Wakacje w czasie pandemii. Kraje, które zyskują na popularności wśród Polaków

Źródło:
TVN24 Biznes
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina Masewicza
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina MasewiczaTVN24
wideo 2/5
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina MasewiczaTVN24

- Polacy powoli przesuwają swój pomysł na wakacje z "aby tanio" na "aby fajnie", "aby bezpiecznie", "aby komfortowo" - powiedział w rozmowie z TVN24 Paweł Kunz z Fly4free.pl. W efekcie możemy się spodziewać zmian w czołówce najpopularniejszych kierunków wybieranych przez klientów biur podróży. Większym zainteresowaniem cieszą się europejskie kraje wyspiarskie. W przypadku zaś wyjazdów indywidualnych wśród wygranych wymienia się Chorwację oraz Słowenię.

Ubiegłoroczne wakacje z biurami podróży przebiegały pod znakiem dominacji "wielkiej piątki", czyli Grecji, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii i Egiptu. Ponadto obserwowaliśmy zaciętą rywalizację o pozycję lidera. Travelplanet.pl w "Raporcie Podróżnika 2020" podało, że Grecja osiągnęła 22,11 procent ogólnego ruchu turystycznego. Niewiele mniej, bo 20,44 procent ruchu przyciągnęła Turcja.

Zdaniem Pawła Kunza 2020 rok powinien solidnie zmienić ten układ – i już teraz widać zmiany w preferencjach klientów.

Wyjazdy z biurami podróży

- Po pierwsze: znacznie spada odsetek wyjazdów kupowanych impulsowo, last minute. Trudno się temu dziwić, skoro przez blisko 3 miesiące niebo nad Europą (i nie tylko) pozostawało zamknięte dla ruchu lotniczego. A to właśnie "tanie" kierunki, takie jak wspomniana Turcja, Bułgaria czy Egipt, rządziły na tym rynku - wyjaśnił.

Po drugie: słowo-klucz to bezpieczeństwo. Polscy turyści, planując wakacyjne wyjazdy, szukają miejsc bezpiecznych od koronawirusa. Rośnie zainteresowanie kierunkami europejskimi-wyspiarskimi, takimi jak Malta, Cypr czy Wyspy Kanaryjskie. Zdaniem Kunza, być może decyduje o tym podejście, że - wzorem Nowej Zelandii - kraje, których granice wyznacza morze lub ocean w skuteczniejszy sposób poradziły sobie z epidemią COVID-19, zamykając na czas pandemii swoje terytorium dla przyjezdnych.

W siłę powinna rosnąć pozycja Tunezji, która jest kojarzona przez naszych rodaków jako kierunek wakacyjny, gdzie jest tanio, ciepło i bezpiecznie. Rząd tego kraju podjął szereg czynności, między innymi program certyfikacji sanitarnej, do którego przystąpiły hotele. Do łask budżetowych turystów powinien wrócić także Egipt, który solidnie pracuje nad kwestiami bezpieczeństwa higienicznego, zwłaszcza w znanych i lubianych przez polskich turystów obiektach w prowincji Morza Czerwonego.

Po trzecie - jak zaznaczył redaktor Fly4free.pl - cena już nie czyni cudów. Polski turysta, myśląc o wakacjach zagranicznych, zaczyna szukać obiektów i miejsc, których najważniejszym atutem nie jest cena, ale położenie, poziom oferowanych atrakcji, komfort. To spowodowało wzrost średniej ceny, którą wydajemy na wakacje z biurami podróży. W 2019 roku było to 2540 złotych na osobę, w tym roku ta kwota może dobić do 2750-2800 złotych.

- Polacy powoli przesuwają swój pomysł na wakacje z "aby tanio" na "aby fajnie", "aby bezpiecznie", "aby komfortowo". Co za tym idzie statystycznie Polak jest w stanie wydać na wakacje około 10-15 procent więcej niż rok temu, co ma przełożenie także w wyborze opcji hotelowych. Czasy, kiedy podróżowało się głównie budżetowo na wakacje powoli odchodzą do lamusa - wskazał Kunz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wyjazdy indywidualne

Zmian w porównaniu do ubiegłego sezonu wakacyjnego nie brakuje także w przypadku wyjazdów indywidualnych. Paweł Kunz z Fly4free.pl wskazał, że koronawirus spowodował zmianę podejścia turystów. Podobnie jak w przypadku wyjazdów z biurami podróży, ważniejsze od "tam, gdzie tanio" jest "tam, gdzie bezpiecznie". - Smutne obrazy w trakcie szczytowego okresu pandemii, chociażby z północy Włoch lub Hiszpanii kontynentalnej, mocno zapisały się w pamięci Polaków. Ma to przełożenie na planowanie wakacyjnych wyjazdów indywidualnych: zarówno Włochy jak i Hiszpania kontynentalna nie znajdują się obecnie na szczycie listy pożądanych kierunków wakacyjnych wojaży - dodał.

W ocenie Kunza, nawet ewentualne działania wspierające i ożywiające ruch turystyczny - na przykład tanie bilety lotnicze, którymi niskokosztowi przewoźnicy mogą próbować kusić klientów - nie do końca zmienią to przekonanie.

- Polityka tanich linii jest w tym zakresie dość prosta. W momencie, w którym lot zostanie odwołany, przysługuje nam pełny zwrot kosztów poniesionych na bilet, ale niektóre linie lotnicze, na przykład niskokosztowy Wizz Air, wprost deklarują, że w ich przypadku zwrot wynosi 120 procent wpłaconych środków w formie vouchera na przyszłe loty. To zabezpieczenie, dzięki któremu możemy śmiało planować podróże wakacyjne do ciekawych miejsc - wskazał Paweł Kunz.

Czas dla łowców okazji

To także dobry czas dla łowców okazji. Oto kilka przykładów przygotowanych przez Fly4free.pl. Przelot w lipcu do Neapolu na krótki wakacyjny pobyt można znaleźć za 308 złotych. Tyle kosztuje bilet dla jednej osoby w dwie strony.

Fly4free.pl

Początek sierpnia na Majorce? Bilet lotniczy na bezpośredni lot z Polski można było upolować za 202 złote.

Fly4free.pl

Sardynia w połowie sierpnia, bezpośredni lot z Warszawy-Modlina można znaleźć za 152 złote.

Fly4free.pl

Jakie kraje zatem mogą "wygrać" na zmianie podejścia polskich turystów do tematu wakacji w 2020 roku? Zdaniem Pawła Kuzna, zdecydowanie Chorwacja, która kusi bezpieczeństwem, ale i możliwością własnego dojazdu. Inne kraje bałkańskie, na przykład Słowenia, również mogą być beneficjentami wspomnianych zmian.

Przy okazji obserwujemy wydłużanie sezonu wakacyjnego. Redaktor Fly4free.pl zwrócił bowiem uwagę, że wrzesień stał się pełnoprawnym miesiącem "letnim" podczas planowania wyjazdów. - To już nie jest myślenie kategoriami wakacji szkolnych (lipiec-sierpień). Tym bardziej, że na południu Europy we wrześniu panują w dalszym ciągu świetne warunki atmosferyczne, sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi - wyjaśnił.

Rośnie również zainteresowanie ofertami egzotycznymi: Polacy rozglądają się za Tajlandią, Wietnamem, ale i bliższym oraz tańszym Marokiem. Zdaniem Pawła Kunza, nie da się jednak ukryć, że prawdziwym królem i zwycięzcą tegorocznych wakacji będzie... turystyka krajowa.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział na antenie TVN24 w programie "Fakty po Faktach" prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm uchwalił we wtorek zmiany ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił w czasie prac sejmowych wiceminister finansów Jarosław Neneman, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości.

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Źródło:
PAP

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W październiku 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 20 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy podkreślają, że już tylko w siedmiu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młodzież ma zbyt łatwy dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanych we wtorek badań. Co ciekawe, młodzież częściej aniżeli rodzice ocenia dostęp tych produktów jako "zbyt łatwy".

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu bloków w dwóch fińskich elektrowniach atomowych pozostają odłączone z powodu awarii – podali we wtorek operatorzy obu obiektów. Żadna z awarii - jak zapewnili ich operatorzy - nie wpływa na bezpieczeństwo radiacyjne.

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Źródło:
PAP

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP