Z kraju

Z kraju

"Szokująca sytuacja". Ekonomiści o sprawie KNF

- Z tej sytuacji musimy się wszyscy wspólnie wydobyć. Dlatego, że dla kilkudziesięciu milionów Polaków nadzór finansowy jest wyrocznią - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich komentując aferę wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Z kolei dr Stanisław Gomułka z Narodowej Rady Rozwoju ocenił, że stan systemu bankowego w Polsce jest dobry.

"System finansowy funkcjonuje stabilnie"

System finansowy kraju funkcjonuje stabilnie, a Komitet Stabilności Finansowej, czuwając nad bezpieczeństwem sektora bankowego, na bieżąco monitoruje sytuację banków - głosi komunikat Komitetu Stabilności Finansowej, wydany po czwartkowym posiedzeniu.

Chrzanowski odwołany z kolejnej instytucji

Były już przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski został odwołany z rady nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział PAP rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski. Decyzję w tej sprawie podjął pełniący obowiązki przewodniczącego KNF Marcin Pachucki.

Cel dotyczący zielonej energii zagrożony. Raport NIK

Polska może nie osiągnąć do 2020 roku obowiązkowego, minimalnego 15-procentowego udziału energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) - informuje w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Konsekwencją nieosiągnięcia tego celu może być import takiej energii za nawet 8 miliardów złotych - dodano. W odpowiedzi na raport resort energii poinformował, że dzięki działaniom rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój. "Cel OZE na 2020 rok zostanie zrealizowany" - podkreśliło ministerstwo.

"Mamy cały czas dobrą koniunkturę". Prezydent Duda zainaugurował Kongres 590

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej - mówił podczas inauguracji Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "mamy cały czas dobrą koniunkturę". - Oczywiście straszą nas, że ta koniunktura się pogorszy, ale chciałbym zauważyć, że (...) ona cały czas trwa - zaznaczył.

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. "Nie ma miejsca na błąd"

Od grudnia w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Jak tłumaczył w TVN24 rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, w przypadku średnich i większych firm, a także dużej części najmniejszych podmiotów e-zwolnienia oznacza, że "wychodząc od lekarza, nie trzeba nic już robić".

Zmiana na czele Komisji Nadzoru Finansowego. Jest decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marcinowi Pachuckiemu, dotychczasowemu zastępcy przewodniczącego - poinformował urząd w czwartkowym komunikacie. Jak dodano, będzie on sprawował tę funkcję do czasu powołania nowego przewodniczącego.

Pociągi coraz mniej punktualne

Punktualność kolejowych przewozów pasażerskich spadła w trzecim kwartale tego roku do 87,42 procent z 88,21 procent w drugim kwartale tego roku i z 90,14 procent w pierwszym kwartale roku 2018 - poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

Zmiana progu, od którego kradzież staje się przestępstwem

Określenie na poziomie 500 zł stałego progu, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem - przewiduje nowelizacja, która w czwartek weszła w życie. Według resortu sprawiedliwości zmiana pozwoli skuteczniej zwalczać drobne kradzieże.

Lekarska organizacja przeciw obowiązkowi e-zwolnień

Porozumienie Organizacji Lekarskich chce, aby resort rodziny, pracy i polityki społecznej wycofał się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Lekarze zrzeszeni w tej organizacji uważają, że rozwiązania wprowadzające od 1 grudnia obowiązek wypisywania zwolnień tylko w formie elektronicznej są "przedwczesne i spowodują dezorganizację systemu".

Szef KNF rekomendował człowieka także do Plus Banku

Prawnik Grzegorz Kowalczyk, którego przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski chciał umieścić w banku Leszka Czarneckiego, został przez szefa KNF rekomendowany do rady nadzorczej Plus Banku. Bank go na tę funkcję powołał.

"Wiarygodny", "wypłacalny", "płynny". KNF o polskim sektorze bankowym

Polski sektor bankowy jest stabilny, wiarygodny, wypłacalny, rentowny i płynny. Urząd KNF na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe - poinformował Urząd w środowym komunikacie.

Polska gospodarka na piątym biegu. "Wcale nie chce spowalniać"

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta licząc rok do roku - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik zaskoczył ekonomistów, którzy prognozowali wzrost gospodarczy na poziomie 4,7 proc. rocznie. "PKB nie chce wcale spowalniać" - komentują analitycy.

Limit składek na ZUS. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. - Przebieg głosowania nad nowelizacją budzi wątpliwości faktyczne i prawne - wskazano w uzasadnieniu. Nowe przepisy miały wejść w życie od początku 2019 roku.

Ekspresowo w okolicy Krakowa. Umowa w sprawie północnej obwodnicy podpisana

W lipcu 2023 roku powinna zostać ukończona budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52. We wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w trybie zaprojektuj i zbuduj, wynosi blisko 1,43 miliarda złotych.

Komunikat KNF w sprawie Idea Banku

Komisja Nadzoru Finansowego wydała we wtorek wieczorem komunikat, w którym poinformowała, że dokonała wpisu na liście ostrzeżeń publicznych KNF dotyczącego Idea Banku SA. Ostrzeżenie nie jest związane z bieżącą działalnością bankową spółki. W środę na decyzję KNF zareagował Idea Bank.

Bank centralny: wzrost cen prądu zostanie rozłożony na kilka lat

Najważniejszym ryzykiem dla krajowej inflacji jest rozwój sytuacji na rynku energii oraz przełożenie wyższych opłat za prąd na koszty firm i wzrost cen z perspektywy zwykłego Kowalskiego - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Z kolei najważniejszym czynnikiem ryzyka dla aktywności w polskiej gospodarce jest, zdaniem NBP, koniunktura globalna.

Odwołanie szefa KNF? Premier miałby małe pole manewru

Po doniesieniach "Gazety Wyborczej" opozycja domagała się dymisji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Ten początkowo deklarował, że nie zamierza rezygnować, jednak po 15.00 we wtorek zapowiedział, że składa rezygnację. Zgodnie z przepisami odwołanie szefa KNF przez premiera mogłoby odbyć się wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Żaden z nich nie dotyczył sytuacji opisanej we wtorek przez "GW".