Z kraju

Z kraju

Sejm przyjął podatek bankowy. Z wyższą stawką

Od lutego 2016 r., m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów - we wtorek Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa PiS.

Zła wiadomość dla kierowców: OC droższe nawet o połowę

W 2016 roku więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC, dla niektórych podwyżka sięgnie nawet 50 proc. - mówi w TVN24 Biznes i Świat Marcin Broda, redaktor naczelny "Dziennika Ubezpieczeniowego". Przyczyną jest nie tylko zapowiadany podatek od instytucji finansowych, ale przede wszystkim straty firm ubezpieczeniowych na koniec 2015 roku. - Mogą one sięgnąć nawet miliarda złotych. To jest gigantyczna kwota. Firmy odbiją to sobie na klientach - zaznacza Broda.

Minister pracy zapowiada: 12 złotych za godzinę od 1 lipca

1 lipca przyszłego roku ma nastąpić rewolucja w zatrudnieniu. Wprowadzona zostanie godzinowa płaca - zapowiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska - podaje RMF FM. Ma to ukrócić zatrudnianie ludzi na umowach śmieciowych za głodową pensję. To jedna z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Podatek bankowy w Sejmie. Po poprawkach przyniesie 4,4 mld zł

Podwyższenie stawki podatku bankowego - z 0,0325 proc. miesięcznie do 0,0366 proc., czyli z 0,39 proc. do 0,44 proc. rocznie - taką poprawkę do projektu ustawy o podatku bankowym pozytywnie zarekomendowała we wtorek komisja finansów publicznych. W Sejmie odbędzie się dziś drugie czytanie projektu ustawy o tzw. podatku bankowym. Po zmianach budżet państwa ma zyskać 4,4 mld złotych rocznie.

Uwaga na fałszywe oferty pracy. Jak je rozpoznać?

W ubiegłym roku ok. 400 podmiotów starało się oszukać osoby poszukujące pracy - mówi TVN24 Biznes i Świat trener biznesu Beata Rzepka. W programie podpowiadamy, jak ustrzec się oszustwa i jak rozpoznać fałszywą ofertę pracy.

Przegląd prasy. Miliarderzy na huśtawce

Duże wahania na rynkach uderzyły po kieszeni kilku krezusów z Giełdy Papierów Wartościowych, kreując jednocześnie paru zaskakujących debiutantów, donosi "Puls Biznesu".

Rząd musi znaleźć dodatkowe miliardy. Program 500+ droższy od założeń

Koszty priorytetowej obietnicy Prawa i Sprawiedliwości rosną i to o kilka miliardów złotych. Do takich wniosków doszło ministerstwo finansów po ponownym przeliczeniu, ile wyniesie wprowadzenie programu 500 zł na dziecko. Zamiast 13,5 mld w 2016 roku oraz 16,5 mld zł w 2017 roku zapisanych w pierwotnym projekcie, obietnica ma kosztować w tych latach odpowiednio 17,2 oraz 23 mld złotych. Zgodnie z zapowiedziami rządu program Rodzina 500+ ma ruszyć od 1 kwietnia przyszłego roku.

Amazonowi spodobało się w Polsce. Inwestuje dalej i obiecuje nowe etaty

Amerykański koncern Amazon planuje rozwój sieci centrów logistycznych w Europie, w tym w Polsce - poinformował dyrektor operacyjny Amazon Polska Kerry Person. Obecnie firma dysponuje w kraju trzema centrami: jednym pod Poznaniem oraz dwoma koło Wrocławia. A po świątecznym sezonie zaoferuje stałe umowy o pracę ponad 1,5 tys. osób.