wszystkim, żeby potraktowali słuchanie muzyki jako filozofię slow life - przekonywał Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.

Mówi o sobie "Zdobywca wulkanów". Chodzi w kraterze po dnie

Podróżnik Grzegorz Gawlik założył sobie, że „zwiedzi” 100 wulkanów w 25 lat. - Na razie jest dobrze, półmetek przekroczony w tym roku - powiedział. - Eksploracja, bo nie tylko wchodzenie na szczyt i zdobywanie 100 wulkanów, przy czym przynajmniej połowa musi być aktywna - wyjaśniał cel swojego przedsięwzięcia gość TVN24BiS. - Będzie więcej, bo te aktywne są najfajniejsze - dodał. Jego zdaniem obserwacja wylewającej się lawy jest bezpieczna, ale nudna i przewidywalna. - Ja wolę erupcję eksplozywne, kiedy nie wiem, co się wydarzy, chodzę sobie w kraterze na dnie, temperatura wokół mnie po kilkaset stopni Celsjusza, nie wiem, kiedy wybuchnie ten wulkan - czy mnie zabije za sekundę, czy zdążę uciec? - mówił Gawlik.

Cztery miesiące w Himalajach. "Najtrudniej jest wytrzymać ze sobą"

Skąd pomysł na wyprawę po Wielkim Szlaku Himalajskim? - Bo jest. - odpowiedział krótko Bartosz Malinowski, który wraz z Joanną Lipowczan w Himalajach spędził cztery miesiące. - Od lat interesujemy się Himalajami, kulturą, historią tego regionu, jeśli chodzi o Nepal, Indie, inne kraje. Ta zjawiskowa, długa, trudna, pełna przygód droga była spełnieniem marzeń - dodał podróżnik. Joanna Lipowczan podpowiadała, jak przygotować się do takiej ekspedycji. - Mój trening wyglądał w ten sposób, że ćwiczyłam poszczególne partie mięśni, które są najbardziej narażone na wysiłek podczas tak długiego przejścia - wyjaśniała podróżniczka. - Mówimy o silnych nogach, silnym grzbiecie i silnych ramionach - wymieniała. Co było najtrudniejsze na miejscu? - Najtrudniej jest wytrzymać ze sobą - stwierdził Bartosz Malinowski, jeden z gości TVN24BiS.

"Laburzyści mogą nie poprzeć Brexitu". Opozycja stawia warunki

Przywódca opozycyjnej brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział w wywiadzie dla "Sunday Mirror", że laburzyści będą próbować zablokować negocjacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jeśli rząd nie zgodzi się na żądania jego partii warunkujące Brexit.

Agencja Moody's chwali Węgry. I podnosi rating

Agencja Moody’s podniosła rating Węgier z poziomu Ba1 do Baa3, czyli z poziomu spekulacyjnego do inwestycyjnego z perspektywą stabilną. Węgierski minister gospodarki narodowej Mihaly Varga wyraził nadzieję, że otworzy to nowy rozdział w obniżaniu zadłużenia kraju.

Dwuletni technomaniacy. Kiedy dać dziecku smartfon?

Jak wynika z badań, już dwuletnie dzieci dostają do ręki smartfony swoich rodziców. Korzystanie z urządzenia przez najmłodszych coraz częściej zastępuje wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Kontakt ze smartfonem w tak młodym wieku wiąże się z wieloma zagrożeniami, zarówno rozwojowymi, jak i tymi dotyczącymi relacji interpersonalnych. O tym, jaki wpływ na dzieci może mieć najnowsza technologia mówiła w TVN24 Daria Abramowicz, redaktor naczelna portalu "Park Psychologii".

Wyspa Zielonego Przylądka nie taka zielona. Sal to pustynia i sól

Solanki, miraże, surfing - te i inne atrakcje czekają na nas na wyspie Sal, jednej z 26 wysp składających się na Republikę Zielonego Przylądka. Przekonał się o tym Paweł Fabrykiewicz, który o swojej wyprawie w to miejsce opowiadał w programie "Pokaż nam Świat". - Do niedawna była to kolonia portugalska, dopiero w 1975 roku uzyskała niepodległość, więc jest tam miks kultury afrykańskiej i portugalskiej - mówił gość TVN24BiS.

Muzyka country "to samo życie"

- W Stanach Zjednoczonych ponad 100 mln osób jest fanami muzyki country. Część z nich jest również muzykami. Muzyka country to coś więcej niż styl muzyczny i coś więcej niż styl życia, to samo życie. Teksty zawsze mówią o konkretnych sprawach, wymieniane są nazwy miejscowości i dokładne nazwiska ludzi - mówił w TVN24 BiS Micha Lonstar, piosenkarz muzyki country.

Tysiące niezarejestrowanych kwater. "To nielegalne bed&breakfast"

Około 35 tysięcy turystów nocuje codziennie w Rzymie w nielegalnych pensjonatach i pokojach gościnnych- szacuje federacja stołecznych hotelarzy. Alarmuje, że wielokrotnie wzrosła liczba prywatnych mieszkań, które właściciele wynajmują nie płacąc podatków.

Porażka brytyjskiej premier. Brexit może się opóźnić

Minister ds. Brexitu David Davis powiedział, że jeśli decyzja brytyjskiego Wysokiego Trybunału (High Court) będzie podtrzymana przez Sąd Najwyższy, opóźni to zainicjowanie Brexitu. Wysoki Trybunał orzekł w czwartek, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Jest to postrzegane jako porażka premier May, zwolenniczki rozpoczęcia negocjacji z UE przed końcem marca 2017 r.

"To miejsca na granicy zadeptania". Egzotyka oczami podróżnika

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" był Wojciech Mycek. Jak mówił, wybrał kraje, które są "jeszcze czyste na głównych szlakach". Wśród nich znalazły się Birma, Kuba i Etiopia. Jego zdaniem są to miejsca "na granicy zadeptania".- Turystyka tam się rodzi i cała infrastruktura budzi się wokół tego - wskazywał podróżnik. - Niestety to ostatnie momenty, w których możemy znaleźć takie kraje - podkreślił Wojciech Mycek.

Brytyjski minister z zakazem jazdy na rowerze. "Słuszna decyzja"

Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii dostał zakaz jazdy na rowerze. - Minister spraw zagranicznych jest narażony na wiele nieprzewidzianych wydarzeń, więc zakaz jest słuszną decyzją - mówił w TVN24 BiS gen. Marian Janicki, były szef BOR. - Służby mają chronić państwo i obywateli. Dlatego zawsze służby ostrzegają i chuchają na zimne. Jeżeli jest jakieś zagrożenie, to warto się podporządkować i poddać procedurze bezpieczeństwa. Natomiast osoby, które chcą pełnic funkcje publiczne powinni liczyć się z ograniczeniami swobód, które są dane każdemu zwykłemu obywatelowi - mówił Maciej Karczyński, były policjant.