Z kraju

Z kraju

Konstytucja dla przedsiębiorców. Sejm podzielony

Kluby przedstawiły w czwartek skrajne oceny rządowego projektu Prawa działalności gospodarczej, określanego jako "konstytucja dla przedsiębiorców". Pozytywnie przyjęły go PO, PSL i RP, klub PiS złożył natomiast wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Trzech chętnych na kopalnię Brzeszcze

Trzy firmy wyraziły zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze – podała w czwartek Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która w sierpniu ogłosiła przetarg w tej sprawie. O złożeniu oferty nabycia części aktywów tej kopalni poinformował Tauron.

Perowskity wkraczają na salony. Polka zrewolucjonizuje energetykę?

Perowskity to wynalazek na miarę grafenu. A Polka Olga Malinkiewicz odkryła, jak tanio produkować ten materiał fotowoltaiczny. Dzięki temu wkrótce tanio będzie można pozyskiwać energię z promieni słonecznych. W czwartek po południu w ministerstwie gospodarki została podpisana umowa inwestycyjna dotycząca tego projektu.

Polska przegrała z Brukselą ws. cen gazu

Polska naruszyła unijne przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu poprzez stosowanie regulowanych cen gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Co dalej z LOT-em? Plan w październiku

Scenariusz dot. przekształceń własnościowych w PLL LOT powinien zostać zdefiniowany w pierwszej dekadzie października - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSP Wojciech Chmielewski. Resort oczekuje też od spółki biznesplanu na kolejny rok.

Orłowski: jest ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy można odnieść wrażenie, że kryzysu już nie ma. Bardziej dyskutuje się o wyzwaniach, ale także czynnikach ryzyka, która mogą ponownie zachwiać rynkiem. - Dominują nastroje, że w gospodarce polskiej w tej chwili wszystko wygląda nieźle. Ryzyk jest jednocześnie bardzo dużo - zaznaczył prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. - Jest ryzyko dla całego świata, które się nazywa Chiny. Cały czas jest ryzyko niestabilności w Stanach Zjednoczonych - wyliczał gość TVN24 Biznes i Świat.

Bielecki: w Polsce mamy za dużo związków zawodowych

Przy okazji czwartkowego strajku pielęgniarek w Warszawie wraca temat siły związków zawodowych w Polsce. Jak stwierdził przewodniczący Rady Partnerów EY Polska Jan Krzysztof Bielecki, w Polsce "mamy za dużo związków zawodowych". Były premier tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że "są spółki Skarbu Państwa, gdzie organizacji jest kilkadziesiąt". - Wtedy trudno mówić o dobrej reprezentacji interesu pracowniczego - dodał gość TVN24 Biznes i Świat.

Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność"

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy dużo mówi się o szansach rozwoju polskich firm. Wreszcie mamy bowiem dane, które wskazują na ożywienie gospodarcze. Składa się na to kilka elementów. - Firmy w dużym odsetku (80 proc. - red.) mają kilkuletnie zyski. Jest bardzo niski koszt kapitału, jest bardzo duże wykorzystanie mocy produkcyjnych - wyliczał Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium. - Firmy na pewno mają środki na udział własny potrzebny przy inwestowaniu - podkreślił gość TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, dzięki temu powinny się rozwijać i szukać nowych rynków.

Dostęp do "rachunków uśpionych" będzie łatwiejszy

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - to cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, za którą podczas środowej sejmowej debaty opowiedziały się wszystkie kluby.

Rząd zajmie się nową Ordynacją podatkową

W przyszłym tygodniu kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej będzie mógł przyjąć Komitet Stały Rady Ministrów, następnie dokumentem mógłby zająć się rząd - poinformował zastępca dyrektora departamentu polityki podatkowej w resorcie finansów Włodzimierz Gurba.

"Przewalutowanie kredytów frankowych opłaca się w 85 proc. przypadków"

Jeśli ustawa frankowa wejdzie w życie, jest wysoce prawdopodobne, że większość osób, która spełni ustanowione warunki zdecyduje się na preferencyjne przewalutowanie - oceniają analitycy Expandera. Z ich wyliczeń, dokonanych na ponad 1,5 tys. kredytów walutowych wynika, że w 85 proc. przypadków po takiej operacji spadłoby zadłużenie i rata.

Lufthansa kończy strajk. Ale utrudnienia wciąż będą odczuwalne

Jeden z niemieckich sądów nakazał zakończenie trwającego od wtorku strajku pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Na wniosek kierownictwa linii, sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem uznał w środę strajk za nielegalny. Strajki pilotów Lufthansy w środę boleśnie odczują także polscy pasażerowie. Ze względu na protest odwołano wszystkie dzisiejsze loty tego przewoźnika z Warszawy do Frankfurtu oraz z Frankfurtu do Warszawy, a także część lotów z Monachium do Warszawy.

Kaczyński dziewięć głosów, Jaceniuk siedem. Balcerowicz się odcina, Sowa publikuje wyniki

Przyznanie Jarosławowi Kaczyńskiemu nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy wywołało falę komentarzy w sieci. Do sprawy odniósł się także Leszek Balcerowicz, który był gościem Forum.W środę po południu w sieci znalazły się wyniki głosowania - ujawnił je Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego i członek rady programowej Forum. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński wygrał tylko dwoma głosami. Kolejny w kolejce do tytułu był premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.