Ze świata

Ze świata

Łukaszenka zły na Rosjan: stosują bandyckie metody konkurencji

- Nie mogą z nami konkurować ani jakością, ani ceną, ani pod względem zorganizowania. Dlatego stosują takie administracyjne, czasem bandyckie metody – oświadczył Łukaszenka, odnosząc się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Mińsku.

Rosyjski kryzys uderza w Finlandię. Coraz mniej turystów i niższe pensje

Kondycja rubla martwi nie tylko samych Rosjan. Okazuje się, że Finowie, szczególnie ci mieszkający przy granicy wielkiego sąsiada, też odczuwają skutki spadku wartości rosyjskiej waluty. Dotąd żyli z bogatych Rosyjskich turystów, wielu z nich pracuje też u sąsiadów. Dziś coraz mniej tych turystów odwiedza przygraniczne miejscowości, więc hotele, sklepy i restauracje zaczęły świecić pustkami.

Łukaszenka oczekuje od nowego rządu "przełomowych idei". Chce uniezależnić się od Rosji

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Powiedział o tym w poniedziałek podczas przedstawiania nowego premiera Andreja Kabiakoua. - Nie wolno być zależnym tylko od jednego czy półtora rynku. Owszem, Rosjanie to nasi bracia i przyjaciele, ale widzicie, jak oni się czasem zachowują: jeden coś robi, a drugi nie wie, co. Dlatego musimy się koniecznie, za wszelką cenę, zdywersyfikować – powiedział.

Rosyjska gospodarka się zwija. Pierwszy raz od 5 lat

Rosyjska gospodarka w listopadzie zanotował duży regres - wynika z najnowszych danych resortu gospodarki Rosji. Trudności ma też rubel, który w poniedziałek rozpoczął kolejną turę spadków - podaje Reuters.

Polacy wolą spektakularne akcje, spada też liczba pomagających. Winny 1 proc.?

Darowizny, a zwłaszcza te regularne, nie są popularnym sposobem wsparcia organizacji. Polacy wolą pojedyncze, spektakularne akcje, niż przekazywanie fundacji czy stowarzyszeniu co miesiąc nawet niewielkich kwot - uważa część ekspertów. W tym roku dwie trzecie Polaków (66 proc.) wsparło materialnie organizacje społeczne; oznacza to spadek od 2013 r., gdy taką pomoc deklarowało trzy czwarte badanych (74 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor.

"FT": Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo

Nawet jeśli kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, cena surowca z czasem wzrośnie; utrzymywanie jej na niskim poziomie, żeby zaszkodzić konkurentom, których koszty produkcji są wyższe, co sugeruje saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi, to strategia krótkofalowa - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Greckiej tragedii ciąg dalszy. Będą wybory, giełda zanurkowała o 11 proc.

Kandydat rządu na prezydenta Grecji, były komisarz UE Stawros Dimas, nie zdobył wymaganej większości głosów w trzecim i ostatnim głosowaniu parlamentu. Oznacza to, że konieczne będzie rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, a te wygrają prawdopodobnie populiści z partii Syriza. Te informacje mocno ciągną w dół europejskie rynki

Dwie maszyny Malaysia Airlines, a teraz samolot AirAsia. Wszystkie ubezpieczała ta sama firma

Niemiecki Allianz poinformował, że był głównym ubezpieczycielem zaginionego w niedzielę samolotu linii AirAsia. Firma ubezpieczała także dwa malezyjskie samoloty, których loty zakończyły się tragicznie w tym roku. Chodzi o lot MH370 Malaysia Airlines, który w marcu zniknął nad Oceanem Indyjskim oraz lot MH17, który został zestrzelony w lipcu nad wschodnią Ukrainą.

Ropa drożeje. Przez starcia w "łuku naftowym"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na eskalację konfliktu w Libii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 55,74 dolarów, po zwyżce o 1,01 USD, czyli 1,9 proc.

Wejście przez dach, pancerna konstrukcja. Niecodzienna taksówka już wozi Rosjan

To nowa moda na ulicach Sankt Petersburga - wystarczy zadzwonić, a podjedzie po nas specjalna taksówka, na którą nie ma mocnych. - Zorganizowaliśmy z kolegami z pracy wyścigi samochodowe i specjalnie na tę okazję wynajęliśmy kuchnię polową i ten pojazd. Postanowiliśmy dla żartu się w nim pościgać. Wszystkim się podobało i wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać go jako taksówkę - podkreśla Aleksiej Evenkow, właściciel "Taxi 6000000".

Akcje AirAsia na giełdzie poleciały na łeb na szyję

O 11,6 proc. spadła wartość akcji spółki AirAsia na otwarciu poniedziałkowego handlu. To efekt niedzielnego zaginięcia jednego z samolotów, który należał do malezyjskich linii lotniczych. Według wstępnych ustaleń służb maszyna rozbiła się na morzu.

AirAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się potentatem w regionie

Linie lotnicze Air Asia zostały zbudowane w 2001 roku "na dwóch samolotach" a dziś posiadają ponad 180 maszyn. Z 475 zamówionymi lub już dostarczonymi samolotami AirAsia stała się największym azjatyckim klientem Airbusa. Ale wydaje się, że ostatnie wydarzenia to jedno z największych wyzwań w historii firmy - pisze Reuters.