Wakacje w czasie pandemii. Kraje, które zyskują na popularności wśród Polaków

Źródło:
TVN24 Biznes
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina Masewicza
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina MasewiczaTVN24
wideo 2/5
Wakacje w czasie pandemii. Raport Marcina MasewiczaTVN24

- Polacy powoli przesuwają swój pomysł na wakacje z "aby tanio" na "aby fajnie", "aby bezpiecznie", "aby komfortowo" - powiedział w rozmowie z TVN24 Paweł Kunz z Fly4free.pl. W efekcie możemy się spodziewać zmian w czołówce najpopularniejszych kierunków wybieranych przez klientów biur podróży. Większym zainteresowaniem cieszą się europejskie kraje wyspiarskie. W przypadku zaś wyjazdów indywidualnych wśród wygranych wymienia się Chorwację oraz Słowenię.

Ubiegłoroczne wakacje z biurami podróży przebiegały pod znakiem dominacji "wielkiej piątki", czyli Grecji, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii i Egiptu. Ponadto obserwowaliśmy zaciętą rywalizację o pozycję lidera. Travelplanet.pl w "Raporcie Podróżnika 2020" podało, że Grecja osiągnęła 22,11 procent ogólnego ruchu turystycznego. Niewiele mniej, bo 20,44 procent ruchu przyciągnęła Turcja.

Zdaniem Pawła Kunza 2020 rok powinien solidnie zmienić ten układ – i już teraz widać zmiany w preferencjach klientów.

Wyjazdy z biurami podróży

- Po pierwsze: znacznie spada odsetek wyjazdów kupowanych impulsowo, last minute. Trudno się temu dziwić, skoro przez blisko 3 miesiące niebo nad Europą (i nie tylko) pozostawało zamknięte dla ruchu lotniczego. A to właśnie "tanie" kierunki, takie jak wspomniana Turcja, Bułgaria czy Egipt, rządziły na tym rynku - wyjaśnił.

Po drugie: słowo-klucz to bezpieczeństwo. Polscy turyści, planując wakacyjne wyjazdy, szukają miejsc bezpiecznych od koronawirusa. Rośnie zainteresowanie kierunkami europejskimi-wyspiarskimi, takimi jak Malta, Cypr czy Wyspy Kanaryjskie. Zdaniem Kunza, być może decyduje o tym podejście, że - wzorem Nowej Zelandii - kraje, których granice wyznacza morze lub ocean w skuteczniejszy sposób poradziły sobie z epidemią COVID-19, zamykając na czas pandemii swoje terytorium dla przyjezdnych.

W siłę powinna rosnąć pozycja Tunezji, która jest kojarzona przez naszych rodaków jako kierunek wakacyjny, gdzie jest tanio, ciepło i bezpiecznie. Rząd tego kraju podjął szereg czynności, między innymi program certyfikacji sanitarnej, do którego przystąpiły hotele. Do łask budżetowych turystów powinien wrócić także Egipt, który solidnie pracuje nad kwestiami bezpieczeństwa higienicznego, zwłaszcza w znanych i lubianych przez polskich turystów obiektach w prowincji Morza Czerwonego.

Po trzecie - jak zaznaczył redaktor Fly4free.pl - cena już nie czyni cudów. Polski turysta, myśląc o wakacjach zagranicznych, zaczyna szukać obiektów i miejsc, których najważniejszym atutem nie jest cena, ale położenie, poziom oferowanych atrakcji, komfort. To spowodowało wzrost średniej ceny, którą wydajemy na wakacje z biurami podróży. W 2019 roku było to 2540 złotych na osobę, w tym roku ta kwota może dobić do 2750-2800 złotych.

- Polacy powoli przesuwają swój pomysł na wakacje z "aby tanio" na "aby fajnie", "aby bezpiecznie", "aby komfortowo". Co za tym idzie statystycznie Polak jest w stanie wydać na wakacje około 10-15 procent więcej niż rok temu, co ma przełożenie także w wyborze opcji hotelowych. Czasy, kiedy podróżowało się głównie budżetowo na wakacje powoli odchodzą do lamusa - wskazał Kunz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wyjazdy indywidualne

Zmian w porównaniu do ubiegłego sezonu wakacyjnego nie brakuje także w przypadku wyjazdów indywidualnych. Paweł Kunz z Fly4free.pl wskazał, że koronawirus spowodował zmianę podejścia turystów. Podobnie jak w przypadku wyjazdów z biurami podróży, ważniejsze od "tam, gdzie tanio" jest "tam, gdzie bezpiecznie". - Smutne obrazy w trakcie szczytowego okresu pandemii, chociażby z północy Włoch lub Hiszpanii kontynentalnej, mocno zapisały się w pamięci Polaków. Ma to przełożenie na planowanie wakacyjnych wyjazdów indywidualnych: zarówno Włochy jak i Hiszpania kontynentalna nie znajdują się obecnie na szczycie listy pożądanych kierunków wakacyjnych wojaży - dodał.

W ocenie Kunza, nawet ewentualne działania wspierające i ożywiające ruch turystyczny - na przykład tanie bilety lotnicze, którymi niskokosztowi przewoźnicy mogą próbować kusić klientów - nie do końca zmienią to przekonanie.

- Polityka tanich linii jest w tym zakresie dość prosta. W momencie, w którym lot zostanie odwołany, przysługuje nam pełny zwrot kosztów poniesionych na bilet, ale niektóre linie lotnicze, na przykład niskokosztowy Wizz Air, wprost deklarują, że w ich przypadku zwrot wynosi 120 procent wpłaconych środków w formie vouchera na przyszłe loty. To zabezpieczenie, dzięki któremu możemy śmiało planować podróże wakacyjne do ciekawych miejsc - wskazał Paweł Kunz.

Czas dla łowców okazji

To także dobry czas dla łowców okazji. Oto kilka przykładów przygotowanych przez Fly4free.pl. Przelot w lipcu do Neapolu na krótki wakacyjny pobyt można znaleźć za 308 złotych. Tyle kosztuje bilet dla jednej osoby w dwie strony.

Fly4free.pl

Początek sierpnia na Majorce? Bilet lotniczy na bezpośredni lot z Polski można było upolować za 202 złote.

Fly4free.pl

Sardynia w połowie sierpnia, bezpośredni lot z Warszawy-Modlina można znaleźć za 152 złote.

Fly4free.pl

Jakie kraje zatem mogą "wygrać" na zmianie podejścia polskich turystów do tematu wakacji w 2020 roku? Zdaniem Pawła Kuzna, zdecydowanie Chorwacja, która kusi bezpieczeństwem, ale i możliwością własnego dojazdu. Inne kraje bałkańskie, na przykład Słowenia, również mogą być beneficjentami wspomnianych zmian.

Przy okazji obserwujemy wydłużanie sezonu wakacyjnego. Redaktor Fly4free.pl zwrócił bowiem uwagę, że wrzesień stał się pełnoprawnym miesiącem "letnim" podczas planowania wyjazdów. - To już nie jest myślenie kategoriami wakacji szkolnych (lipiec-sierpień). Tym bardziej, że na południu Europy we wrześniu panują w dalszym ciągu świetne warunki atmosferyczne, sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi - wyjaśnił.

Rośnie również zainteresowanie ofertami egzotycznymi: Polacy rozglądają się za Tajlandią, Wietnamem, ale i bliższym oraz tańszym Marokiem. Zdaniem Pawła Kunza, nie da się jednak ukryć, że prawdziwym królem i zwycięzcą tegorocznych wakacji będzie... turystyka krajowa.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Od 1 lipca 2025 roku maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny między innymi wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast mają wzrosnąć o około 5 procent - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+