Ze świata

Ze świata

Polska zapłaci mniej za rosyjski gaz? "Gazprom będzie raczej dążył do konfrontacji"

Polska jest w trakcie negocjacji gazowych z Gazpromem. Trwa bowiem kolejne tzw. okienko negocjacyjne. W piątek agencja Interfax podała, że średnia cena gazu rosyjskiego Gazpromu dla krajów europejskich w 2014 roku zmniejszyła się o 11 proc. Polska zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami płaci więcej niż wynosi średnia cena dla Europy. - Jest duża szansa na to, że będziemy mieli niższą cenę - podkreślił w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. Z kolei Piotr Maciążek z serwisu Defence24 jest mniej optymistyczny: - Sytuacja finansowa Gazpromu jest tak zła, że być może będzie on dążył do konfrontacji z Polską, czyli sądu arbitrażowego. Bo to będzie mu się bardziej opłacało.

Świat kupuje mniej rosyjskiej broni. Zamówienia Kremla uratują rynek?

Rosyjski eksport broni osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 10 mld dolarów. Jednak spadek cen ropy naftowej i zachodnie sankcje grożą wykolejeniem się rosyjskiej ekspansji na tym rynku - wynika z raportu na temat międzynarodowego przemysłu obronnego, który opisuje "The Moscow Times".

Produkcja ropy z łupków spada. Rosną ceny

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną z powodu ocen, że podaż surowca w przyszłym miesiącu może być mniejsza - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,06 USD, po zwyżce o 6 centów.

Czy Polska zapłaci mniej za rosyjski gaz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Donald Tusk rozpoczął swoją pierwszą, w roli szefa Rady Europejskiej, wizytę w Waszyngtonie. Wczoraj w Białym Domu spotkał się z prezydentem Barackiem Obamą, a tematem rozmów była m.in. sytuacja na Ukrainie i negocjacje ws. umowy handlowej TIPP. Jednocześnie Poroszenko na dzisiaj zapowiedział posiedzenie tzw. gabinetu wojennego. Polska jest w trakcie negocjacji gazowych z Gazpromem. Czy mamy szansę na tańszy gaz? O tym w TVN24 Biznes i Świat.

Słoneczny samolot pokonał pierwszy etap podróży dookoła świata

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2, który wystartował w poniedziałek z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczynając pierwszy lot dookoła świata, po 12 godzinach zgodnie z planem wylądował w Maskacie, stolicy Omanu. Za sterami maszyny siedział Szwajcar Andre Borschberg.

Zjednoczone Emiraty Arabskie otwierają drzwi dla polskiego biznesu

Nie tylko egzotyczna kultura i wspaniały krajobraz, ale też idealne warunki dla rozwoju biznesu. To oferują dziś Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przedstawiciel państwa przekonują firmy z Polski do nawiązywania relacji handlowych. We wtorek w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się konferencja „Expand Your Business to Emirates”.

Na Węgrzech zakazano handlu w niedziele. Przedsiębiorcy protestują

Węgrzy mieli wczoraj ostatnią szansę zrobić zakupy w niedzielę. Od 15 marca wchodzą bowiem w życie nowe przepisy. Zdaniem rządu przybliży to Węgry do innych europejskich krajów, ale przedsiębiorcy protestują i uprzedzają, że może to się zakończyć redukcją zatrudnienia.

Tusk u Obamy. Czy POTEC przedstawi głos całej Europy?

POTUS to popularny w amerykańskich mediach skrót oznaczający najważniejszą osobę w państwie - President of the United States. Podobnie jak FLOTUS - brzmiący w polskich uszach niezbyt ładnie - akronim oznaczający pierwszą damę (first lady), czy też SCOTUS - Sąd Najwyższy. Blog korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego.

Szef eurogrupy: Grecja traci czas. Potrzeba reform

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił w poniedziałek, że Grecja powinna jak najszybciej zacząć rozmowy z trojką na temat reform, które są warunkiem wypłaty kolejnej części pomocy finansowej. - Tracimy zbyt dużo czasu - ostrzegł.

Super Mario już działa. Są pierwsze efekty

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Dzielnica widmo. Moskiewskie centrum finansowe świeci pustkami

Budowa centrum finansowego w Moskwie rozpoczęła się ponad 20 lat temu, całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 12 mld dol. Znajdują się tam cztery z pięciu najwyższych wieżowców w Europie. Centrum miało dorównywać amerykańskiemu Wall Street oraz londyńskiemu City - pisze Business Insider. Problem w tym, że świeci pustkami i zamiast biznesmenów możemy spotkać tam... studentów, którzy w jednym z budynków stworzyli hostel.

Tusk: UE nie jest gotowa na zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Unia Europejska nie jest jeszcze gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji mimo nieustannych prowokacji prezydenta Władimira Putina - powiedział "New York Timesowi" szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Omówienie wywiadu dziennik zamieścił w poniedziałek.

Wzrosną ceny ropy? Szef OPEC przewiduje równowagę i większy popyt

- Światowy rynek ropy naftowej powróci do równowagi w drugiej połowie tego roku - stwierdził Abdalla El-Badri, sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Ceny surowca znacząco spadły w wyniku dziennej nadpodaży wynoszącej 2 mln baryłek.

"Ateny nadal nie rozumieją". Będą przyspieszone wybory parlamentarne w Grecji?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), że przekazane przez rząd Grecji najnowsze propozycje reform są zdaniem KE niewystarczające. Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.