Ze świata

Ze świata

Europę zalewają niebezpieczne produkty. Najwięcej z Chin

Prawie 2,5 tys. niebezpiecznych produktów, głównie zabawek i ubrań, nie trafiło na rynek UE lub zostało z niego wycofanych w 2014 r. dzięki unijnemu systemowi ostrzegania i wymiany informacji - podała w poniedziałek KE. W statystykach dominują wyroby z Chin.

Merkel chce "silnej Grecji". "Mamy apetyt na współpracę"

Premier Grecji Aleksis Cipras zabiegał w poniedziałek podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie o poprawę nadwerężonych ostatnio relacji z Niemcami. Kanclerz Angela Merkel zapewniła, że pragnie silnej Grecji; odrzuciła ponownie postulat reparacji wojennych.

Paryż najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Władze walczą ze smogiem

Paryż stał się najbardziej zanieczyszczonym miastem świata - poinformowała firma monitorująca jakość powietrza Plume Labs. Biuro mera Paryża ogłosiło w poniedziałek, że ​​zamierza znacznie ograniczyć liczbę samochodów dopuszczonych do ruchu w mieście i okolicach. Powodem jest utrzymująca się nad centrum - od kilku dni - mgły smogu.

Chińczycy przejmą Pirelli? Oferują ponad 7 mld euro

7,1 mld euro chce zapłacić za włoskiego producenta opon, firmę Pirelli chiński koncern China National Chemical (ChemChina). Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to mająca 143-letnią tradycję firma przejdzie w azjatyckie ręce.

Grecki rząd walczy z czasem. W Berlinie przekona Europę do pomocy?

Grecki minister finansów Janis Warufakis odwołał wizytę w Londynie. Musiał zmienić plany, bo został wezwany do podjęcia kluczowych rozmów między Grecją, a państwami strefy euro. Mają one dotyczyć wsparcia finansowego jego kraju. Premier Grecji Aleksis Cipras przybył też z pierwszą wizytą do Berlina.

Rosja grozi Serbii embargiem. Przez polskie jabłka

Rosja może wprowadzić zakaz importu owoców i warzyw z Serbii z powodu domniemanego reeksportu jabłek z Polski - podała w poniedziałek agencja RIA-Nowosti, powołując się na Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Premier Grecji: Merkel musi nam pomóc. Kasa jest prawie pusta

Ateny mogą nie być w stanie obsługiwać swego długu w najbliższych tygodniach bez dodatkowej pomocy finansowej - ostrzegł w połowie marca premier Grecji Aleksis Cipras w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel. O liście pisze w poniedziałek "Financial Times".

Igrzyska w Rio de Janeiro: w miejsce faweli - wioska olimpijska

Wioska olimpijska w Rio de Janeiro składać się będzie z 31 budynków, a każdy będzie liczył 17 pięter. 3600 apartamentów ma mieć 10 160 sypialni dla 18 tys. sportowców i trenerów. Po igrzyskach zostaną sprzedane, każdy z nich za 2,3 mln reali, czyli ok. 700 tys. dolarów.

Ceny ropy lecą w dół. Bo Saudyjczycy pompują na potęgę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informacje, że Arabia Saudyjska pompuje ropę na poziomie bliskim rekordu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,82 USD, po spadku o 75 centów, czyli 1,6 proc.

Gdzie rosyjscy turyści pojadą (lub nie) w 2015 roku. Kto straci, a kto zyska?

W każdym zwykłym roku kurorty Hiszpanii, Grecji i Włoch wypatrywałyby rosnącej fali turystów z Rosji i ich zazwyczaj obfitych wydatków na wakacyjne atrakcje. Ale ten rok nie jest zwyczajny - pisze "The Moscow Times". Gwałtowne osłabienie rubla wobec dolara i euro podniosło koszty podróży zagranicznych i spowodowało spadek płac realnych Rosjan o prawie 10 proc. w porównaniu z 2014 rokiem - wynika z danych rosyjskiego ośrodka statystycznego Rosstat.

Kolejne sankcje uderzą w rosyjskie łupki? Zachodowi wyczerpują się narzędzia nacisku na Kreml

Energetyka jest siłą napędową gospodarki Rosji, która walczy z USA i Arabią Saudyjską o prymat głównego producenta ropy naftowej na świecie. Sektor ten jest jednak główną ofiarą zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie. A Stany Zjednoczone i Europa mogą zmagać się z koniecznością zrealizowania groźby nałożenia głębszych sankcji na rosyjski sektor energetyczny - pisze Reuters. Gdzie wówczas uderzą?

Nowy tydzień. Bezrobocie i dane z Europy

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Frank szwajcarski będzie tańszy, a "frankowicze" odetchną? "Jest poważnie przewartościowany"

- Uczestnicy rynków muszą zdać sobie sprawę z tego, że frank szwajcarski jest poważnie przewartościowany względem wszystkich walut - uważa Thomas Jordan, szef Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Tymczasem autorytet szefa SNB w ostrych słowach podważają niektórzy analitycy, w tym Alex Merk, dyrektor generalny Merk Investments. - Po niespodziewanej decyzji o uwolnieniu kursu franka od euro, SNB nie posiada żadnej wiarygodności - stwierdza.

Ropa znowu po 100 dolarów za baryłkę? "Trudno będzie osiągnąć taki poziom"

- Cena na poziomie 100-120 dolarów za baryłkę jest trudna do osiągnięcia - powiedział w niedzielę Mohammed al-Madi, przedstawiciel Arabii Saudyjskiej w OPEC. Podczas konferencji poświęconej energetyce zapewnił także, że Saudyjczycy rozumieją interesy innych krajów, które chcą mieć wyższe dochody ze sprzedaży ropy. Al-Madi zapewnił także, że polityka Arabii Saudyjskiej nie jest wymierzona w żaden kraj.

USA wpuszczają na rynek ziemniaki i jabłka GMO. "McDonald's nie będzie z nich korzystał". Inne fast foody milczą

Ziemniaki, które nie sinieją po obraniu i jabłka, które nie brązowieją są o krok bliżej, żeby trafić do sklepów spożywczych - informuje "Business Insider". W piątek amerykańska Food and Drug Administration zatwierdziła takie produkty wskazując, że są on "bezpieczne i pożywne, tak jak ich tradycyjne odpowiedniki". Jednak nie wszyscy dostawcy żywności chcą korzystać z takich produktów, a wielu milczy.

Kolej próżniowa. Sprawdź, czym będziemy podróżować w przyszłości

Górna granica prędkości pociągów, jakie jeżdżą po współczesnych torach, wynosi ok. 250 mil/h. W przyszłości pojedziemy jednak o wiele szybciej. Będzie to możliwe dzięki zredukowaniu tarcia praktycznie do zera. To zostanie osiągnięte za pomocą poduszek magnetycznych (tzw. technologia Maglev) oraz tuneli próżniowych. W rozwoju tej technologii przodują, jakżeby inaczej, Chiny.

Monica Lewinsky jedną z pierwszych ofiar cyberprzemocy? "W sieci nazywali mnie blacharą, dziwką i ku**ą"

Monica Lewinsky wezwała podczas konferencji naukowej TED do większego współczucia w internecie. Romans byłej stażystki Białego Domu z prezydentem USA Billem Clintonem trafił w 1998 roku na czołówki gazet i portali internetowych na całym świecie. - W sieci nazywali mnie dzidzią, blacharą, dziwką i kur… Straciłam reputację, godność i omal nie straciłam życia - zaznaczyła Lewinsky.