Ze świata

Ze świata

Egzotyczna Sulawesi, czyli tajemnica indonezyjskiej wyspy

Katarzyna Maniszewska to podróżniczka, która odkrywa tajemnice wysp Indonezji. Jedną z nich jest Sulawesi, położona między Papuą a Borneo. Mieszka tam prawie 17 mln osób. Gość programu opowiadała o ich kulcie, tradycji i zwyczajach, odmiennych dla europejskiej cywilizacji.

Czerwone światło dla CETA. Przez Belgię

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie.

Mają powód do dumy. Tak dobrze nie było od 1982 roku

Wskaźnik urodzin w Niemczech wzrósł w 2015 roku do 1,5 dziecka na kobietę i był najwyższy od 1982 roku - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). Pozytywna tendencja jest przede wszystkim zasługą kobiet z zagranicznym paszportem.

Z teatrem cieni w Meksyku. Niezwykła podróż

- Od 10 lat jeździmy po Polsce i po świecie robiąc warsztaty z edukacji emocjonalnej - mówiła Olga Ślepowrońska. Pewnego razu do podróżniczek zgłosiła się szkoła z Meksyku. - Stwierdziłam czemu nie. Kultura Meksyku zawsze mnie pociągała - powiedziała Natalia Nguyen. Podróżniczki spędziły tam trzy miesiące, przez ten czas wystawiając swój teatrzyk m.in. w szkołach, domach dziecka, domach kultury. To stało się oknem do różnych światów: prezydenta stanu San Thomas Choutla, domów meksykańskich artystów, a nawet wspólnoty Zapatystów. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Dwie kromki chleba dziennie. Włosi rezygnują z pieczywa

Do rekordowego w historii minimum spadło spożycie chleba we Włoszech. Każdy w tym kraju zjada średnio 85 gramów pieczywa dziennie, czyli mniej niż dwie kromki. Obecnie pieczywa spożywa się o połowę mniej niż przed 10 laty.

Światowy Dzień Żywności. Polacy masowo ją wyrzucają

Niemal 1/3 Polaków zdarza się wyrzucać żywność; do najczęściej wyrzucanych produktów należą: wędliny, pieczywo, warzywa i owoce - wynika z danych Federacji Polskich Banków Żywności. Każdy Polak wyrzuca około 52 kg żywności rocznie. W niedzielę przypada Światowy Dzień Żywności.

Sześć tysięcy kilometrów przez Afrykę. Wyprawa bez tajemnic

- Najbardziej w Afryce zafascynowała mnie przyroda i zwierzęta - mówiła Karolina Szymula. Podróżniczka z grupą 11 osób odwiedziła południe Czarnego Lądu. - Ze strony ludzi nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. To, na co trzeba uważać, to zwierzęta - zwracała uwagę Karolina Szymula. Jak dodała, podczas podróży po Afryce wynajętymi samochodami przejechali 6 tys. km, zwiedzając przy tym m.in. Zambię, Zimbabwe, Botswanę i Namibię. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Jak podbić świat z dziećmi? Praktyczne porady eksperta

- Fascynacja dalekimi podróżami zaczęła się od Afryki - mówi Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o podróżowaniu. - Gdzieś we mnie zostają, odkładają się refleksje i później wplatam je w książki dla dzieci - tłumaczy. Gość cyklu "Pokaż nam świat" odkrywa zakątki świata wraz całą rodziną. Jego syn wybrał się w pierwszą podróż do Namibii mając zaledwie 7 miesięcy. - Byliśmy tam wielokrotnie wcześniej i wiedzieliśmy, jak przygotować się do takiej wyprawy - podkreśla Łukasz Wierzbicki.

"The Economist": "twardy" Brexit ciosem dla mieszkańców Wysp. Rząd May zmieni kurs?

"Twardy" Brexit uderzy w mieszkańców Wysp Brytyjskich - ostrzega tygodnik "The Economist". Zdaniem prestiżowego tygodnika, opuszczenie unii celnej i jednolitego rynku przyczyni się do poważnych problemów tamtejszej gospodarki. Wymieniając ich długą listę konkluduje, że dla rządu Theresy May jeszcze nie jest za późno, by zmienić kurs.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Sondaż: wolny handel ważniejszy niż migracja

Zawarcie dobrego porozumienia handlowego z UE po Brexicie jest ważniejsze niż odzyskanie kontroli nad migracją – wynika z sondażu zrealizowanego przez ComRes na zlecenie "The Independent". Tak uważa 49 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 39 proc.

Chcesz pracować w Google? Oto pytania z rozmowy kwalifikacyjnej

Te pytania na długo zostaną w pamięci Pierre'a Gauthiera, który starał się o pracę w Google. Choć nie udało mu się przejść procesu rekrutacyjnego, to postanowił podzielić się kulisami z internautami. "Może to być przydatne, jeśli Google wezwie was pewnego dnia" - pisze na swoim blogu.

Jest globalne porozumienie w sprawie gazów cieplarnianych

Ponad 150 państw porozumiało się w sobotę w Rwandzie ws. redukcji stosowania szkodliwych dla środowiska gazów HFC (fluorowęglowodorów). HFC, stosowane m.in. w klimatyzatorach i lodówkach, są dla atmosfery o wiele bardziej niebezpieczne niż dwutlenek węgla.

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Wersal fałszerzy. 250 tysięcy euro strat

O przyłapaniu pięciu pracowników pałacu królewskiego w Wersalu na sprzedaży fałszywych biletów wstępu doniósł w piątek zajmujący się sztuką portal Art Newspaper. Szajka od sierpnia naraziła muzeum na straty w wysokości 250 tys. euro.

"Zmiana kulturowa" czy "moralna degrengolada"? Pytania o eutanazję

- Coraz więcej ludzi uważa, że powinni sami decydować o zakończeniu życia. Musimy pogodzić się ze zmianą kulturową - mówił w TVN24 BiS prof. Jan Hartman, bioetyk i filozof. - Część eutanazji w Holandii dokonuje się na ludziach, którzy są zbędni społeczeństwu. Rozszerzenie tego prawa spowoduje jeszcze większą moralną degrengoladę - uważa ks. Kazimierz Sowa.

Sankcje wobec Rosji. "UE powinna je przedłużyć"

Mimo dotychczasowej odpowiedzi UE na działania Rosji na Ukrainie, Moskwa pozostaje niewzruszona. Dlatego UE powinna rozważyć przedłużenie sankcji na rok, a nie pół roku - pisze w piątek w "Financial Times" były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.