Rafał Hirsch: sprawdzian na półrocze. Co wydarzyło się w Rosji, na rynku ropy, dokąd zmierzają USA?


Połowa roku 2015 już prawie za nami. To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie pytania, które stawiałem na ten rok 1 stycznia i sprawdzić, czy znamy już na nie odpowiedzi.

1. Czy Rosji uda się ustabilizować inflację, a następnie sprowadzić ją w dół poniżej 10 procent oraz jak głęboką recesją Rosja za to zapłaci?

TAK - ustabilizować się udało. W marcu sięgnęła szczytu powyżej 17 procent, teraz jest już w okolicach 15 procent, a rosyjski bank centralny podejmując kolejne decyzje o obniżkach stóp procentowych prognozuje, że za rok inflacja w Rosji będzie w okolicach 7 procent. Udało się ją opanować, bo sprzyja temu pogłębiająca się recesja, która tłumi popyt na rosyjskim rynku. Rosyjski bank centralny dość agresywnie obniża stopy właśnie po to, aby recesję złagodzić, ale to udaje mu się na razie gorzej niż zahamowanie inflacji, które wyszło mu koncertowo.

2. Czy właściciele amerykańskich pól z ropą z łupków ograniczą wydobycie z powodu zbyt niskich cen ropy i czy ropa przez to przestanie tanieć?

TAK – na początku roku karierę na rynkach zrobił wskaźnik rig count, który co tydzień pokazuje jak dużo sprzętu do robienia odwiertów pracuje w USA. Wskaźnik zawdzięcza karierę temu, że w styczniu i lutym spadał w rekordowo szybkim tempie. Jakiś czas później faktycznie też przestała rosnąc produkcja ropy w USA, a cena baryłki Brent wzrosła z 47,70 USD w połowie stycznia do ponad 70 USD na początku maja – czyli o blisko 50 procent. Dziś cena baryłki to 62 USD, mamy więc trend boczny. Gwałtowne spadki cen ropy z końcówki 2014 roku z pewnością są już za nami.

3. Czy nowe władze Grecji zdecydują się po styczniowych wyborach na zerwanie układu z Trojką i luźniejszą polityką fiskalną pomogą greckiej gospodarce w ożywieniu?

NIE – Syrizie nie udało się na razie odzyskać dla Grecji pełnej suwerenności i skończyć z programem pomocowym. Zamiast ożywienia Grecji znów grozi recesja. Przeciągające się spory z wierzycielami wystraszyły Greków, którzy od stycznia wyciągnęli z greckich banków kilkadziesiąt miliardów w euro w obawie przed powrotem do drachmy. To jeszcze bardziej niż dotąd uzależniło grecką gospodarkę od pomocy z zewnątrz. W efekcie rozmowy Syrizy z wierzycielami trwają już piąty miesiąc i nie przyniosły na razie żadnego pozytywnego rezultatu dla nikogo, za to ryzyko bankructwa Grecji jest obecnie bardzo duże.

4. Czy minister finansów Mateusz Szczurek osiągnie swój cel i zejdzie z poziomem deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 procent PKB i czy agencje ratingowe podniosą nam za to ratingi?

TAK I NIE – udało się zejść z poziomem deficytu finansów publicznych poniżej 3 procent PKB, ale agencje ratingowe na razie twierdzą, że to za mało, aby podnieść nam rating. Ale za to Unia Europejska zdjęła już z nas procedurę nadmiernego deficytu, w której byliśmy od 2009. Dzięki temu rząd może odmrozić płace w budżetówce i na przykład podnieść kwotę wolną od podatku w PIT.

5. Czy po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii rząd będą współtworzyć siły antyunijne (UKIP w Londynie i Podemos w Madrycie)?

NIE – w Wielkiej Brytanii wbrew niesprzyjającym w końcówce sondażom Konserwatyści Camerona wybory wygrali, wszystko zostało więc mniej więcej po staremu. W Hiszpanii wybory są dopiero pod koniec roku, ale gwiazda antyunijnego Podemosu świeci dziś już nieco słabiej niż parę miesięcy temu. Chociaż trzeba im oddać to, że w wyborach samorządowych Podemos doszedł do władzy zarówno w Madrycie, jak i w Barcelonie.

6. Czy Janet Yellen i Fed zdecydują się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA po sześciu latach obowiązywania tam stóp zerowych i czy wywoła to dalsze umocnienie dolara na świecie?

JESZCZE NIE – Fed o tyle zmienił swój punkt widzenia w tym roku, że teraz już dopuszcza ewentualną podwyżkę stóp procentowych w każdej chwili. Na początku roku jeszcze zapewniał, że przez jakiś czas nie będzie tego robić. Sporo inwestorów na rynku obstawia, że podwyżka będzie we wrześniu, ale Janet Yellen przy każdej okazji przypomina, że aby to się stało gospodarka amerykańska wciąż musi się rozwijać co najmniej w dotychczasowym tempie. Tymczasem ostatnio działo się w niej nieco gorzej. Podwyżka więc wciąż nie jest przesądzona.

7. Kogo wybierze nowy Sejm, Senat i (być może nowy) Prezydent do Rady Polityki Pieniężnej na nową kadencję rozpoczynającą się na początku 2016 roku?

Wybory parlamentarne dopiero w październiku. Dziś wiemy tylko tyle, że wg sondaży rząd po wyborach będzie zapewne tworzyć zupełnie inna koalicja niż dzisiaj. Wiadomo też, że w sierpniu nastąpi zmiana na stanowisku prezydenta. Ale o nowych członkach RPP na razie nikt nic oficjalnie nie mówi.

8. Czy Mario Draghi i ECB zdecyduje się na uruchomienie skupu obligacji rządowych w strefie euro i czy przyniesie to jakikolwiek pozytywny efekt gospodarczy?

TAK – skup obligacji zapowiedziano w styczniu, uruchomiono w marcu, przebiega bez problemów. Pozytywne efekty gospodarcze są – skończyła się deflacja, wzrost PKB w strefie euro będzie w 2015 najszybszy od kilku lat, po kilku latach cofania się, znów powoli rośnie akcja kredytowa dla firm i gospodarstw domowych. Są jednak opinie, że to wszystko to nie tylko zasługa skupu obligacji, ale przede wszystkim dobrego wpływu na gospodarkę europejską tańszej ropy naftowej i słabszego euro. Warto jednak pamiętać, że osłabienie euro na początku roku to także był jeden z efektów uruchomienia skupu obligacji.

9. Czy (moim zdaniem pewne) bankructwo Ukrainy przebiegnie w sposób zorganizowany, bez większych turbulencji, czy też będzie związane z finansowym chaosem? A może jednak Zachód przeleje do Kijowa kolejne 20 mld USD i bankructwa nie będzie?

Bankructwo ma być i ma być zorganizowane. Od kilku miesięcy domaga się tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który da Kijowowi pieniądze pod warunkiem, że ten upora się ze swoimi dotychczasowymi wierzycielami i przekona ich do tego, aby zrezygnowali z części swoich, utopionych na Ukrainie pieniędzy. Na razie porozumienia z wierzycielami nie ma. Ukraina grozi, że jeśli nie będzie go do września, to jednostronnie zawiesi spłacanie długów i wierzyciele nie dostaną nic.

10. Czy zarządzający funduszami OFE wykorzystają większe od nowego roku maksymalne dopuszczalne limity inwestycji za granicą pozostawiając GPW w marazmie, czy będą się koncentrować na GPW, co być może doprowadzi do ożywienia na polskiej giełdzie?

NIE - Od początku roku WIG20 urósł o mniej niż 1 procent. Budapeszt w tym czasie urósł o 31 procent, Moskwa o 18 procent, Praga o ponad 5 procent. Frankfurt o 17 procent. Gorsze od Warszawy w tym roku są parkiety w Grecji i w Turcji, ale to raczej niewielka pociecha. Opolska giełda ewidentnie pozostaje w marazmie. Nie wiadomo na pewno czy to efekt mniejszej roli OFE, ale z pewnością fundusze nie robią niczego, aby polski rynek giełdowy rozruszać.

Najważniejsze kwestie do rozstrzygnięcia w drugim półroczu to na pewno sprawa Grecji i podwyżki stóp procentowych w USA. Jakieś rozstrzygnięcie musi się w końcu znaleźć dla finansów Ukrainy, a u nas końcówka roku będzie stała pod znakiem wyznaczania kierunków polityki fiskalnej i nowych osób w polityce monetarnej przez prawdopodobnie nowy układ rządowy.

Rafał Hirsch: wierzyciele chcą żeby Grecję bolało. To kara za dług
Rafał Hirsch: wierzyciele chcą żeby Grecję bolało. To kara za długTVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP