Z kraju

Z kraju

GDDKiA płaci za Astaldi

- Wypłacamy należności bezpośrednio podwykonawcom Astaldi, uregulowaliśmy już kilka kontraktów na łączną kwotę 36,7 mln zł - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Jak dodał, dzięki temu zabezpieczono płynność finansową firm, które prowadzą prace na zlecenie włoskiej firmy.

Premia za niepodległość. Hojny gest państwowej spółki

Pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą liczyć na specjalny bonus finansowy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – ustalił portal tvn24bis.pl. Osoby zatrudnione w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce w oparciu o umowę o pracę dostaną świadczenie okolicznościowe w wysokości od około 500 do 850 złotych na rękę.

300 plus nie wystarcza na wyprawkę. Ile wydali rodzice?

Średnio 1051 złotych wydała w tym roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli o 48 złotych więcej niż w ubiegłym roku. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 679 złotych, czyli o 30 złotych więcej - wynika z sondażu CBOS. W tym roku po raz pierwszy rodzice mogli skorzystać z rządowego programu Dobry start, który polega na wypłacie 300 zł na dziecko.

Poseł chce pozwolić przechodzić na czerwonym świetle. Jest odpowiedź resortu

Sto złotych mandatu grozi za przejście na czerwonym świetle. Odejścia od karania za tego typu wykroczenie chciałby jednak poseł Paweł Szramka z Kukiz'15. "Nasze prawo należy do jednego z nastawionych najbardziej restrykcyjnie do zachowań pieszych w całej Europie" - wskazał w interpelacji wysłanej do przedstawicieli rządu. Odpowiedź w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Ruszył nowy-stary system e-myta. Kontraktom przygląda się CBA

Ruszył nowy ViaToll, czyli przynoszący 2,5 miliarda złotych elektroniczny system poboru opłat za ruch ciężarówek po polskich drogach. Zgodnie z prawem miał zostać przejęty przez państwo, ale pozostał w rękach prywatnych podwykonawców. Tym razem wybranych bez przetargu, "z wolnej ręki", czemu przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Za chlebem już nie na Wyspy. Popularność zyskują inne kierunki

Obecnie jedynie 3 proc. Polaków, którzy chcieliby podjąć pracę za granicą, rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia i niespodziewanie po raz pierwszy Szwecja – wynika z najnowszego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX" przygotowanego przez Work Service.

500 i 300 plus. Fala wniosków przez internet

Od 1 lipca do końca października tego roku złożono online 2 miliony 374 tysiące wniosków świadczenia 500 plus i 300 plus - poinformował na Twitterze wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Duże zmiany w paszportach. Można wnioskować o nowe dokumenty

Każda osoba, która od poniedziałku złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument przygotowany według nowego wzoru. Na stronach paszportu znajdą się grafiki przedstawiające między innymi Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości.

Dwa polskie banki w europejskiej czołówce

Wyniki europejskich testów warunków skrajnych wskazują, że w grupie 48 przebadanych banków PKO BP jest najodporniejszy na negatywne scenariusze makroekonomiczne. W pierwszej trójce spośród wszystkich badanych banków znalazł się również Bank Pekao - poinformowały banki w komunikatach prasowych.

Zbliżamy na potęgę. Kolejna granica przekroczona

Wartość transakcji zbliżeniowych w drugim kwartale tego roku wzrosła o 16 procent do 44,5 miliarda złotych w porównaniu do kwartału poprzedniego, kiedy to wartość takich transakcji wyniosła 38,3 miliarda złotych - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Drożejący prąd uderzy po kieszeni. "Będziemy musieli podnieść ceny"

Będziemy musieli podnieść ceny usług komunalnych, tych powszechnie dostępnych, nie tylko komunikacji miejskiej, ale także wody, ścieków - powiedział w TVN24 Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - Oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, przerób śmieci - to wszystko działa z wykorzystaniem dużych ilości energii elektrycznej - zauważył.

Rewolucja dla 2,5 miliona właścicieli mieszkań. "Rynkowi grozi mały paraliż"

Urzędy powinny jak najszybciej przygotowywać zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - zaapelował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zdaniem Marcina Krasonia, analityka Home Broker, w innym przypadku "rynkowi mieszkaniowemu grozi na początku roku mały paraliż".