Z kraju

Z kraju

Wiedźmin u Warnera

Warner Bros będzie jedynym dystrybutorem Wiedźmina 3 w Ameryce Północnej. To pierwsza umowa ws. sprzedaży ostatniej części trylogii tworzonej przez CD Projekt. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że negocjuje kolejne umowy i liczy na rekordową sprzedaż gry, której premiera jest planowana na przyszły rok.

Polityka pieniądze

Po co nam progi skoro można je zawieszać - a zawieszenie progu ostrożnościowego to niebezpieczny precedens. Minister finansów uspokaja jednak, że jak na skale europejską zadłużenie Polski nie jest wysokie - ale w regionie większy dług w porównaniu do PKB maja tylko Węgry. Rozmowa z ekonomistą Invest Banku Rafałem Sadochem

Pokaż ile zarabiasz

Związkowcy chcą jawności wynagrodzeń. Takie przepisy miałyby dotyczyć każdej firmy. Zdaniem Kazimierza Sedlaka z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu utajniania wysokości pensji. Jego zdaniem nie da się zarządzać skutecznie wynikami pracy bez jawności.

Wartość wskaźnika C/Z

W magazynie Wartość w poszukiwaniu niedowartościowanych spółek - czyli takich, których cena akcji jest niska w stosunku do osiąganych zysków. 80 lat temu, Benjamin Graham twórca idei inwestowania w wartość - value investing zaproponował sposób oceny spółki za pomocą wskaźnika cena do zysk. Obecnie najbardziej popularnego wskaźnika - czy jednak popularność idzie w parze z przydatnością - jak posługiwać się wskaźnikiem p do e - by nie dać się zwieść na manowce. O tym rozmawialiśmy z Kamilem Gemrą ze stockwatch.pl.

Zarobić na nauce

Jak budować konkurencyjność polskiej gospodarki ? Czy skazani jesteśmy na szukanie przewag jedynie na poziomie niskich kosztów pracy?

Wynajem rządu

Rząd zapowiada, że nowy fundusz kupujący mieszkania na wynajem może zacząć działać od 2014 roku. Na zakup 1 mkw. mieszkania na wynajem rząd chce przeznaczyć średnio 5 tys. Zł. O nowym programie rozmawialiśmy ze Sławkiem Muturi założycielem firmy Mzuri.

Twój brat PIT

Specjalne Strefy Ekonomiczne, oferują atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców gotowych otworzyć tu swój biznes. Możliwe są m.in zwolnienia podatkowe. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Rafałem Pulsakowskim, senior managerem w PWC.

Uwolnij pracowników

Najnowsze badania przedstawione w Harvard Business Review pokazują, że warto dać swojemu pracownikowi nieco więcej swobody, gdyż wzmacnia to jego zaufanie do firmy. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Łukaszem Świerżewskim zastępcą redaktora naczelnego HBRP.

Brat VAT

Niektóre rodzaje działalności nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT m.in. Usługi doradcze. W "Blajer mówi: Biznes" rozliczamy prywatny samochód w firmie. Rozmowa z Moniką Bartosiewicz, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Urządzenia na działce

Sąd Najwyższy w środę przyznał prawo do odszkodowania właścicielom gruntów na których bezprawnie wzniesiono np. słup wysokiego napięcia, latarnię czy stację trafo. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy komu przysługuje odszkodowanie, a przede wszystkim w jakiej kwocie. Rozmowa z Grzegorzem Zawadą, adwokatem, partnerem w kancelarii KKPW.

Prawo do zachowku

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zachowek przy spadku jest zgodny z Konstytucją. O tym jakie prawa mają spadkobiercy w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jakubem Więckowiczem, radcą prawnym.

Brat VAT

Kiedy możemy stosować obniżoną stawkę VAT na produkty żywnościowe, a kiedy musimy trzymać się wiążących interpretacji Ministerstwa Finansów ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z menedżerem ds. VAT w MMR Consulting Zbigniewem Makowskim.

Najem dla studenta

Jak szukać mieszkania na wynajem? Jak zmienią się ceny po wprowadzeniu rządowego programu "mieszkanie na wynajem"? Rozmowa z Joanną Lebiedź, Polska Federacja Rynku Nieruchomości

Ofensywa

Z raportu Komitetu Obywatelskiego do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego wynika, że rządowy raport o OFE błędnie przedstawia stopy zwrotu z ZUS jako wyższe niż stopy zwrotu z OFE. Zdaniem Andrzeja Bratkowskiego z RPP (który opowiada się za ograniczeniem roli OFE w systemie emerytalnym) wypłaty środków z OFE mogą spowodować sprzedawanie części akcji posiadanych prze fundusze, co może zaszkodzić GPW.

Milion w portfelu

Portfel Pawła Homińskiego stracił od początku inwestycji ponad 6,5%. W ostatniej odsłonie stracił 1,44%. Największy zysk w ostatniej odsłonie dzięki inwestycji w spółkę Erbud +17%. Największa strata w ostatniej odsłonie przez inwestycję w spółkę Tesgas -9,6% .Paweł Homiński jest uczestnikiem miliona w portfelu od kwietnia 2011.

Zarób na swoją emeryturę

Sprawdzamy jak oszczędzać poprzez trzeci filar. Jak wyglądają formy oszczędzania na emeryturę w innych krajach? Bez zachęt podatkowych nie będzie skutecznego trzeciego filaru, uważa Maciej Rogala, ekspert rynku kapitałowego, gość "Godziny dla Pieniędzy".

Dziecko i firma

Kobieta po urodzeniu dziecka ma prawo zarówno do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Urlop macierzyński na jedno dziecko wynosi standardowo 20 tygodni, urlop rodzicielski natomiast 26 tygodni. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Izabelą Szczygielską, kancelaria WKB.

Droga do ożywienia

Proponowana przez rząd rezygnacja z progu ostrożnościowego przy planowaniu budżetu jest niezbędna z ekonomicznego punktu widzenia - ocenia prof. Elżbieta Chojna-Duch. Rząd chce zawieszenia działania progu na 2013 rok, by móc zwiększyć deficyt w budżecie. Z prof. Chojną-Duch rozmawiał Jan Niedziałek.

Twój brat PIT

Wysokość ulgi z tytułu wychowywania dziecka zależy od liczby dzieci – im więcej, tym większe odliczenie nam przysługuje. Rodzice, którzy mają wysokie dochody, a tylko jedno dziecko nie mogą skorzystać z ulgi. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Szymonem Murawskim, kancelaria Garrigues.

Inflacja!

Spadające ceny surowców rolniczych korzystne dla Makaronów Polskich. Prezes Spółki Zenon Daniłowski mówił na naszej antenie, że dzięki temu wyniki za pierwsze półrocze tego roku mogą być zgodne z prognozami.

Inwestor na urlopie

Jesteś na wakacjach i nie masz czasu obserwować notowań na bieżąco? W TVN CNBC mówimy o rodzajach zleceń i narzędziach, które mogą sprawić, że wypoczynkowi nie będzie towarzyszył stres. Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego BZ WBK.

Wartość nieruchomości

Ceny ofertowe używanych lokali w największych miastach ciągle spadają. Jest taniej niż dwa lata temu średnio o 7%. Czy możemy liczyć, że trend się utrzyma i powinniśmy się jeszcze wstrzymać z kupnem mieszkania? O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawiamy z Marcinem Drogomireckim z portalu DOMY.PL.

Droga do ożywienia

Lipiec może być kolejnym dobrym miesiącem dla detalistów. Wiceprezes Tesco w Polsce, Czesław Grzesiak mówi w TVN CNBC, że w sklepach tej sieci pojawia się coraz więcej klientów, rośnie także średni rachunek w przeliczeniu na jeden koszyk zakupów.

Lekcja inwestowania

W co i jak zainwestować gdy ma się w portfelu kilka tysięcy złotych? W TVN CNBC swoje rady przedstawił Marek Świętoń, niezależny analityk rynków finansowych.

Action wchodzi do Niemiec

Action, dystrybutor sprzętu komputerowego i AGD ma zgodę niemieckiego urzędu antymonopolowego na zamknięcie transakcji przejęcia niemieckiej spółki Devil. Action przejął aktywa upadłej spółki i już sprzedaje produkty w Niemczech mówi prezes Action Piotr Bieliński.

Droga do ożywienia

Wskaźnik IFO ukazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców wyżej niż oczekiwano. To kolejny sygnał ożywienia europejskiej gospodarki po środowych odczytach najlepszych od 24 miesięcy wstępnych indeksów PMI. Czy możemy już mówić o trwałym ożywieniu na Starym Kontynencie? Rozmowa z Wojciechem Matysiakiem, ekonomistą Pekao SA.

Centrum wyników - Budimex

Budimex spodziewa się istotnej poprawy przychodów i rentowności w drugiej połowie przyszłego roku. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że tegoroczne rezultaty będą na podobnym poziomie jak w 2012 r. W pierwszym półroczu Budimex zwiększył zysk netto do 68 milionów złotych z 22 milionów rok wcześniej. Spółka zapowiada inwestycje w deweloperskim segmencie działalności. Więcej w rozmowie z Dariusz Blocherem, prezesem Budimeksu.

Wyniki TP SA - analitycznie

Dla Ciebie zmieniamy się w Orange – marketingowe hasło grupy, pasuje do TP SA jak nigdy wcześniej. Z Grupy odchodzi prezes, który w raporcie za słabszy od oczekiwań drugi kwartał pisze, że przyszłość niesie wiele wyzwań, a przed firmą trudne trzy lata wymagające ostrych działań. Czy rzeczywiście spółka wie już jak na nowo zdefiniować biznes tak - by jak pisze prezes Witucki – stać się silniejszym i sprawniejszym graczem, gdy rynek telekomów odbije?

Centrum wyników - GK Pragma Inkaso

Słaba sytuacja finansowa polskich firm – taki obraz wyłania się ze wstępnych wyników skupującej wierzytelności i faktury giełdowej Pragmy. W drugim kwartale spółka z Tarnowskich Gór pozyskała wierzytelności o wartości 157 milionów złotych – co oznacza ponad 20% wzrost rok do doku. W efekcie portfel wierzytelności wzrósł o 11 procent do 387 milionów. Słaba jakość wierzytelności, jakie trafiały w tym czasie na rynek zmusiła firme do zmiany struktury portfela. Ponad 90 procent pozyskanych wierzytelności to usługi faktoringowe. Grupa prawie nie kupowała wierzytelności na własny rachunek. Jak wpłynie to na wyniki spółki i w których branżach firmy mają dziś największe problemy z płynnością?