Resort aktywów państwowych (MAP) przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu; rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd - powiedział wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
O to, kiedy i w jaki sposób wypłacone zostaną rekompensaty za podwyżki cen prądu, minister aktywów państwowych pytany był w czwartek w internetowej części rozmowy RMF FM.
- Wtedy, kiedy będzie taka decyzja rządu. Ja jestem zwolennikiem tych rekompensat, przygotowałem taki projekt, on jest gotowy, w każdej chwili może być przedstawiony - mówił Sasin. Podkreślał jednocześnie, że nie jest to decyzja, którą on sam może podjąć "jednoosobowo".
- Zgodnie ze swoją zapowiedzią mój resort przygotował stosowny projekt ustawy wprowadzający właśnie rekompensaty dla tych, którzy płacą więcej za prąd. Ten projekt został przejęty przez Ministerstwo Klimatu w związku z tym, że cały dział "energia" został przeniesiony do Ministerstwa Klimatu i dzisiaj Ministerstwo Klimatu jest dysponentem tego projektu. Ja namawiałbym rząd i ministra klimatu, żeby ten projekt stał się faktem - powiedział.
W podobnym tonie Sasin wypowiadał się w maju tego roku. - Uważam, że rekompensaty, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów – mówił wicepremier w Radiu Plus.
Co w projekcie?
Zgodnie z projektem odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych będą mogli liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mają składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.
W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r., kiedy następować będzie wypłata.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock