Ratownicy, kucharze czy informatycy mogą starać się o pracę na Polskiej Stacji Antarktycznej imienia H. Arctowskiego. Poszukiwani są pracownicy na roczny lub półroczny pobyt.
Nabór uczestników wyprawy na Polską Stację Antarktyczną ogłosił Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Kandydaci mają dwa tygodnie na złożenie dokumentów – termin upływa bowiem 13 styczna.
Starać można się o stanowiska w grupie letniej (wyprawie półrocznej) lub grupie zimowej (całorocznej).
Kto może znaleźć pracę
Do grupy zimowej poszukiwani są: elektronicy, informatycy, elektrycy oraz energetycy, obserwatorzy do monitoringu ptaków i ssaków płetwonogich, obserwatorzy do monitoringu hydrogeochemicznego, obserwatorzy do monitoringu morskiego, obserwatorzy do monitoringu glacjologicznego oraz ratownicy medyczni.
Jak zaznaczono w komunikacie grupa zimowa pracuje w stacji od października do listopada kolejnego roku.
W grupie letniej zatrudnienie mogą znaleźć: kucharze, administratorzy stacji, szyprowie/operatorzy łodzi oraz obserwatorzy do monitoringu ptaków i ssaków płetwonogich oraz monitoringu hydrologicznego. Grupa letnia przebywa na stacji od listopada do końca marca. Jak zaznaczono w komunikacje podczas pobytu na stacji "wszyscy robią wszystko" – w miarę swoich możliwości i uprawnień, niezbędna jest praca zespołowa.
Polska Stacja Antarktyczna informuje, że rozmowy kwalifikacyjne odbywają się przeważnie w marcu i kwietniu. W maju wybrani kandydaci przechodzą badania lekarskie. Miesiące czerwiec-wrzesień poświęcone są na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbywają się także szkolenia grupowe i indywidualne. Wyprawa wyrusza na stację na przełomie września i października.
Polska Stacja Antarktyczna
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego położona jest nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Działa od 26 lutego 1977 roku, a nazwano ją na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.
Konstrukcja budynku musi wytrzymać silne podmuchy wiatru, osiągają prędkość nawet 180 kilometrów na godzinę. Wiatr ma też wpływ na odczuwanie temperatury, która nie jest aż tak niska, jak mogłoby się wydawać. Latem jest zbliżona do zera stopni Celsjusza, a zimą spada do -15 stopni.
Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl, tvnmeteo.pl