Ze świata

Ze świata

Macron o "ważnym kroku" w relacjach Unii Europejskiej i Chin

Francuski prezydent Emmanuel Macron rozpoczął pobyt w Chinach od wizyty na targach w Szanghaju. Poinformował, że Paryż i Pekin podpiszą w środę w chińskiej stolicy umowę o ochronie marek i produktów rolnych przed podróbkami, a także wiele innych kontraktów.

Jest zgoda na budowę pierwszej od 30 lat kopalni węgla

Pierwsza od ponad 30 lat głębinowa kopalnia węgla powstanie w Wielkiej Brytanii. Rząd zdecydował, że nie będzie wnosił sprzeciwu wobec wyrażonej wcześniej zgody radnych z hrabstwa Cumbria w północno-zachodniej Anglii. Kopalnia umożliwi stworzenie 500 nowych miejsc pracy.

Pęknięcia w boeingach. Linia lotnicza uziemiła samolot

Australijskie linie lotnicze Qantas uziemiły jeden ze swoich samolotów Boeing 737 Next Generation po tym, gdy wykryto w nim pęknięcie - pisze BBC. Według agencji AFP z tego samego powodu uziemiono już nawet 50 maszyn tego typu na całym świecie.

Stopy procentowe w USA w dół. Trzeci raz w tym roku

Amerykańska Rezerwa Federalna po raz trzeci w tym roku obniżyła główna stopę procentową. Tym razem o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 procent. W komunikacie wskazano, że nadal utrzymują się niepewności dla perspektyw wzrostu gospodarczego w USA.

"Straszny most" zamknięty. Władze chcą sprawdzić, czy jest bezpieczny

Chiny słyną z atrakcji dla turystów o mocnych nerwach. Dużą popularnością cieszą się szklane atrakcje, takie jak mosty, punkty widokowe, czy zjeżdżalnie. Teraz jednak władze poinformowano o zamknięciu 32 z nich ze względu konieczność przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa. Na przestrzeni ostatnich lat doszło na nich bowiem do kilku wypadków, a dwa z nich zakończyły się tragicznie.

Rekordowy mandat za hulajnogę elektryczną

Władze włoskich miast walczą z łamaniem przepisów przez osoby jeżdżące coraz popularniejszymi hulajnogami elektrycznymi. W Turynie wystawiono właśnie rekordowy mandat na ponad tysiąc euro.

Polska przyjmuje najwięcej imigrantów w całej Unii. Dominuje jeden powód

Około 3,2 miliona - tyle pierwszych pozwoleń na pobyt wydano w 2018 roku w Unii Europejskiej obywatelom krajów spoza Wspólnoty Europejskiej. Oznacza to wzrost o 13 tysięcy, czyli 0,4 procent w porównaniu do roku wcześniej - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Najwięcej pozwoleń wydano w Polsce, która znalazła się przed Niemcami i Wielką Brytanią.