Ze świata

Ze świata

Szefowa unijnej dyplomacji: europejscy liderzy nie będą dziś rozmawiać o sankcjach nałożonych na Rosję

- Porozumienie zawarte w Mińsku jest ważne, ale nie rozstrzyga ostatecznie konfliktu. Nie należy się dzisiaj spodziewać rozmów o sankcjach - mówi Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. To jedno z ustaleń przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji zawartych na spotkaniu w stolicy Białorusi.

Porozumienie w Mińsku umacnia złotego i rubla

Polska waluta zareagowała umocnieniem na wieść o tym, że przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, którzy spotkali się w Mińsku, osiągnęli porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Rozejm ma obowiązywać od północy, z soboty na niedzielę.

Tesla z gigantyczną stratą. Ale "będzie dobrze"

Gigantyczna strata producenta samochodów elektrycznych Tesla Motors. W czwartym kwartale koncern zanotował spadek dochodów w wysokości 108 mln dol., w analogicznym okresie w 2014 rok straty wynosiły "zaledwie" 16 mln dol.

Ropa poniżej 50 dolarów. Zapasy nadal rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku osiągnęły poziom poniżej 50 dolarów za baryłkę, po danych o wzroście zapasów surowca w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec jest wyceniana po 49,86 dolarów. Z kolei Brent na giełdzie w Londynie kosztuje 55,15 dolarów za baryłkę.

Bilans: górnicy i rolnicy protestują, kolejarze szykują się, a Ukraina czeka na pieniądze

Prawie 4,8 tys. górników kontynuuje protest w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy ogłosił w środę pogotowie strajkowe w PKP. Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy są w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie dalszej pomocy finansowej, w ciągu 48 godzin. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dnia.

Co z wojną na Ukrainie? Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy przybiera na sile. Jednocześnie w Mińsku trwa spotkanie przywódców tzw. czwórki normandzkiej w sprawie uregulowania konfliktu. Czy działania zbrojne zostaną zawieszone i na jakich warunkach? Oglądaj wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat.

Trzaskowski: mam nadzieję, że Putin pójdzie po rozum do głowy

- Presja Zachodu na Rosji jest olbrzymia. Mam nadzieję, że prezydent Rosji pójdzie po rozum do głowy - mówił w rozmowie w TVN24 Biznes i Świat Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych i zaznaczył, że jeśli w Mińsku nie będzie rozwiązania pokojowego, to Unia Europejska utrzyma dotychczasowe sankcje wobec Rosji i przygotuje kolejne, mocniejsze.

Walentynki tuż-tuż. Hakerzy biorą na celownik aplikacje randkowe

Myślisz o miłości w pracy i szukasz jej korzystając z aplikacji? Musisz uważać, bo jak zauważa International Business Machines Corp to czas intensywnej aktywności wielu grup hakerskich. Internetowi przestępcy mogą włamać się, przy użyciu miłosnych aplikacji, do wewnętrznej sieci twojego pracodawcy i wykraść informacje objęte tajemnicą lub szpiegować organizację, w której pracujesz.

Niedostępne holenderskie strony rządowe. Kolejny cyberatak?

Przyczyną wtorkowego paraliżu stron internetowych holenderskiego rządu był atak hakerów - poinformowały w środę władze w Hadze, które wcześniej tłumaczyły, że przyczyną awarii mógł być problem ze kablem światłowodowym. Celem ataku padł też portal satyryczny.

Grecja jednak prywatyzuje. Chińczycy przejmą port w Pireusie?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nowy rząd Grecji planuje jednak prywatyzację portu w Pireusie - podał w środę dziennik "Wall Street Journal". Według gazety tego samego dnia o decyzji Aten zostaną poinformowani przedstawiciele eurolandu na spotkaniu w Brukseli.

Rekordowy rok chińskich inwestycji w Europie. Kto zyskał najwięcej?

Rok 2014 okazał się rekordowy pod względem chińskich bezpośrednich inwestycji w krajach Unii Europejskiej. Sięgnęły one 18 mld dolarów, podczas gdy przez poprzednie cztery lata ich wartość wynosiła przeciętnie 12 mld dolarów - poinformował w środę "Financial Times".

Brat premiera zdymisjonowany. Chiny walczą z nepotyzmem

Brat premiera Chin Li Keming stracił w środę stanowisko wiceszefa państwowego monopolu tytoniowego. Ma to pomóc w uniknięciu konfliktu interesów w czasie, gdy władze oskarżane są o zbyt bliskie powiązania z koncernem - zauważa agencja Associated Press.

Rosyjski kosmiczny startup mierzy się z kryzysem. Straci miejsce na rynku?

Pierwsza rosyjska prywatna firma kosmiczna - Duaria Aerospace - dokonała drastycznej decyzji o przedefiniowaniu swojej działalności. Zachodni inwestorzy wiedzieli w niej rosyjskiego Elona Muska - twórcę Tesli i SpaceX. Ale sankcje ucięły to źródło finansowania startupa z sektora małych aplikacji satelitarnych. Teraz firma przestawia się na eksport sprzętu. To może jednak sprawić, że straci miejsce na tym rynku.

Apple pracuje nad iCar? Po tych spekulacjach akcje giganta wystrzeliły

- Gdyby żył Steve Jobs, to wówczas byłby realizowany projekt iCar - mówi Mickey Drexler, dyrektor generalny firmy Apple. - Samochody dają niezwykłą okazję do realizacji świetnych projektów. Business Insider stwierdził, że nie można wykluczyć, że amerykański gigant pracuje nad koncepcją własnego auta. Po spekulacjach dotyczących pracy Apple'a nad własnym modelem samochodu, wczoraj akcje koncernu podrożały na giełdzie w Nowym Jorku o 1,9 proc.