Trzaskowski o wyzwaniach na 2015 rok: unia energetyczna, pakiet klimatyczny i relacje z Rosją

Trzaskowski: mam szczerą nadzieję, że UE utrzyma jednośćcommons.wikimedia.org

Unia energetyczna, utrzymanie jedności UE w relacjach z Rosją, dbanie, by szczegółowe decyzje ws. pakietu klimatycznego i planu inwestycji strategicznych były zgodne z interesem Polski - to główne wyzwania w polityce europejskiej w 2015 r. mówi PAP minister ds. UE Rafał Trzaskowski.

Minister ocenia, że w nowym rozdaniu Unia Europejska będzie miała bardziej konkretny, polityczny wymiar. - 2014 był rokiem przesilenia. Odbyły się wybory do PE, powstała nowa, bardziej upolityczniona Komisja Europejska z nową strukturą, jest nowy szef Rady Europejskiej. Wygląda na to, że UE będzie teraz bardziej polityczna,będzie starała się w jasny sposób formułować swoje priorytety i na nich się skupiać – przewiduje.

Jakie cele?

Jak dodał, w tę stronę idą zarówno szef KE Jean-Claude Juncker i jej pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans, jak i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zwrócił uwagę, że KE zapowiedziała już, że w 2015 roku wycofa albo zmieni ponad 80 projektów unijnego prawa, nad którymi trwają obecnie prace. Przedstawi za to 23 propozycje nowych przepisów, w tym pakiet dotyczący unii energetycznej.

Trzaskowski przypomniał, że w pierwszej połowie roku 2015 odbędą się trzy Rady Europejskie. - Rada lutowa będzie poświęcona koordynacji polityki gospodarczej, marcowa będzie dotyczyła głównie unii energetycznej, ale również będą na niej zapadały decyzje o ewentualnym podtrzymaniu sankcji wobec Rosji. Rada czerwcowa będzie typowo gospodarcza, to na niej prawdopodobnie zostanie zatwierdzony ostateczny kształt Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych – zapowiedział Trzaskowski.

Unia energetyczna

W lutym debata będzie dotyczyła dokończyć mechanizmów, które mają gospodarczo wzmocnić Unię. Jak zaznaczył Trzaskowski, chodzi m.in. o nowoutworzony system zarządzania gospodarczego w UE oraz jego faktyczne, skuteczne działanie, które wymaga dalszego zacieśnienia koordynacji gospodarczej państw członkowskich.

- Najbardziej istotna batalia, która nas czeka, to ta marcowa. Sytuacja, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji jest dynamiczna, trzeba będzie na to wyzwanie odpowiedzieć. Z tym też się wiąże kwestia unii energetycznej, która nie pozostaje bez związku z tymi wydarzeniami – powiedział minister ds. UE.

Koncepcja unii energetycznej, zaproponowana przez Donalda Tuska, nie jest polityką wymierzoną w kogokolwiek – podkreślił Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest to polityka pozytywna zmierzająca do tego, by zwiększyć konkurencyjność i siłę UE w relacjach z dostawcami surowców energetycznych z zewnątrz.

Ważne rozmowy

Chodzi o to, mówił, by skuteczniej negocjować z krajami trzecimi, między innymi poprzez zwiększenie przejrzystości umów czy określenie klauzul, które powinny być zakazane, takie jak na przykład zakaz reeksportu gazu. - Trwają prace w KE. Komisarz Marosz Szefczovicz przygotuje wstępną propozycję, a potem państwa członkowskie pod przewodnictwem Donalda Tuska będą rozmawiały o szczegółach – powiedział Trzaskowski.

Zwrócił uwagę, że w marcu UE będzie musiała zdecydować, co dalej z sankcjami wobec Rosji. - Jeżeli sytuacja na Wschodzie się nie zmieni i Rosja dalej nie będzie stosować się do porozumień mińskich, to nie będzie podstaw, żeby zmieniać stanowisko UE i trzeba będzie podtrzymać sankcje – zaznaczył minister. Dodał, że UE musi być gotowa na każdy scenariusz w relacjach z Rosją.

Co z Ukrainą?

Trzaskowski podkreślił, że w sprawie Ukrainy najważniejsze jest, aby UE nadal mówiła jednym głosem. - Do tej pory tak było. Odbyło się mnóstwo spotkań w różnych formatach, pojawiały się przeróżnego rodzaju informacje na temat stanowisk poszczególnych państw, ale na końcu UE mówiła zdecydowanie jednym głosem. Uniknęliśmy podziałów, co chyba było zaskoczeniem, zwłaszcza dla Rosji – zaznaczył.

- Mam szczerą nadzieję, że UE utrzyma jedność. Oczywiście nie możemy tego uznać za pewnik, ale dla wszystkich stało się już chyba jasne, że w jedności tkwi nasza siła – dodał Trzaskowski.

Zaznaczył, że sankcje wobec Rosji nie są celem samym w sobie, a instrumentem, który ma skłonić Kreml do działania zgodnego z regułami praw międzynarodowego. - Tu musimy być bardzo pryncypialni. Zwłaszcza, że inne państwa zewnętrzne, nie tylko Rosja, jakiekolwiek wahanie z naszej strony będą poczytywali jako objaw słabości – podkreślił minister.

Relacje z Rosją

Dopytywany, czy Polska będzie zabiegała o to, by uczestniczyć w bezpośrednich negocjacjach między Rosją a Ukrainą zaznaczył, że rozmów z Rosjanami i Ukraińcami toczy się mnóstwo na różnych poziomach i w różnych formatach. Najważniejsze decyzje dla nas nie zapadają jednak na tych spotkaniach, a na Radzie Europejskiej, czyli z udziałem Polski - podkreślił.

- Ściganie się, kto ile razy rozmawiał z Putinem i w jakim formacie, nie jest do końca zasadne, zwłaszcza, że większość tych rozmów nie do końca przynosi skutek. Efekt może przynieść polityka UE, bo Unia ma odpowiednie instrumenty. Państwa członkowskie oczywiście też, ale znacznie skuteczniejsze są ich działania w ramach Unii – zaznaczył minister ds. unijnych.

Kolejne wyzwanie w polityce europejskiej w 2015 roku to sprawa pobudzania gospodarki UE – wylicza Trzaskowski. - Chodzi z jednej strony o pogłębienie i ukończenie wielkiego projektu, jakim jest jednolity rynek unijny, m.in. poprzez dalszą liberalizację usług czy realizację agendy cyfrowej. Z drugiej strony jest plan Junckera, który zakłada pobudzenie inwestycji poprzez konkretne pieniądze, które mają być używane jako gwarancja i lewar do tego, by ściągnąć prywatne pieniądze z rynku – zaznaczył.

Co dalej?

Według Trzaskowskiego plan Junckera to dobry punkt wyjścia, jednak trzeba wzmocnić jego wiarygodność na przykład poprzez pozwolenie państwom członkowskim na wnoszenie własnych kontrybucji. Jak tłumaczył, zdaniem Polski nie powinno to obciążać deficytów państw członkowskich, bo wtedy nie byłoby wielu chętnych do gwarantowania tych pieniędzy.

Polsce zależy też na tym, by plan Junckera wspierał inwestycje strategiczne dla UE, które różniłyby się jednak od projektów finansowanych z Funduszu Spójności. "Fundusz Spójności to bardzo ważny strumień pieniędzy na inwestycje, które również pobudzają rozwój UE. Plan Junckera powinien być drugim, niezależnym strumieniem" – podkreślił Trzaskowski.

Nowa polityka UE

Jak zaznaczył, do wyzwań w polityce europejskiej w 2015 roku wyznaczonych przez agendę szczytów UE można dodać jeszcze starania o zdynamizowanie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy o strefie wolnego handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP), a także politykę sąsiedztwa. - Dla Polski ważne jest, by na nowo przyjrzeć się polityce UE wobec jej najbliższych sąsiadów, w jaki sposób ją wzmacniać i racjonalizować – powiedział Trzaskowski.

Zwrócił uwagę, że w 2015 roku odbędzie się w Rydze szczyt Partnerstwa Wschodniego. - Dla nas najważniejsza jest oczywiście sytuacja na Ukrainie, nie tracimy jednak z oczu także Mołdawii oraz Gruzji. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób pomóc tym państwom w realizacji reform. Będzie to na pewno jeden z priorytetów UE. A więc nie tylko sankcje, ale też pozytywna polityka wobec naszych sąsiadów. Tym zajmą się przywódcy UE i państw Partnerstwa Wschodniego - zaznaczył.

Trzaskowski zwrócił uwagę, że 2015 roku będzie też trwał proces legislacyjny, w trakcie którego zostaną uszczegółowione decyzje dotyczące pakietu klimatycznego, które zapadły dwa miesiące temu na szczycie UE. - Będziemy musieli pilnować, żeby te konkrety jak najbardziej odpowiadały interesom Polski - podkreślił.

Wielka Brytania

Odnosząc się do planów brytyjskiego premiera Davida Camerona, który zapowiedział, że zażąda od UE zmiany jej traktatów założycielskich, aby Wielka Brytania mogła ograniczyć migrację z UE, obciążającą brytyjski system świadczeń socjalnych, Trzaskowski podkreślił, że Polska nie zgodzi się "na dyskryminację, która doprowadzi do różnych form członkostwa w UE, do podziału na lepszych i gorszych".

Zaznaczył, że jesteśmy gotowi rozmawiać o odpowiedzi na wyzwania migracji, ale na poziomie UE. - Unijne prawo można ewentualnie dostosowywać i na to jesteśmy otwarci – powiedział. Dodał, że z problemem wyłudzania świadczeń przez imigrantów można sobie jednak poradzić na podstawie już istniejącego prawa. Podkreślił, że tego typu zachowania w przypadku polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii "to absolutny margines".

Trzaskowski zaznaczył, że Polska nie ma też nic przeciwko temu, by Wielka Brytania zmieniała swój system socjalny, ale tak, by zmiany w równym stopniu dotyczyły imigrantów z wszystkich krajów UE. - Natomiast jeżeli ktokolwiek będzie próbował dyskryminować, wprowadzać kwoty narodowe i obwiniać imigrację za wszystkie problemy swego państwa, to takim działaniom mówimy nie. Takiej zmiany prawa europejskiego nie będzie. I o tym nie mówimy tylko my, ale też inne państwa UE – podkreślił Trzaskowski.

Wielka Brytania krajem wielkich nierówności?
Wielka Brytania krajem wielkich nierówności?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org

Pozostałe wiadomości

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl