Z kraju

Z kraju

Kto dostarczy listy? Poczta Polska i PGP znów rywalizują

Poczta Polska i Polska Grupa Pocztowa poinformowały, że złożyły oferty w konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej w latach 2016-2025. PGP przyznała zarazem, że jej oferta nie spełnia wszystkich warunków dokumentacji konkursowej.

Eksperci o konkursie na nowego prezesa ZUS-u. "Państwo udaje transparentność"

- Kompromitacja konkursu. Mam nadzieję, że już dadzą sobie z tymi konkursami spokój - powiedział Robert Gwiazdowski, były szef rady nadzorczej ZUS. Podobne zdanie wyraził drugi rozmówca "Bilansu". Jak mówił bowiem Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS, "był on źle przeprowadzony". Katarzyna Kalata, jedyna kandydatka na ostatnim etapie rekrutacji na szefa ZUS-u, nie uzyskała rekomendacji komisji.

Zawody przyszłości. Sprawdzamy, gdzie zarobimy najwięcej

Tester gier, fundriser, czy maganer social media - to zawody, o których jeszcze dekadę temu nikt nie słyszał. Dziś oferty pracy na takie stanowiska to codzienność. Jakie zawody będą królować w przyszłości i dadzą zarobić? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

T-Mobile popełnił przestępstwo? KNF zawiadamia prokuraturę

T-Mobile oferował swoim klientom ubezpieczenie telefonów na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia bez zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przez spółkę przestępstwa i wpisała ją na listę ostrzeżeń publicznych.

Euro rośnie w siłę. Jest znów powyżej 4 zł

Dziś euro przebiło psychologiczną granicę 4 zł. W okolicach godziny 10.00 za europejską walutę trzeba było płacić 3,99 zł. Był to najniższy poziom od kilku lat. W kolejnych godzinach euro odrobiło straty i znów przekroczyło poziom 4 złotych.

ZUS nadal bez prezesa. Kalata: nie była to przyjemna rozmowa. Komisja: poziom błędów kandydatki był bardzo wysoki

Katarzyna Kalata nie uzyskała rekomendacji na prezesa ZUS-u. - Nastawienie całej komisji było nieprzychylne i negatywnie. Członkowie (komisji - red.) śmiali się wręcz z mojej wizji Zakładu - powiedziała Kalata w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Była kandydatka deklaruje, że wystartuje w nowym konkursie, "by zobaczyć, czy jest to konkurs dla sztuki, czy wybory prezesa". Nie wiadomo jednak, kiedy ten zostanie ponownie rozpisany.

OFE dały nieźle zarobić. Który najlepiej?

Przez ostatnie trzy lata otwarte fundusze emerytalne dały zarobić swoim uczestnikom średnio 25 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W trójce najlepszych znalazły się Nordea OFE, MetLife OFE i PKO BP Bankowy OFE.

Studia są passe. Młodzi wybierają pracę

Tylko w ciągu czterech lat liczba studentów spadła o ok. 400 tys. osób. Do młodzieży dotarło, że dyplom nie jest gwarancją sukcesu – informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Samorządy wracają na ścieżkę długu

S&P prognozuje, że władze komunalne z Europy Środkowo-Wschodniej zwiększą w tym roku zadłużenie dwucyfrowo. Prym będą wiedli nasi lokalni włodarze – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Rafał Hirsch: najniżej oprocentowany dług w historii Polski

Polska chce w tym półroczu wyemitować obligacje denominowane we franku szwajcarskim. Będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, bo z pewnością będzie to dług publiczny zaciągnięty przez Polskę przy najmniejszych w historii odsetkach, a kto wie, może nawet przy odsetkach ujemnych.

Bilans: Gazprom zmienia strategię, hakerzy w natarciu, Chiny na zakręcie

Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu ziemnego do Europy. ABW spodziewa się fali cyberataków. Początek nowego tygodnia przyniósł minimalne umocnienie polskiej waluty. Chińska gospodarka mocno przyhamowała. Oto najważniejsze gospodarcze informacje dnia.

Nowa Kompania Węglowa powstanie do końca czerwca

Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części – zapowiedział w poniedziałek w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Tania siła robocza czy pełnoprawny obywatel. Kim jest współczesny imigrant?

Czy na unijnym rynku pracy wszyscy Europejczycy rzeczywiście są równi? A może obywatele z poszczególnych krajów korzystają z praw gwarantowanych przez prawo w różnym stopniu. Czy osoby z nowych krajów członkowskich pracujące poza granicami kraju pochodzenia postrzegane są tylko jako tania siła robocza? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty z cyklu "Mam prawo", zatytułowanej "Imigrant czy obywatel - kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?". Konferencja odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.