Z kraju

Z kraju

Brat VAT wynajmie mieszkanie

Jeśli najemca wykorzystuje mieszkanie na cele związane z działalnością gospodarczą, najem może być opodatkowany według stawki 23%. Natomiast wynajem mieszkania na cele mieszkalne jest zwolniony z VAT. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak, doradcą podatkowym w Rödl&Partner.

Twój Brat PIT oZUSowany za granicą?

Zdaniem Sądu Najwyższego, ZUS nie może kwestionować etatów na których polscy przedsiębiorcy są zatrudniani za granicą. To dobra wiadomość dla tych, którzy przed wysokimi składkami ZUS zdecydowali się uciec na Slowację. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Izabelą Ukonu, starszym konsultantem w Accreo.

Handel bezpośredni

Trwają prace nad senackim projektem ustawy mającej ułatwić rolnikom drobny handel żywnością przetworzoną. Projekt zakłada zwolnienie z opodatkowania sprzedających żywność przetworzoną, których przychód nie przekroczy 7 000 złotych w skali roku. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dorotą Niedzielą, posłanką Platformy Obywatelskiej.

Nagła rezygnacja prezesa

Prezes zarządu może zrezygnować ze stanowiska na przykład z powodów osobistych. Jakie konsekwencje dla spółki niesie nagła rezygnacja prezesa? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Adamem Krause, partnerem w kancelarii Krause Legal.

Inflacja!

Inflacja konsumencka w ujęciu rocznym wyniosła w sierpniu 1,1%. Najbardziej wzrosły ceny w zakresie transportu oraz mieszkań, odnotowano spadek cen żywności oraz odzieży i obuwia. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w „Milionie w Portfelu”. Zdecydowanie najlepszą inwestycją okazał się portfel Sebastiana Buczka, który od początku zarabia 78,75%. Drugie miejsce to inwestycja Sylwii Jaśkiewicz ze stopą zwrotu 49,98%. W XIII odsłonie portfela również prowadziły wymienione portfele. Jakie aktywa pozwoliły najwięcej zarobić uczestnikom cyklu, o tym w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

Luksus w cenie

W ubiegłym roku sprzedaż największych firm sprzedających towary luksusowe wzrosła średni o 10,4%. Rynek ten według danych z raportu EY może rosnąć średnio o 5-6% rocznie. Więcej w rozmowie ze Zbigniewem Jusisem, partnerem Doradztwa Transakcyjnego EY.

Inflacja!

W sierpniu inflacja w ujęciu rocznym utrzymała się na poziomie z lipca i wyniosła 1,1 procent. To dane zgodne z oczekiwaniami analityków. Licząc miesiąc do miesiąca wskaźnik wzrostu cen wyniósł -0,3 procent. Zdaniem prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej, inflacja pozostanie poniżej celu do końca przyszłego roku. Prof. Zielińska-Głębocka mówiła również, że stopy procentowe mogą pozostać stabilne nawet do końca przyszłego roku.

Wydatki na obronę

Cięcia przewidziane w budżecie na 2013 rok w dużym stopniu dotkną resort obrony. W tym roku nie uda się przeznaczyć zakładanego co roku poziomu 1,95% PKB na wydatki obronne. Minister obrony Tomasz Siemoniak mówił jednak w TVN CNBC, że w przyszłym roku uda się zachować ten wskaźnik.

Polityka i pieniądze

16 milionów Polaków w kolejce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To nie jest wykluczone. Jeden z pomysłów ministrów odpowiedzialnych za zmiany w OFE zakłada, że deklarację o pozostaniu w drugim filarze trzeba będzie złożyć osobiście w ZUS. Zdaniem profesora Krzysztofa Opolskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, Polacy niechętnie będą składać deklaracje osobiście. Profesor dodaje, że takie rozwiązanie będzie ponadto bardzo kosztowne dla budżetu.

Plan dla inwestora

Jak zyskiwać w czasach dużej zmienności na rynku? Trading plan i zarządzanie kapitałem – czyli na czym inwestorzy indywidualni powinni opierać swoje inwestycje. Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

OFE a dług

Wiceminister finansów nie spodziewa się negatywnego wpływu propozycji zmian w OFE na polski rynek długu.

Procedura odwoławcza

Od niekorzystnego rozstrzygnięcia przetargu można się odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wygląda procedura odwoławcza? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Kamilem Osińskim, adwokatem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Dane w chmurze

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie przechowywać dane w chmurze obliczeniowej. Czy jest to bezpieczne miejsce dla informacji, które powinny być pilnie strzeżone? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dariuszem Czuchajem z CMS Cameron McKenna.

Nowa ustawa refundacyjna

Rząd pracuje nad nową ustawą refundacyjną. Lista refundacyjna będzie publikowana co trzy miesiące, a apteki będą miały obowiązek informowania o najtańszym zamienniku leku przepisanego na recepcie. Zmienią się również zasady kontroli aptek. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ireną Rej, prezesem Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Brat VAT na cele charytatywne

Od października sklepy przekazujące nadwyżki żywności na cele charytatywne nie zapłacą z tego tytułu podatku VAT. Będzie to zachęta do dobroczynności, ponieważ podatek, który obecnie trzeba płacić, kilkukrotnie przewyższa koszty utylizacji żywności. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Konradem Turzyńskim, doradcą podatkowym w KNDP.

Szybciej w sądzie administracyjnym

Ruszyła sejmowa debata nad prezydenckimi propozycjami zmian w funkcjonowaniu sądów administracyjnych. Projekt zakłada, że sądy będą mogły rozstrzygać merytorycznie co do istoty sprawy, bez ponownego odsyłania obywateli do urzędów. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Wojciechem Bartnikiem, radcą prawnym.

Jesień protestów

Niemożność porozumienia się członków komisji trójstronnej spowodowało zerwanie jej rozmów. Zdaniem Jeremiego Mordasiewicza przyczyniły się do tego wszystkie strony. O postulatach z jakimi do Warszawy przyjechali strajkujący związkowcy i możliwościach ich realizacji, w rozmowie z przedstawicielem Konfederacji Lewiatan.

Milion w portfelu

Portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego zyskał w ostatniej odsłonie 0,04%, od początku inwestycji traci 4,5%. Największy zysk w portfelu dzięki Odey Absolute Return Fund +4,49%. Największa strata na Bluetrend Fund -4,78%. Krzysztof Kołaczyński jest uczestnikiem gry edukacyjnej od marca 2011 roku. Jakie decyzje inwestycyjne podejmie zarządzający, aby odrobić straty, w rozmowie z cyklu Milion w Portfelu.

Zmiany w telekomunikacji

Propozycja KE dotycząca obniżenia stawki za połączenia odbierane w usłudze roamingu, ma szansę pobudzić rynek telekomunikacji w Europie. Takiego zdania jest Emil Konarzewski, partner w Audytel. Jego zdaniem przychody z roamingu powiększają marżę operatora ale nie są głównym źródłem przychodów.

Obligo gazowe

Od środy obowiązuje obligo giełdowe w handlu gazem. Oznacza to, że PGNiG, a w przyszłości też inne firmy będą miały obowiązek sprzedaży części gazu swoim klientom przez Towarową Giełdę Energii. Szybko jednak nie wpłynie to na tańszy gaz dla gospodarstw domowych.

PKO BP z PZU?

Będzie współpraca gigantów? PKO BP szuka partnera w obszarze działalności bankowej i ubezpieczeniowej. Czy będzie połączenie PKO BP i PZU? Z prezesem PKO BP, Zbigniewem Jagiełło, rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Jeremie

Inicjatywa Jeremie w zachodniopomorskim. Czyli finansowanie Twojego biznesu na preferencynych warunkach.

Biznes globalny

Polski biznes globalny. Nagrodę gospodarczą prezydenta Bronisława Komorowskiego w kategorii "obecność na rynku globalnym" dostała toruńska firma TZMO, produkująca artykuły higieniczne między innymi pod marką Bella. Jak prowadzi się biznes na rynku globalnym? Marek Tejchman rozmawiał o tym z prezesem TZMO Jarosławem Józefowiczem .

Polskie płace, europejska średnia

Od początku tego roku minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce o 100 złotych więcej niż rok temu, czyli 1600 złotych - a od przyszłego roku ma wzrosnąć do co najmniej 1680-ciu złotych.

Rusza proces WGI

Dziś rusza proces karny przeciwko trzem członkom zarządu WGI Dom Maklerski.