Z kraju

Z kraju

Coraz więcej wydajemy na lekarzy

Polacy coraz gorzej oceniają służbę zdrowia i coraz więcej na nią wydają – wynika z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 r., które publikuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dęblin kusi arabskich pilotów

Pomysł utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia Lotniczego powstał w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kursami w Polsce interesują się m.in. kraje Bliskiego Wschodu – informuje „Rzeczpospolita”.

Sołowow wypowiada wojnę nowotworom

Miliarder Michał Sołowow inwestuje w spółkę OncoArendi Therapeutics, która prowadzi prace badawcze nad innowacyjnymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwnowotworowymi – informuje „Puls Biznesu”.

Porozumienie z górnikami od A do Z. Co zawiera nowy plan?

W sobotę w Katowicach strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z nim m.in. nie dojdzie do likwidacji kopalń KW, będą one restrukturyzowane, a niektóre z nich zostaną wcześniej podzielone. Zmienione zostały też założenia pakietu socjalnego. Porozumienie wprowadza dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zlikwidowane zostają odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, a wprowadzone wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Szalejący frank, raty w górę. Oto dziesięć rzeczy, o których warto pamiętać

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) wywołała panikę na rynkach walutowych, giełdach i wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Mocniejszy frank to wyższe raty kredytów, możliwe kłopoty za spłatą zobowiązań dla tysięcy Polaków. W pomysłach na pomoc "frankowiczom" prześcigają się politycy. Rząd, Narodowy Bank Polski i eksperci uspokajają. Radzą też, aby nie robić gwałtownych ruchów. Oto najważniejsze fakty o ostatnich kłopotach ze szwajcarską walutą.

Ciężar kredytu, ofensywa w Donbasie i rosyjski kosmos. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Frank wystrzelił, a Polacy zadłużeni w tej walucie mogą mieć problem ze spłatą kredytów. Na antenie TVN24 BiŚ odpowiemy na pytania widzów i doradzimy, jak radzić sobie w tej niespodziewanej sytuacji. Przybliżmy też sytuację na Ukrainie, gdzie separatyści znów wzmożyli aktywność. Czy Władimira Putina polecił nasilić ataki? Zastanowimy się też, jak wiele jesteśmy poświęcić ze swojej wolności w walce z terrorystami.

Zadłużeni we franku, czy górnicy? Rafał Hirsch pyta, komu państwo powinno pomagać

W związku z zupełnie przypadkową zbieżnością obydwu wydarzeń w czasie pojawia się coraz więcej opinii porównujących ze sobą sytuację górników z kopalni zagrożonych zamknięciem i osób zadłużonych we franku szwajcarskim. W jednym i drugim przypadku sytuacja zrobiła się trudna, więc w naturalny sposób pojawia się debata, komu bardziej należy się pomoc państwa. Zakładając oczywiście, że w ogóle się ona komukolwiek należy.

Bielecki: to był błąd nadzoru bankowego, że zdolność kredytowa we franku i w złotym mogła być różna

- To był błąd naszego nadzoru, że zdolność kredytowa we franku i w złotym mogła być różna, co jest kompletnym szaleństwem - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady partnerów w EY Polska i były premier. Odniósł się w ten sposób do sytuacji osób, które wg banków miały większą zdolność kredytową we franku szwajcarskim niż w rodzimej walucie.

Polacy we frankowej pułapce. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Wieczór w TVN24 Biznes i Świat poświęcimy umacniającemu się frankowi i konsekwencjom, jakie niesie za sobą wysoki kurs szwajcarskiej waluty. Na naszej antenie nie zabraknie też rozmów z ekspertami, m.in. prof. Dariuszem Filarem, byłym członkiem RPP. Miłośników gadżetów zabierzemy w fascynujący świat nowych technologii.

Roszady w PKP Intercity. Spółka przygotowuje się do prywatyzacji

Jacek Leonkiewicz objął w piątek stanowisko nowego prezesa zarządu PKP Intercity. Zmiana odbywa się na prośbę dotychczasowego prezesa Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje tę funkcję na czas określony. W roku 2017 lub 2018 według wcześniejszych zapowiedzi prezes całej grupy PKP Jakuba Karnowskiego, spółka mogłaby zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Piechociński o drogim franku: to jednodniowy impuls

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ocenił w piątek, że czwartkowy, gwałtowny wzrost kursu franka to "jednodniowy impuls", a sytuacja obecnie stabilizuje się. Jego zdaniem wkrótce działania w tej sprawie będzie musiał podjąć Szwajcarski Narodowy Bank.

Jak przygotować się na wyższe raty kredytu? Radzą eksperci

Wartość franka szwajcarskiego wzrosła w jeden dzień o blisko 19 proc. W czwartek rano inwestorzy płacili za franka około 3,5 zł, a dziś o godz. 13 cena wynosiła niemal 4,24 zł. W efekcie wzrosną też raty kredytów hipotecznych w tej walucie. Jak przygotować domowy budżet w związku z większą o kilkaset złotych ratą?

Eurostat: w grudniu ceny w Polsce spadły 0,6 proc.

W grudniu 2014 r. ceny w liczone według wskaźnika HICP spadły w Polsce o 0,6 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku, po spadku o 0,3 proc. w listopadzie - poinformował w piątek w komunikacie unijny urząd statystyczny Eurostat.

Politycy też mają kredyty we franku. Wyższe raty zapłaci Siemoniak, Karpiński, Wasiak

Politycy również mają problemy z rosnącym kursem franka szwajcarskiego. Kredyt w tej walucie ma m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, czy wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Premier Ewa Kopacz nie ma kredytu we franku. Podobnie wicepremier Janusz Piechociński.